Novak prvi prije Vimbldona?

Posle osvajanja "duple krune" na turnirima u Americi, najbolji srpski teniser Novak Đoković smanjio je zaostatak za Rafaelom Nadalom na 1.

Republika Srpska 02.04.2014 | 10:48
Posle osvajanja "duple krune" na turnirima u Americi, najbolji srpski teniser Novak Đoković smanjio je zaostatak za Rafaelom Nadalom na 1.920 poena i s obzirom na vrhunsku formu, imaće šansu da se vrati na lidersku poziciju pre Otvorenog prvenstva Engleske u Vimbldonu.  Teniski karavan se sa Floride seli u Evropu, gde sledi serija od pet turnira na šljaci, a prvi je na programu masters u Monte Karlu, koji počinje 13. aprila. Iako je u poslednjih skoro deset godna Nadal neprikosnoveni "kralje šljake", sada će imati izuzetno težak zadatak da odbrani prvo mesto pred zahuktalim Đokovićem, upravo zbog izvarednih rezultata koje je ostvario prošle godine. Španski teniser je lane igrao na svih pet turnira na zemljenim terenima - Monte Karlo, Barselona, Madrid, Rim i Rolan Garos - i na četiri je pobeđivao, a u kneževini je izgubio titulu posle sedam uzastopnih trijumfa, pošto je u finalu izgubio od Đokovića. Pretvoreno u brojke, to znači da prvi teniser sveta od 13. aprila do početka juna brani čak 5.100 poena, odnosno na tih pet turnira mogao bi da osvoji najviše 400 poena, pod uslovom da na svih pet trijumfuje. S druge strane, Đoković je lane nastupio na četiri turnira, jer je Barselonu preskočio, i ukupno je osvojio 1.945 poena. Posle trijumfa u Monte Karlu, u Madridu je ispao već na startu i brani 45 poena, u Rimu je stigao do četvrtfinala i osvojio 180 poena, a na Rolan Garosu je ispao u polufinalu, što mu je donelo 720 poena. Čak i ako u Monte Karlu ne odbrani svih 1.000 poena, Đoković to s lakoćom može da nadoknadi u Madridu i Rimu, gde može da osvoji 1.775 poena, a ni ove godine neće igrati u Barseloni. Konačno, za povratak na prvo mesto ATP liste, Đokoviću bi bilo dovoljni i prosečni rezultati u Monte Karlu, Madridu i Rimu, ukoliko bi trijumfovao na Rolan Garosu. Samo ta titula donela bi mu 1.280 poena, a Nadal bi izgubio najmanje 800 poena.