EP - video: Mladi ''Zmajevi'' u polufinalu Eurobasketa!

Veliku pobjedu na Evropskom prvenstvu do 18 godina ostvarili su košarkaši Bosne i Hercegovine koji su u četvrtfinalu savladali vršnjake iz Španije.

Košarka 31.07.2015 | 18:20

Košarkaši Marka Trbića slavili su nad "furijom" 64:70 (23:19, 17:17, 7:19, 23:9) i ostvarili najveći uspjeh u istoriji.

"Zmajići" su odlično otvorili utakmicu i nakon prvih deset minuta igre poveli su četiri poena razlike 23:19.

U drugu dionicu krenuli su još ofanzivnije i u jednom trenutku imali su 12 poena prednosti (36:24), ali su Španci do odlaska na odmor uspjeli smanjiti ponovo na četiri poena zaostatka 40:36.

Loša treća četvrtinau kojoj su bh. košarkaši dali svega sedam poena rezulirala je preokretom, pa su Španci u posljednji period igre ušli s prednošću od osam poena (47:55).

Nakon četiri minute igre u posljednjoj četvrtini naši košarkaši su prvo poravnali na 57:57, a zatim i poveli. Ipak, minut prije kraja Španci su izjednačili na 63:63, ali je Aleksić pogodio za novu prednost BiH, a zatim je Durmo s dva vezana koša donio veliku prednost "zmajićima". Na kraju je Atić s linije slobodnih bacanja postavio konačnih 64:70.

Najbolji na parketu bio je Edin Atić koji je ubacio 29 poena i upisao 12 skokova i tri asistencije. U redovima naše selekcije istakli su se još Ibrahim Durmo s 12 i Enis Memić s 9 postignutih poena. Najefikasniji u redovima Španije bili Havijer Lopez-Arosteguj sa 18 i Pablo Perez sa 17 postignutih poena.

U grupnoj fazi naši košarkaši poraženi su od Litvanije, Hrvatske i Turske, ali su slavili protiv Grčke, Rusije i Italije.

U borbi za plasman na sami vrh Evrope odmjeriće snage sa pobjednikom duela između Srbije i Turske.