AO, 2. dan (M): Pobjede Stena, Raonića, Nišikorija...

Peti nosilac Kei Nišikori plasirao se u drugo kolo Australijan opena, pošto je savladao Nikolasa Almagra sa 6:4, 7:6 (7-1), 6:2. Četvrti teniser sveta Stan Vavrinka pobedio je Marsela Ilhana iz Turske sa 6:1, 6:4, 6:2 u prvom kolu Australijan opena. Eliminacija 15. nosioca Fabija Fonjinija najveće je iznenađenje drugog dana Australijan opena.

Tenis 20.01.2015 | 12:40

Španac je zbog povrede odigrao samo jedan meč od prošlogodišnjeg Rolan Garosa i može da bude zadovoljan otporom koji je pružio finalisti US opena.

U prva dva seta Almagro je prvi stizao do brejka, ali tu prednost nije uspevao da sačuva – u skoro svakom neizvesnom trenutku do izražaja je dolazilo do to što Španac još nije stekao sigurnost i rutinu posle povrede.

Istina, u drugom setu je uspeo da nadoknadi zaostatak od 3:5, potom i da pri rezultatu 5:6 spasi tri set lopte, ali je u taj brejku potpuno posustao i uzeo samo jedan poen.

Tu je bio kraj Almagrovom otporu, pa je Nišikori protutnjao kroz treći set i stigao do trijumfa za dva sata i devet minuta.

Videli smo nekoliko izvanrednih udaraca na obe strane i malo je nedostajalo da gledamo još uzbudljiviji okršaj, ali Nišikori je uvek bio smiren u prelomnim trenucima.

Ukupno je Japanac imao 30 vinera i 21 neiznuđenu grešku, a Almagro je upisao 40 direktnih poena i 50 grešaka.

Švajcarac, Vavrinka, koji je prošle godine osvojio titulu, posao je završio za samo 89 minuta igre.

Ilhan, koji je trenutno 100. teniser sveta, konkurentan je bio jedino u drugom setu. Doduše, i tada je Stan rano napravio brejk, ali je Turčin pri zaostatku 4:5 došao do brejk lopte.

Usledio je odličan servis Vavrinke, a potom još dve greške Ilhana, pa je Švajcarac poveo sa 2:0. U prvom i trećem setu Stan je bio još ubedljiviji i pobeda nijednog trenutka nije dolazila u pitanje.

Ukupno je Vavrinka imao 34 vinera i 30 grešaka, a Ilhan je zabeležio 16 direktnih poena i 28 neiznuđenih grešaka.

Osmi nosilac Miloš Raonić pobedio je Ukrajinca Ilju Marčenka sa 7:6 (7-3), 7:6 (7-3), 6:3 i plasirao se u drugo kolo Australijan opena.

Raonić, koji je projektovani rival Novaka Đokovića u četvrtfinalu, nije odigrao naročito dobar meč, ali i to je bilo dovoljno da se savlada 144. teniser sveta.

U prva dva seta nismo videli nijednu brejk loptu – Raonić se nije kretao baš najbolje, a čak je i njegov omiljeni forhend često završavao u mreži.

Međutim, momak rođen u Podgorici sjajnim servisima nije dozvoljavao Ukrajincu ni da se približi brejk lopti, a u prvom setu je odlučio bukvalno jedan udarac – na 3:3 u taj brejku Raonić se izvukao i pogodio forhend za ključni mini brejk.

Drugi set protekao je jednako statično, a u taj brejku je Raonić sve vreme imao prednost – Marčenko je dva puta vratio mini brejk, ali je Miloš ponovo slavio sa 7:3.

Marčenko se tu već demoralisao i u drugom gemu Raonić je posle izvrsne odbrane napravio brejk, da bi do kraja sigurno priveo meč kraju.

“Danas je bilo onako kako je trebalo da bude, pogotovo na servisu. Možda je trebalo da više rizikujem u njegovim gemovima, u nekom trenutku sam osetio da mi je igra malo monotona. Osim toga, ovo je bilo dovoljno za prvu rundu“, rekao je Raonić.

U drugoj rundi Miloš će igrati sa Donaldom Jangom iz SAD, koji je u četiri seta dobio Nemca Puca. Oba dosadašnja meča sa Jangom Raonić je dobio – prošle sezone u Bazelu i Vašingtonu.

Bolji od Fabija Fonjinija, bio je Kolumbijac Alehandro Gonsales sa 4:6, 6:2, 6:3, 6:4. On će u drugom kolu igrati sa Giljermom Garsija-Lopesom, koji je vodio sa 2:1 u setovima u trenutku kad mu je Gojovčik predao meč.

Na korak od ispadanja bio je i Felisijano Lopes, pošto je Denis Kudla pri rezultatu 6:5 servirao za meč. Imao je Amerikanac tri meč lopte, od toga dve vezane, ali se 12. nosilac izvukao i posle tri i po sata slavio sa 3:6, 6:2, 4:6, 6:2, 10:8.

Španca sada čeka Adrijan Manarino, koji je spasao nekoliko set lopti u prvom setu meča sa Blažom Rolom, da bi do kraja pobedio 7:6, 6:3, 6:2.

Fernando Verdasko, koji je projektovani rival Novaka Đokovića u trećem kolu, izgubio je prvi set od Džejmsa Vorda, imao je i brejk zaostatka pri rezultatu 1:1 u setovima, ali je ipak pobedio sa 2:6, 6:0, 7:6, 6:3.

Ispao je i 27. nosilac Pablo Kuevas, ali to je malo koga iznenadilo, bolji je bio Matijas Bahinger u tri seta. U meču od kojeg se dosta očekivalo Dominik Tim dobio je prvi set, ali je Roberto Bautista-Agut preokrenuo i prošao u drugo kolo – 4:6, 6:2, 6:3, 7:6.