Banjaluka bila najtoplija u Evropi
Neuobičajeno toplo vrijeme za ovo doba godine, uz temperature koje su dostizale i 22 Celzijusova stepena, izmamili su iz kuća veliki broj građana BiH, ali i napunili ambulante, gdje su ljekari imali pune ruke posla s pacijentima koji su osjetili tegobe.
Republika Srpska
11.02.2014 | 19:51
Neuobičajeno toplo vrijeme za ovo doba godine, uz temperature koje su dostizale i 22 Celzijusova stepena, izmamili su iz kuća veliki broj građana BiH, ali i napunili ambulante, gdje su ljekari imali pune ruke posla s pacijentima koji su osjetili tegobe.
Banjaluka je danas sa čak 17 stepeni izmjerenih u sedam časova u to doba bila najtopliji grad u Evropi, pa stoga i ne čudi to što su neki Banjalučani u rukama nosili topliju odjeću i šetali u majicama kratkih rukava.
Već u popodnevnim satima, odnosno u 13 časova, živa u termometrima u Banjaluci dostigla je 19 stepeni, dok je u Sarajevu bilo tri stepena svježije.
Najtopliji gradovi BiH u 13 časova bili su Doboj i Višegrad sa 22 stepena, dok je u isto vrijeme najniža temperatura zabilježena na Bjelašnici - minus jedan. U 14 časova živa u termometrima u većini bh. gradovima se spustila za nekoliko stepeni.
Istovremeno, u BiH je zabilježen vjetar, umjeren do jak, a na jugu i zapadu ponegdje uz olujne udare.
Zbog visokih temperatura, koje više priliče proljeću nego zimi, ljekarima širom BiH javio se veći broj pacijenata.
Dušica Stanković, stručni saradnik za odnose s javnošću Doma zdravlja Banjaluka, kazala je da su primili veliki broj hroničnih bolesnika, kao i pacijenata s virozama.
Zorana Janković, ljekar Službe hitne pomoći Doma zdravlja Bijeljina, upozorila je da ovako visoke temperature za ovo doba godine nikome ne odgovaraju. Poseban oprez savjetovala je osobama koje imaju problema s krvnim pritiskom.
"Savjetuje se oblačenje u skladu s temperaturama, kao i uzimanje dosta tečnosti", naglasila je Jankovićeva.
Uzimajući u obzir informacije iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda, nije iznenađujuće to što su brojni građani potražili pomoć ljekara.
"Nestabilno vrijeme praćeno pojačanim južnim strujanjem i padavinama kod osjetljivih osoba uzrokuje poteškoće u vidu glavobolje, nervoze, malaksalosti i dekoncentracije. Hronični bolesnici i meteoropate ne bi trebalo da pretjeruju s aktivnostima, naročito u najtoplijim dijelovima dana", saopštili su juče iz ovog zavoda.
Za naredne dane meteorolozi najavljuju padavine, kao i osjetno niže temperature.
"Danas će biti pretežno oblačno vrijeme s kišom u većem dijelu zemlje. Obilnije padavine očekuju se u južnim i zapadnim područjima", kažu iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
U četvrtak će, prema najavama meteorologa, biti pretežno sunčano vrijeme, a već u petak očekuje se novo osvježenje, odnosno pretežno oblačno s kišom u većem dijelu BiH.
Maksimalne dnevne temperature u danima ispred nas neće prelaziti 13. podiok na termometrima.
Ako je vjerovati svjetskim hidrometeorološkim sajtovima, koji se usuđuju saopštiti i dugoročnu vremensku prognozu, u narednih sedam dana ni u Banjaluci ni u Sarajevu ne bi trebalo da bude snijega.
Komentari / 0
Ostavite komentar