Federacija BiH i dalje bez grba i zastave

Federacija BiH nema svojih simbola već osam godina, od kako je zastavu i grb na kojima su ljiljani i šahovnica Ustavni sud BiH proglasio neustavnim jer ne sadržava obilježja srpskog naroda kao trećeg konstitutivnog naroda.

Bosna i Hercegovina 04.03.2015 | 10:52
Federacija BiH i dalje bez grba i zastave

Od tada se u Federaciji u javnim ustanovama koriste državna obilježja.

Marinko Čavara, novi predsjednik FBiH, podsjetio je takođe da nema ni himne.

"Zastava koja je predstavljala FBiH je proglašena neustavom zbog toga što nema obilježja sva tri konstitutivna naroda. Još nikada nije postignuta saglasnost kojim obilježjima će na toj zastavi biti predstavljen srpski narod, tako da Parlament još nije odnio odluku o zastavi, grbu, a nemamo ni himnu. Pa, valjda postoji pjesma koja će odgovarati svima", rekao je Čavara.

Ismet Osmanović, poslanik u Predstavničkom domu FBiH i član komisije koja je od strane Parlamenta FBiH bila formirana da izabere grb i zastavu FBiH, kaže da  u ovom trenutku FBiH koristi državna obilježja i da je tako još od 2007. godine.

"Što se tiče  zastave i grba FBiH, to je regulisano Ustavom FBiH. Nakon što je Ustavni sud BiH donio  odluku da su grb i zastava FBiH neustavni, Parlament FBiH formirao je komisiju koja je brojala 23 člana, sedam poslanika iz  Predstavničkog doma FBiH, sedam delegata iz Doma naroda FBiH, pet članova iz Vlade FBiH, te četiri stručnjaka iz javnog sektora", rekao je Osmanović.

Dodao je da je i sam bio u komisiji, te da je raspisan javni poziv da se dostave prijedlozi kako bi trebalo da izgledaju grb i zastava Federacije BiH.

"Na poziv je stiglo 85 radova. Komisija je uspjela izabrati tri od tih 85 i ta tri je ponudila Predstavničkom domu FBiH. Predstavnički dom je obavio raspravu i zadužio komisiju da se pokuša dogovoriti i odabrati jedan. O tome je trebalo da raspravlja i Dom naroda, međutim do toga nikad nije došlo", istakao je Osmanović.

Kaže da mu se čini da je to bilo još 2008. godine, te da članovi komisije nisu uspjeli postići konsenzus o tome da li  grb i zastava FBiH treba da budu sa etničkim obilježjima ili bez njih.

Podsjetimo, sva tri prijedloga za grb likovno su stilizovani u obliku štita sa tri boje - crvena, zelena i plava, što su u različitim kombinacijama i ponuđene varijante za zastavu. Ipak, ponuđena likovna rješenja uglavnom su zbir nacionalnih boja i simbola konstitutivnih naroda u BiH, te su parlamentarci u FBiH smatrali da niko nije ponudio grb i zastavu koji bi bili simbol zemlje koju predstavljaju.

Izmir Hadžiavdić, sekretar Doma naroda FBiH,  rekao je da Federacija BiH, po Ustavu,  može imati grb i zastavu, ali da nije ni obavezna.

Ističe da to nije prioritet, te i on kaže da je bila oformljena komisija i raspisan konkurs, ali da to nikad nije okončano.

"Ako predsjednik Federacije BiH bude želio, on može pokrenuti to pitanje u Parlamentu, on ima ovlaštenja za to", rekao je Hadžiavdić.

Ustavni sud BiH donio je početkom januara 2007. godine odluku da van snage budu stavljeni grb i zastava FBiH.

Odluka je donesena jer  nije ispoštovana odluka Suda da u roku od šest mjeseci ove simbole usklade s Ustavom BiH tako da predstavljaju sva tri konstitutivna naroda.

I posljednja važeća državna zastava BiH nije rezultat dogovora, nego je nametnuta odlukom tadašnjeg visokog predstavnika u BiH Karla Vestendorpa 1998. godine.

Pitanje sa zastavom i grbom FBiH nedavno je došlo u fokus javnosti kada je na konferenciji za novinare iza predsjednika FBiH Marinka Čavare pored zastave BiH stajala i zastava sa šahovnicom.

"Ovo je zastava hrvatskog naroda u BiH, a ja ovdje predstavljam hrvatski narod", kazao je Čavara na pitanje čija je to zastava, te je novinarima još dodao da je bolje postaviti pitanje zbog čega FBiH nema zastavu, grb i himnu.

