Genocid u Srebrenici na staklenim nogama

Advokati Goran Petronijević i Piter Robinson posle prvih analiza odluke Haškog suda, govore za "Novosti". Uočene sve slabosti presude. Radovan je odbranio Republiku Srpsku i Srbiju.

Republika Srpska 27.03.2016 | 11:35
Genocid u Srebrenici na staklenim nogama

Čitanje obrazloženja presude nekadašnjem lideru bosanskih Srba Radovanu Kradžiću u sudu u Hagu evidentno dovodi do zaključka da je bivši predsednik Republike Srpske uspeo da odbrani i Republiku Srpsku i Srbiju.

Odustajući od dela genocida u sedam opština u BiH i zadržavajući kvalifikaciju genocid kod Srebrenice sud je oborio tezu bošnjačkih političara "o Srpskoj kao genocidnoj tvorevini".

U obrazloženju presude takođe, Tribunal je rat u BiH okarakterisao kao građanski rat tri naroda u BiH čime se sa Srbije definitivno skida odgovornost za evetualno učešće.Kaže ovo za "Novosti" advokat Goran Petronijević, posle prvih analiza koje je Karadžićev tim obavio nakon izricanja presude.

Tribunal je, kako ukazuje Petronijević, odustao i od definicije genocida u Srebrenici kakvu je imao dosad, nepominjući brojke od 7.000 do 8.000 ubijenih.

"Budući da presuđenih 5.115 navodno ubijenih muslimana nije trećina reproduktivno sposobnih muškaraca u enklavi (kako su oni dosad definisali delo genocida) vidi se da je ovaj haški mit potpuno urušen. Dokazaćemo da brojanjem do kakvog se drži tužilaštvo u procesima dosad, može da se govori o 3.200 mrtvih u celoj operaciji, a od tog broja ogroman broj je poginuo u vojnim operacijama", kaže Petronijević.

Beogradski advokat ukazuje i da je najjači dokaz o postojanju genocida u Srebrenici prema sudu, navodni telefonski razgovor sa suđenja Vujadinu Popoviću u kojem se naređuje da se pobiju svi zarobljeni muslimani i podseća da je tadašnja VRS propustila kolonu 28. divizije od nekoliko hiljada vojnika i civila 15. i 16. jula u rejonu Zvornika.

"To se desilo posle razgovora na koji se sud poziva u donošenju presude Karadžiću za genocid u Srebrenici. U kvalifikaciji genocida u Srebrenici u presudi Karadžiću, Hag je skočio sebi u usta", zaključuje Petronijević.

Pravni savetnik Karadžića najavljuje i da će odbrana u žalbi "snažno napasti genocid u Srebrenici" i učešće Karadžića u svemu budući da se sud služio nepostojećim razgovorom Miroslava Deronjića (izaslanika koga je poslao u ovaj gradić) sa njim. Razgovor se nije dogodio, a odbrana planira da uvede i forenzička veštačenja navodnih presretnutih razgovora.

Prema rečima Pitera Robinsona, odbrana će se žaliti po svih 10 osuđujućih osnova koje je sud uzeo kada je Karadžiću presudio 40 godina.

"Prvi su utisci da je bivši predsedik Srpske teško razočaran obrazloženjima u presudi i da Sudsko veće na osnovu izvedenih dokaza nije moglo da donese odluku o njegovom kažnjavanju na 40 godina zatvora", rekao nam je Robinson.

Kako navodi ovaj nekadašnji američki okružni tužilac, odbrana ozbiljno iščitava presudu i traga za slabim tačkama i nelogičnostima, a glavne slabosti su već uočene.

Sud zaključio: Holbruk je lagao

"U javnosti nije zapaženo da je sporazum Karadžić - Holbruk iz 1996. sud uzeo kao olakšavajuću okolnost prilikom donošenja presude bivšem predsedniku RS. Američki državni sekretar tokom suđenja je sve vreme negirao postojanje sporazuma. Svojom presudom sud je zaključio da je on lagao", navodi Petronijević.

Izvor: Večernje novosti