Čeka nas ipak blaga zima
Nadolazeća zima neće biti najhladnija u posljednjih 100 godina, već će biti blaga, rekla je Srni dežurni sinoptičar u Hidrometeorološkom zavodu Republike Srpske Milica Đorđević.

Đorđevićeva je istakla da je ovu prognozu dao Evropski centar za srednjoročnu vremensku prognozu, koji se nalazi u Velikoj Britaniji, te da se zahlađenja očekuju krajem novembra, dok će januar biti hladniji od prosjeka i sa većim količinama padavina nego prošle godine.
Informacija o tome da će nadolazeća zima biti najhladnija u posljednjih 100 godina je neprovjerena, tvrdi Đorđevićeva.
"To je totalno izmišljena informacija i onda je svi prenose bez ikakve provjere. Niko to nije juče provjerio prije nego što je objavio. Ko su ti britanski meteorolozi u toj informaciji, ne postoji ime niti institucija i svake godine se ista priča dešava", rekla je Đorđevićeva.
Ona je istakla da ti meteorolozi, najvjerovatnije, uopšte ne postoje, a ako su i davali izjave možda se to odnosilo samo na Britaniju.
Đorđevićeva je podsjetila da se i prošle godine pojavila neprovjerena i netačna informacija da će zima biti najhladnija u posljednjih 1.000 godina.
"Nema ništa od najhladnije zime u posljednjih 100 godina. Da bi zima bila najhladnija u posljednjih 100 godina, ja ne mogu da opišem koliko to treba da bude hladno", rekla je Đorđevićeva.
Ona je istakla da se klima promijenila i da temperatura vazduha generalno raste.
"Da bi zima bila najhladnija u posljednjih 100 godina mi moramo da imamo novembar, decembar i januar sa ekstremno niskom temperaturom, a to po trenutnim prognozama uopšte ne izgleda tako i vrlo je mala vjerovatnoća da može da bude tako", rekla je Đorđevićeva.
Ona je istakla da će, prema trenutnim sezonskim prognozama, januar biti malo hladniji od prosjeka i da bi u januaru moglo da bude nešto većih količina snijega nego prošle godine.
Izvor: SRNA
Komentari / 8
Ostavite komentarCrni Gruja
02.11.2014 09:44Kako meteorolozi znaju da predviđaju vidjeli smo ljetos. Predvidjeli paklenu vrućinu, a mi ložili vatru i poludjeli od kiše. Realno duže od tri dana se ne može dati tačna prognoza. Sve ostalo su naklapanja.
ODGOVORITECC
02.11.2014 09:50Знаћемо када зима прође...па ћемо тачно знати. Све остало су метеоролошка нагађања.
ODGOVORITEMilorad
02.11.2014 10:10I opet niko ne pita meteorologe ko su avioni koji nam danonocno preljetaju iznad glava i sta ispustaju u atmosferu. Opet meteorolozi pricaju suplju pricu, umjesto da daju konkretne podatke. Tone i tone "neceg" se danonocno iz aviona ispusta u atmosferu, oni se prave englezi i mlate praznu slamu. A placeni su dobro da rade svoj posao..
ODGOVORITEdejanpd
02.11.2014 11:22U pravu si Milorade, nikad ovoliki broj aviona sa tragom nije nadletao nebo iznad Prijedorom kao u zadnje vríjeme, reklo bi se, ako imamo u vidu da nije bilo zvanične zabrane letova unazad 20 godina, da su ili u skorije vrijeme uveli koridore na ovom dijelu neba ili nešto sumnjivije,s obzirom da smo na periferiji najoštećenijih dijelova atmosfere,a poznato je da oni ispuštanjem tih metala iznad nas pokušavaju umanjiti štetu na ozonskom omotaču,dakle poprilično je jasno. Znamo da se predsjednik Italije konkretno oglasio po tom pitanju i prozvao saveznike,ali i prethodne vlasti koje su dale dozvole da se to istresa nad nebom mediterana,pa i Italije.
ODGOVORITEnino
02.11.2014 11:54Samo tako
ODGOVORITEBanja Luka
02.11.2014 13:57Moze li ijedna informacija da se plasira u medijima, a da to vec drugi mediji ne demantuju ili da obrnu pricu? Izludiste narod sa dezinformacijama i svakakvim poluinformacijama. Doslo je dotle da ne vjerujem vise nikom, osim samom sebi.
ODGOVORITEMd
02.11.2014 14:21Svako se bavi predvidjanjem i prognozama,tako sad preko interneta mozete plasirati gluposti kakve hoćete,vise nema nista zvanično sve se spekulise
ODGOVORITEbudala
02.11.2014 16:52VI BOSANSKO-HERCEGOVACKI METEOROLOZI ne znate kakvo ce vrijeme biti sutra, a kamoli za mjesec/dva/tri itd... Kao drugo, rekli LJETO CE BITI TOPLO, a svaki drugi dan KISA I OLUJE... Vi ste smijesni, i ja bih iskreno svim meteorolozima dao OTKAZ, jer sa HARPOM mogu promjeniti vrijeme za 3-4 sata, pa nas sutra moze zadesiti snijeg 60 CM i -20 , a vi veceras da najavljujete +20 .... U Americi pada umjetni snijeg ( napravis grudvu, uzmes upaljac i prislonis grudvi, a ona se crni i dimi ) iz neba....
ODGOVORITE