Srebrenica kao obruč oko Srba

Žestoka diplomatska bitka vodiće se u narednih mesec dana između velikih sila na temu Srebrenice, a sukob moćnih igrača ponovo će se prelamati preko Srbije i Republike Srpske.

Republika Srpska 11.06.2015 | 22:19
Srebrenica kao obruč oko Srba

Ova diplomatska igra, sva je prilika, vodiće se istovremeno iz više međunarodnih centara, a cilj je da se povodom jubileja, 20 godina od događaja u Potočarima, izvrši dodatni politički pritisak na Beograd i Banjaluku.

Velika Britanija završava rezoluciju o osudi genocida u Srebrenici, koju će predložiti Savetu bezbednosti UN na usvajanje, a sve su procene da bi Rusija mogla da stavi veto na taj dokument. Takođe, i u Evropskom parlamentu sprema se deklaracija kojom bi se odala počast srebreničkim žrtvama, a očekuje se i da zapadne diplomate zatraže od srpskih zvaničnika da 11. jula budu na komemoraciji u BiH.

Prvi dokument o Srebrenici pojavio se u sredu pred poslanicima u Sarajevu.

Ipak, očekuje se da glavni diplomatski rat bude na njujorškom Ist Riveru, nekoliko dana pre obeležavanja srebreničke godišnjice. Šef diplomatije Srbije Ivica Dačić poručio je da Srbija u narednim danima očekuje odgovor od Velike Britanije o rezoluciji, a o kojoj još nisu počele konsultacije u SB UN.

Portparol generalnog sekretara UN Ban Ki Muna rekao je da je on izneo stavove o Srebrenici i da će izdati saopštenje pred 11. jul.

Američki ambasador u Srbiji Majkl Kirbi izjavio je da SAD ne predvode pisanje rezolucije kojom se predlaže da 11. jul bude proglašen danom sećanja, ali smatraju da je potrebno da se nađe način da se sećamo onoga što se dogodilo.

Za predsedavajućeg Predsedništva BiH Mladena Ivanića najava donošenja rezolucije biće test međunarodnih institucija:

- Nisam siguran da će njeni kreatori naći izbalansirani pristup. Bojim se da će nas vratiti unazad.

I poslanik EP Ivan Jakovčić sačinio je predlog rezolucije, u kojoj se odaje počast srebreničkim žrtvama i traži da se dokument na dnevnom redu EP nađe sledećeg meseca.

U kabinetu Dejvida Mekalistera, izvestioca EP za Srbiju, "Novostima" je rečeno da će se danas razmatrati agenda plenarne sednice u julu. Ukoliko bude doneta odluka da se i Srebrenica nađe na dnevnom redu, parlamentarne grupe treba da se dogovore o zajedničkom tekstu rezolucije.

Izvor: Večernje novosti

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

Jova

11.06.2015 20:53

Najbollje resenje za Srbe i Bosnjake jeste da se Srebrenica proglasi distriktom pod direktnom nadleznoscu drzave BiH. Time bi prestale politicke igre a pomoglo bi istorijskom pomirenju ova dva naroda

ODGOVORITE
Name

eno

11.06.2015 21:43

Ovi sa zapada samo sipaju ulje na vatru oni ovom narodu u bosni nedaju mira.

Name

Is

12.06.2015 07:09

Odakle ti ideja da bi to doprinijelo pomirenju? Evo na primjer ja bih to smatrao direktnim udarom na RS jer bi se opet uzimao dio teritorije Srpske.

Name

Proslost

11.06.2015 22:10

Pustite Srebrenicu, tamo nema naroda pust grad

ODGOVORITE
Name

Njemacka

11.06.2015 23:29

Njemci nisu imali distrikte. Medjutim, to je u redu za Republiku Srpsku ali kako ce EU kontrolisati toliko Muslimana ne znam. Zasigurno bez RS. Tu mora policija zauzeti strog stav: sto EU kreira to mora i da kontrolira.

ODGOVORITE
Name

Md

12.06.2015 13:35

Fasistima je svaki izgovor dobar za rasturanje Srbije i Srba,dok im se Id priprema da im stane iza vrata,samo polako,trebaju svabe ulagati u Srebrenicu ako vec hoce da joj pomognu a ne da mlate praznu slamu,ili je trebaju pustiti da ta Srebrenica zivi ili je trebaju prenijeti u Berlin.

ODGOVORITE