US open - 1. dan, rezultati

Mladi australijski teniser Nik Kirjios savladao je 21. nosioca Mihaila Južnog as 7:5, 7:6 (7-4), 2:6, 7:6 (7-1) u prvoj rundi US opena. Škotski teniser Endi Mari pobedio je Robina Hasea iz Holandije sa 6:3, 7:6 (8-6), 1:6, 7:5 u prvoj rundi US opena. Francuski teniser Žo-Vilfred Conga imao je težak posao, ali pobedio je Huana Monaka sa 6:3, 4:6, 7:6 (7-2), 6:1. Simona Halep, Anđelika Kerber, Venus Vilijams i Andrea Petković izgubile su po set, ali su ipak uspele da se plasiraju u drugo kolo US opena. Marija Šarapova plasirala se u drugo kolo US Opena protiv Marije Kirilenko – 6:4, 6:0.

Tenis 26.08.2014 | 15:32

Rus, koji je u Njujorku dva puta igrao polufinale, nije uspeo da izađe na kraj sa 19-godišnjim Kirjiosom, koji je napravio 66 vinera i furioznom igrom u finišu uspeo je da napravi iznenađenje.

Južni je pokušavao da forsira bekhend Kirjiosa, a Australijanac se trudio da diktira poene forhendom. U prva dva seta odlučivala su nijanse, ali je Kirjios pokazao da se dobro nosi sa pritiskom posle vimbldonskog četvrtfinala – oba puta je bio smireniji i poveo je sa 2:0 u setovima.

Tada se Rus probudio, a delovalo je i da je Nik malo umoran – Južni osvaja treći set, a zatim pravi brejk na početku četvrtog.

Pri rezultatu 5:3 Južni propušta set loptu tako što ritern na drugi servis rivala šalje u aut, a to će ga skupo koštati. Kirjios je u sledećem gemu išao na sve ili ništa, napravio je brejk, a do kraja meča odigrao je na talasu adrenalina – pravio je vinere sa obe strane i u taj brejku je Južnom prepustio samo poen.

Kirjios će u drugom kolu igrati sa Andreasom Sepijem, koji je bio bolji od Sergija Stahovskog as 6:3, 6:1, 6:4.

Škot se od sredine trećeg seta mučio sa grčevima, neprestano je istezao rame i noge, a i Hase je imao problema sa povredom.

Zato nismo gledali kvalitetan meč, ali Mari je nekako uspeo da izbegne peti set i da se plasira u drugo kolo. Tamo ga čeka Nemac Matijas Bahinger, trenutnuo 235. na svetu, koji je iznenadio Radeka Štepaneka sa 6:3, 6:2, 6:2.

Odlučio je treći set – Conga je u završnici izvanrednim servisima spasao tri set lopte, a zatim je u taj brejku ’počistio’ Argentinca i do kraja je izgubio samo jedan gem.

Francuz je meč završio sa 48 vinera i jednom greškom više, dok je Monako imao 23 direktna poena i 38 neiznuđenih grešaka.

Dan su do sada obeležili pobeda Kirjiosa nad Južnim, zatim mučenje Endija Marija, ali i pet setova i trijumf Pera nad Benetoom 7:6, 5:7, 6:4, 4:6, 6:4 u franucskom derbiju na startu turnira.

Radek Štepanek je razočarao, pošto je 235. teniseru sveta Matijasu Bahingeru uzeo samo sedam gemova, Montanjes je predao Leonardu Majeru sredinom drugog seta, dok je Ebden u tri seta dobio Kamkea.

Najviše problema imala je Kerber, koja je u neizvesnom trećem setu uspela da dođe do pobede nad Ksenijom Pervak, koja je pre tri godine igrala četvrto kolo Vimbldona, rezultatom 6:2, 3:6, 7:5 za dva sata i 20 minuta igre.

Ona će se sada sastati sa Aljom Kudrjavcevom, koja je u tri seta bila bolja od Kineskinje Duan.

Petkovićeva se mučila sa Tunišankom Đebur, prvi set dobila je sa 9-7 u taj brejku, zatim je naredni izgubila sa 6:1, ali je povratila kontrolu i u odlučujućem setu slavila je sa 6:3. Devojku rođenu u Tuzli sada čeka okršaj sa Portorikankom Monikom Puig, koja je dobila Terezu Smitkovu.

Danijel Rouz Kolins, koja je sa 20 godina igrala svoj prvi Gren slem meč u životu, odigrala je briljantan prvi set protiv Simone Halep, osvojila je prvi set u taj brejku, ali Simona Halep nije paničila i u naredna dva seta izgubila je samo tri gema. U drugoj rundi Halep će igrati sa 20-godišnjom Janom Čepelovom, koja je takođe u tri seta dobila Španjolku Toro-Flor.

Agnješka Radvanjska izgubila je prvi gem u meču, ali do kraja nije nijedan u duelu sa Kanađankom Fičman, pa je sada očekuje okršaj sa Šuai Peng, koja je u kineskom dvoboju savladala Đije Ženg.

Janina Vikmajer, koja je pre pet godina igrala polufinale u Njujorku, izgubila je od mlade Švajcarkinje Belinde Benčič sa 6:3, 6:2, dok je Venus Vilijams preokrenula u meču sa 43-godišnjom Date-Krum i pobedila je sa 2:6, 6:3, 6:3.

Karolina Voznijacki je brzo dobila set protiv Ribarikove, potpuno je pala u drugom, ali je vratila inicijativu u trećem, pre nego što joj se rivalka predala zbog povrede.

Sara Erani, Roberta Vinči i Sloun Stivens su brzo završile posao, a najubedljivija je bila Johana Larson, koja je biciklom kući poslala Viržini Razano.

Meč je trajao tačno 90 minuta.

U narednoj rundi Šarapova igra sa Rumunkom Aleksandrom Dulgeru, koja je pobedila Čehinju Kristinu Pliškovu u dva seta.