Republika Srpska bez obrazovne politike (VIDEO)
Univerziteti u Republici Srpskoj, u prosjeku, zauzimaju ubjedljivo najgore mjesto u Evropi - poražavajući su podaci iskazani na osnovu evropskog sistema ocjene kvaliteta visokoškolskih ustanova.
Republika Srpska
05.02.2014 | 23:47
Univerziteti u Republici Srpskoj, u prosjeku, zauzimaju ubjedljivo najgore mjesto u Evropi - poražavajući su podaci iskazani na osnovu evropskog sistema ocjene kvaliteta visokoškolskih ustanova.
Republika Srpska ima 50.000 studenata - dva državna fakulteta, sedam privatnih fakulteta, deset visokih škola, a Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske je prošle godine primilo čak 49 zahtjeva za licenciranje novih fakulteta. Čemu to vodi?
"Republika Srpska nema obrazovnu politiku i to je veliki problem. Visokoobrazovanje je u Republici Srpskoj postao biznis,a o tome govori i odnos broja državnih i privatnih fakulteta. Da postoji obrazovna politika ne bi niko smio dozvoliti toliki broj programa, a tržište rada ne može da primi toliko diplomaca. Republika Srpska ne zna usmjeriti mlade ljude", rekao je u emisiji "Izazovi" BN televizije profesor Filozofskog fakulteta u Banjaluci Mirko Banjac.
Banjac kaže da ne treba generalizovati da su svi privatni fakulteti loši, ali činjenica je da većina njih ne daje kvalitetne kadrove i da, ne samo na tim, već i državnim fakultetima postoji niz zloupotreba i fabrikovanje lažnih diploma.
Dekan Fakulteta za poslovnu ekonomiju Univerziteta "Sinergija" Milenko Stanić ističe da vlasnička struktura jednog fakulteta nije ogledalo i njegovog kvaliteta.
"Generalizacija nije prihvatljiva. Što se tiče Univerziteta "Sinergije" imamo korektnu saradnju sa svim obrazovnim i kontrolnim institucijama.
Nastojimo da dugoročno ostanemo u obrazovnom sistemu, da se svakim danom takmičimo i da postanemo elitni univerzitet ne samo u Republici Srpskoj", ističe Stanić.
Nedavno je podignuta prašina u slučaju legitimiteta Evropskog univerziteta u Brčkom.
Šef Odjeljenja za obrazovanje u Vladi Brčko distrikta Momčilo Poljić, gostujući u emisiji "Izazovi", istakao je da je prilikom kontrole zatekao niz nepravilnosti.
"Utvrdili smo, između ostalog, da pojedini profesori imaju 30, 40 predmeta, da su ta zvanja stekli po gorama i šumama, da su studenti za dva-tri mjeseca završavali fakultete", ističe Poljić.
Prorektor Evropskog univerziteta u Brčkom Mirko Kulić tvrdi da je Poljić iznio niz neistina.
"Ja imam doktorat Pravnog fakulteta u Beogradu. Da li je to po šumama i gorama? " pita Kulić.
(BN TV)
https://www.youtube.com/watch?v=POL8dmrlhaU
Komentari / 0
Ostavite komentar