Ekološka bomba u gornjem toku Vrbasa

Na rijeci Vrbas u Bugojnu, kao i pojedinim pritokama ove rijeke, analiza vode pokazala je alarmantne rezultate zbog ispusta otpadnih voda pogona za preradu kože, a s obzirom na to da se radi o izuzetno otrovnim i teško razgradivim materijama, postavlja se pitanje koliko je zbog ovakvih ispusta ugrožena voda kojom se banjalučka domaćinstva napajaju iz tog istog Vrbasa!

Republika Srpska 11.11.2015 | 09:20
Ekološka bomba u gornjem toku Vrbasa

Inače, ovo je samo jedan u nizu ovakvih slučajeva s kojim je javnost upoznata sticajem okolnosti, te isključivo zalaganjem ribolovaca iz Sportsko-ribolovnog društva Bugojno, koji su samostalno inicirali uzorkovanje vode sa kritičnih lokacija uz nadzor kantonalnog vodnog inspektora.

Katastrofalni rezultati

Rezultati kontrole vode u gornjem toku Vrbasa bili su katastrofalni, ali i bez njih ribari su svjedočili pomoru ribe pa su postavili table upozorenja da je voda opasna za korišćenje u bilo kakve svrhe. Otpadne vode koje ispuštaju pogoni za preradu kože sadrže teške metale, kiseline, omekšivače, boje i sve ono što, kako kažu bugojanski ribari, treba da zabrine sve ljude nizvodno od ispusta.

O problemu kvaliteta vode u gornjem toku Vrbasa Press je obavijestio Gradsku upravu i preduzeće „Vodovod", odakle nam je rečeno da su naložene vanredne inspekcije i uzimanje rezultata iz vodozahvata radi testiranja na materije koje nastaju preradom kože.

"Vodna inspekcija grada kontaktirala je s glavnim republičkim vodnim inspektorom, čija nadležnost je međuentitetska saradnja sa glavnim federalnim vodnim inspektorom od kog je zatraženo da bude urađen zvaničan nalaz kod ovlašćene laboratorije. Potom smo obaviješteni da je glavni federalni vodni inspektor najavio uzimanje uzoraka sa predmetne lokacije te očekujemo rezultate te analize. Obaviještena je i ustanova „Vode Srpske" o potrebi vanrednog uzorkovanja na lokalitetu Novoselija na teške metale, a navedene upravne mjere narediće i republički vodni inspektor kao i „Vodovod" Banjaluka" - kažu u Gradskoj upravi.

Teški metali u vodi

Iz SRD Bugojno apeluju na sva ribolovačka udruženja na Vrbasu, kao i sve građane da ne dozvole trovanje Vrbasa, te da se zajednički i što hitnije pronađe rješenje da bude zaustavljeno ovakvo ponašanje prema jednom od najvažnijih resursa.

"Ovdje nije riječ samo o potrovanim i ugroženim ribama, nego i o čovjeku. Vrbas je voda prve klase, a prema njemu se odnose kao prema fekalnom odvodu. Postavlja se pitanje ko to smije da da ekološku dozvolu privatnom licu koje koristi tehnologiju za preradu kože od prije 60 godina? Imamo uzorke vode čiji rezultati su katastrofa. Radi se o otrovnim materijama koje nisu lako razgradive i koje predstavljaju opasnost za sve nas. Ne samo da smo ignorisani, nego smo imali i opstrukcije u našim pokušajima da spasemo što se da spasti. Ovom prilikom apelujem na sve ljude zdravog razuma, a posebno kolege ribolovce da ne čekaju da bilo ko to radi umjesto njih, nego neka sami iniciraju uzorkovanje vode i budno prate stanje, jer ovo što se kod nas radi katastrofa je. Sav taj otrov ide dalje niz vodu, a Banjaluka se napaja iz istog ovog Vrbasa" - kaže Nihad Hodžić, predsjednik SRD Bugojno.

S obzirom na to da se ne radi o jedinom ispustu otpadnih voda koje završavaju u Vrbasu uzvodno od vodozahvata, Press će nastaviti da izvještava o ovom problemu i u narednim brojevima.

Izvor: Pressrs.ba

Komentari / 3

Ostavite komentar
Name

Cezar

11.11.2015 08:22

Vidjećete vi svi šta je kapitalizam i šta su balkanski privatni preduzetnici. Što nepismeniji i pokvareniji to preduzetniji.

ODGOVORITE
Name

Ja

11.11.2015 08:26

Boli seljake k... za nasim Vrbasom...

ODGOVORITE
Name

marko samardzic

11.11.2015 09:10

Nevjerovatno kako sami sebe zagadjujemo,odnosno unistavamo!!!

ODGOVORITE