Izvor: Nezavisne novine

 

Komentari / 10

Ostavite komentar
Name

Evo

04.03.2015 10:00

Prijedlog: Zastava RS bijela u sredini broj 1, zastava Federacije bijela u sredini broj 2, zastava BiH bijela u sredini broj 1+2 i to je to.

ODGOVORITE
Name

lapsus linguae

04.03.2015 10:42

Prijedlog: Kompletna zastava u čistoj bijeloj boji bez ikakvih slova, brojeva ili oznaka na njoj.

ODGOVORITE
Name

lolo

04.03.2015 16:22

Pošteno govoreći takva košulja bi najbolje pristajala ovakvoj državi. Bijela, bez rukava.

Name

UG

04.03.2015 11:53

Kad je nije bilo tolike godine i ne treba . Federacija je svejedno pred raspadom

ODGOVORITE
Name

xx

04.03.2015 12:44

Ljiljan je bio spbski nikad turski samo sto su ga oteli za vrijeme Turske.

ODGOVORITE
Name

eu

04.03.2015 13:02

Stace republika srbska ima svoju zastavu dzaba im federacija

ODGOVORITE
Name

dejan.bl

04.03.2015 14:58

Oni izmedju sebe ne mogu da se dogovore oko j..... zastave. Ali kada su tal i procenti u pitanju, dogovore se u dva minuta .

ODGOVORITE
Name

Za. XX

05.03.2015 12:59

Pa kad je tako zašto nisu Srbi prvi izbacili ljiljane i zašto sad ljiljan ne predstavlja srbski narod??? Gukni golube.

ODGOVORITE
Name

munja

05.03.2015 13:25

Srpska oznaka je kokarda I ne damo je nikome.

ODGOVORITE
Name

Salih

29.06.2015 20:36

Čiji su ljiljani? ...Mnoge su se ptice u našem kokošinjcu kitile tuđim perjem. Danas je prilika da se osvrnemo na ta kreštanja. Isključivo činjenicama .... Znamo da je veliki uticaj na srpsku kulturu izvršila Vizantija, a Srbi su od nje usvojili i državne simbole, pa tako pored dvoglavog orla, ocila, usvojili su i simbol ljiljana. Tako na novcu kralja Milutina imamo stilizovan ljiljan. Dinastija Kotromanić je uz Nemanjiće jedna od dvije najveće i najpoznatije srpske srednjovekovne vladarske porodice. Shodno tome, grb Kotromanića u srpskoj srednjovekovnoj heraldici po važnosti odmah je uz grb Nemanjića. Kotromanići su za svoj grb uzeli štit sa ljiljanima, koji nisu uvek imali isti raspored na štitu, ali su svakako glavno obeležje Kotromanića.Simbolika ljiljana ima jake veze sa hrišćanstvom, a ljiljan ili krin simbolizuje Bogorodicu. Na prostoru cele srednjovekovne hrišćanske Evrope ljiljan je bio čest motiv na vladarskim i velikaškim grbovima. Što se tiče teritorija srpskih srednjovekovnih država, ljiljan je bio prikazivan i na crkvama, freskama, novcu i grobovima, a sve to ukazuje na versku simboliku ljiljana ili krina.Kada se Tvrtko u manastiru Mileševa 1377. godine kruniše za srpskog kralja, na njegovom pečatu vidimo grb Kotromanića s ljiljanima i grb Nemanjića dvoglavog orla.Tvrtko je ovim verovatno želeo da istakne da je on legitimni naslednik Nemanjića i njihove države, dodajući tu i svoj grb i tradiciju bosanske države. Tvrtko je, dakle time istakao jedinstvo dve srpske države, Raške i Bosne, bez obzira što je u dogovoru sa Lazarom i ostalim srpskim velikašima prepustio većinu teritorije istočno od Drine njima, kao oblasnim gospodarima.To jedinstvo najbolje će da se manifestuje za vreme Kosovske bitke , kada je Tvrtko, smatrajući da je njegovo kraljevstvo napadnuto, poslao na Kosovo svoj odred pod vođstvom Vlatka Vukovića Kosače .Bosna je zapravo samo provincija nemanjićke Srbije...Na mnogim stećcima po Bosni i Hercegovini nalaze se i stilizovani uklesani ljiljani . Dakle , od Vizantije , preko Raške , Zete , Huma simbol ljiljana se proširiju i na Bosnu ....

ODGOVORITE