Strah od Zika: Ni Kenija možda neće u Rio!

Raste broj zemalja koje razmatraju odsustvo sa Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru zbog epidemije virusa Zika.

Ostali sportovi 10.02.2016 | 15:00
Strah od Zika: Ni Kenija možda neće u Rio!

Nakon SAD, povlačenje sa predstojećih igara u Brazilu razmatra i Olimpijski komitet Kenije.

Kenijci na Igrama uglavnom dominiraju u atletici, pre svega na srednjim i dugim prugama, pa su od 86 medalja 79 osvojili na stazi, od toga 24 zlatna odličja. Na poslednjim igrama u Londonu samo dva od ukupno 11 medalja.

"Ukoliko virus Zika dostigne razmere epidemije, nećemo rizikovati živote Kenijaca u Riju", rekao je predsednik OK Kenije Kipčoge Keino.

U međuvremenu, OK SAD je poručio sportskim federacijama da bi sportisti i članovi timova trebalo da razmotre nastup u Riiju iz istog razloga.

Dok odsustvo Kenijaca ne bi bilo toliko pogubno pod organizatore u Riju, povlačenje SAD bi moglo dovesti do debakla Igara u Brazilu.

Virus zika je otkriven 1947. godine, ali je decenijama uzrokovao samo blaže zdravstvene teškoće, a poslednjih meseci je doveden u vezu sa naglim rastom broja slučajeva rađanja dece sa teškim oštećenjem mozga u Brazilu

Prema podacima Američkog centra za kontrolu bolesti, virus zika je sada prisutan u više od 20 zemalja, uglavnom u centralnoj i Južnoj Americi.

Zasad ne postoji vakcina protiv ovog virusa, koji je srodan sa denga groznicom. Naučnici već godinama nastoje da proizvedu lek protiv denge, ali bez uspeha.

Komentari / 0

Ostavite komentar