ŠPA: Barsa preko Reala vjerovatno do titule!

Nikada fudbaleri Barselone nisu izgubili El klasiko kada je na poluvremenu bilo 1:1, tradicija nije srušena ni u 230. okršaju sa Realom, već su trijumfom sa 2:1 u 28. kolu Primere napravili veliki korak ka tituli. Strelci su bili Matje i Suarez za pobednički tim, dok je za Madriđane pogodio Ronaldo.

Fudbal 23.03.2015 | 13:02

Treneri Luis Enrike i Karlo Anćeloti opredelili su se za najbolje moguće sastave i vodila se žestoka borba na svakom delu Nou Kampa koji je bio poprište španske igre prestola, jer su sa jedne napadali Mesi, Nejmar i Suarez, a sa druge Ronaldo, Benzema i Bejl (i svi su različite nacionalnosti).

Barsa je vezala i sedmu uzastopnu pobedu u svim takmičenjima i što je mnogo važnije za njih, učvrstila se na vrhu tabele sa četiri boda više od Reala, u čijim bi redovima "naelektrisana" atmosfera, pre svega na relaciji sa navijačima, kao i između saigrača, pre svih između kapitena Ikera Kasiljasa i prve zvezde Kristijana Ronalda mogla da dobije novu epizodu.

Fantastična koreografija kojom su navijači pokazali da će biti 12. igrač osvanula je na tribinama uoči početka susreta koji je Barsa otvorila u prepoznatljivom stilu, želeći da od starta nametne svoj ritam. Inijesta je prvi put bio kapiten u El klasiku i malo je nedostajalo da ga brzo završi, jer se lakše povredio u duelu sa Karvahalom, ali je uspeo da nastavi meč.

Na drugoj strani je Real krenuo bojažljivo, međutim, prvi je zapretio u 12. minutu i to baš ozbiljno - Benzema je sa leve strane na drugoj stativi pronašao Ronalda koji je uhvatio volej i uzdrmao prečku sa tri metra, a u nastavku akcije Isko je tukao pored desne stative.

Nije dugo trajala ofanziva Madriđana, Barselona je odmah uzvratila i povela sedam minuta kasnije, i to na najmanje očekivan način. Mesi je izveo prekid sa leve strane, a Žeremi Matje umakao Ramosu i glavom matirao Kasiljasa za 1:0, što mu je bio prvi prvenstvni gol u dresu katalonskog tima.

Francuski štoper osim što je zatresao mrežu, nedugo zatim je i odlično uklizao da izblokira pokušaj Marsela sa distance, i ujedno dobijao sve vazdušne duele prilikom centaršuteva gostiju, pa se nametnuo kao tihi heroj.

Posle nešto mirnijeg perioda potpuno se zakuvalo na Nou Kampu na isteku pola časa igre. Najpre je Nejmar iz idealne šanse, usamljen u petercu dodao loptu Kasiljasu iako je mogao da bira gde da mu šutira, te je usledila ekspresna kazna.

Sevnula je kontra Reala u kojoj je Benzema maestralno petom pronašao Ronalda, Alveš je zakasnio da ga izblokira i Kristijano je vrhom kopačke poslao loptu u donji levi ugao za 1:1 u 31. minutu.

To je dalo krila gostima koji su nastavili sa pritiscima i imali čak tri prilike za preokret u finišu prvog poluvremena. Najpre je pogodak Bejla opravdano poništen, pošto je asistent Ronaldo bio u ofsajdu, zatim je dvostruki uzastopni osvajač "Zlatne lopte" tukao pod prečku i naterao golmana Brava da se istakne, da bi posle tog kornera Bejl slabijom, desnom nogom šutirao pored leve gola iz dobre šanse.

I po samom povratku sa predaha su Anćelotijevi izabranici bili blizu preokreta posle akcije po desnoj strani koju je okončao Benzema dijagonalom "iz kolena", ali je Bravo još jednom odličnom odbranom sačuvao mrežu.

I, kako to obično biva u fudbalu, promašaju budu kažnjeni po nepisanom pravilu, te je Barselona pravo niotkuda opet povela. Dani Alveš je odlično proigrao Suareza, Pepe i Ramos su zaspali, što je iskoristio "El Pistolero" kome se lopta "zalepila" prilikom prijema i iskosa sa desne strane ju je poslao u mrežu za 2:1.

Koliko je veliki ulog meča bio, toliko se žestoko igralo na svakom delu terena, pa sudija Lahoz nije imao ni malo lak zadatak i do 70. minutu je pokazao čak 11 žutih kartona (5-6). Mogla je Barsa da uveća prednost, ali je Nejmar najpre šutirao preko prečke, zatim iz odlične šanse pored desne stative, dok je Mesi bio neprecizan sa ivice kaznenog prostora posle karakterističnog prodora.

"Nestao" je Real sa Nou Kampa, domaćin se za sve pitao na terenu i malo je nedostajalo da Đordi Alba otkloni dilemu oko pobednika, što se nije dogodilo zahvaljujući pravovremenom istrčavanju Kasiljasa, ali je i pored toga ceo plen ostao u Barseloni, koja je došla do učinka od 13 trijumfa i sedam remija kada je na poluvremenu bilo 1:1 u El klasiku.