Dvije decenije od egzodusa Srba

Dvije decenije od egzodusa sarajevskih Srba obilježene su i u Istočnom Sarajevu. Bila je to prilika da se podsjeti na strahote koje su sarajevski Srbi preživjeli u ratu, da bi nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma morali napustiti ognjišta koja su u ratu odbranili.

Republika Srpska 20.03.2016 | 10:36
Dvije decenije od egzodusa Srba

Skroro četiri godine sarajevski Srbi branili su svoja ognjišta,da bi ih jednim potezom pera u Dejtonu izgubili. Više od 120 hiljada Srba u martu 1996.godine krenulo je na put neizvjesnosti,ostavljajući za sobom imanja i kuće.Neki od njih ostali su u tada Srpskom,a danas Istočnom Sarajevu.

,,Šta da kažem a da ne zaplačem?Kada sve ovo pogledam obuzme me tuga.Samo onaj ko je napustio Sarajevo zna šta je grad'',kaže bivši Sarajlija Milorad Ćosović.

,,Teške su uspomene,vrlo teške,ali sa svojim narodom je najljepše živjeti bez obzira na sve što smo preživjeli'',smatra Gordana Jokić koja je u martu 1996.godine napustila Ilidžu.

,,Sarajevo,onakvo kakvo mi znamo i iz kojeg smo protjerani više nije tamo gdje je nekada bilo'',kaže potpredsjednik Narodne Skupštine Republike Srpske Sonja Karadžić Jovičević i ističe da je sada Sarajevo tamo gdje žive sarajevski Srbi:,,Pravo Sarajevo sada je u Istočnom Sarajevu i širom Republike Srpske,ali i širom Srbije,Evrope i svijeta.

Želim da pozdravim sve sarajevske Srbe,ma gdje da sada žive i da im poručim da ne smijemo zaboraviti egzodus sarajevskih Srba.Nikada ne treba da prestanemo govoriti o onome što nam se desilo'',kaže Karadžićeva.

U ratu odbranjena ali u miru izgubljena sarajevska naselja sa narodom su napustili i sveštenici Srpske pravoslavne crkve.Među njima je bio i otac Vojo Čarkić,od milja zvan pop Žućo,koji je na prvoj borbenoj liniji sa srpskom vojskom proveo sve ratne godne.

,,Mi smo morali napustiti Grbavicu.Posle junačke odbrane srpska vojska se morala povući.Danas,kada gledam ove slike,vidim da mnoge ni rođena majka ne bi prepoznala,toliko smo se promijenili za ovih dvadeset godina'',kaže otac Vojo.

Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Nenad Samardžija ističe da  je ovo prilika i da se sjetimo i odamo priznanje onima koji su odbranili Srpsko Sarajevo.,,U odbrani ovog prostora poginulo je više od četiri hiljade vojnika,tri i po hiljade je ranjenih a oko 5 hiljada još se vode kao nestali.

Želimo da se zna istina o stradanju Srba u Sarajevu.Ti ljudi nisu mogli ostati da žive u Sarajevu,na svojim ognjištima,jer im je poslata jasna poruka da tu nema mjesta za one koji su učestvovali u otadžbinskom ratu'',kaže Samardžija.

Nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma Sarajevo je napustilo vše od 120 hiljada Srba.Ranije,u toku rata iz grada je uspjelo izaći nekoliko desetina hiljada sarajevskih Srba,ali je na hiljade Srba u tom gradu nažalost ubijeno i nestalo.

U Sarajevu je prije rata živjelo oko 200 hiljada Srba,što ga je nakon Beograda,činilo najvećim srpskim gradom u bivšoj Jugoslaviji.

(BN TV)

Komentari / 7

Ostavite komentar
Name

9Januar

20.03.2016 09:42

Bilo,ne ponovile se.

ODGOVORITE
Name

Vuk

20.03.2016 09:43

Ah, što se naslušah komentara, kome šta odgovara tako i priča.

ODGOVORITE
Name

Ante

20.03.2016 09:53

Ma bravo Vuce takoje vec 20 godina svaka cast za komentar.

Name

strucnjaci

20.03.2016 10:36

Bas ste strucnjaci za izvrtanje istorije od kosovskih dana do danasnjeg dana .

Name

Baja

20.03.2016 11:08

Idi strucnjak dole i brani ga ako si lud

Name

BL

20.03.2016 11:14

A ko protjera banjalučke Muslimane ?

ODGOVORITE
Name

Ante

20.03.2016 11:21

Onaj koji ce dobiti dozivotnu i onaj Pantelija sto mu se jos sudi