Тузла: 34 године од напада на колону ЈНА

Под огромним мјерама обезбјеђења, данас је на Брчанској малти у Тузли, служењем парастоса и полагањем цвијећа, обиљежено 34 године од напада на колону ЈНА и убиства преко 50 војника, који су се из касарне “Хусинска буна”, у договору са тадашњим руководством града Тузла и МУП-ом БиХ, повлачили пут Србије.

Република Српска 15.05.2026 | 19:11
Тузла: 34 године од напада на колону ЈНА

У присуству преживјелих учесника “тузланске колоне”, чланова породица убијених војника, те градских, републичких и власти са новоа БиХ, као и представника Републике Србије, служен је парастос и одржан комеморативни скуп на бијељинском градском гробљу Пучиле. 

“Тузланска колона”, је само  један у низу злочина над припадницима ЈНА и српским народом у БиХ у почетком 1992., којима је започет рат на овим просторима, речено је на скупу у Бијељини. 

“Подсјетио бих да је у једном мирном повлачењу колоне из Тузле, које је било унапријед договорено, живот одузет 51 лицу, а мало након тога још 3 припадника ЈНА су преминула од последица рањавања. Оно што су показали форензички извјештаји након што је извршена ексхумација, било је стравично, односно да су људи, након што су били рањени, заробљени и на најсуровије начине погубљени”, рекао је Виктор Нуждић В. Д. директора Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Републике Српске.

Породице жртава су и послије 34 године огорчене на правосуђе БиХ, јер починиоци масакра над њима, званично, још немају име, рекла је Исидора Граорац, из Организације породица погинулих бораца Републике Српске.

“Суд и тужилаштво напросто нису радили у корист жртава, него, нажалост, по некој политичкој процјени и због тога данас имамо, не само “тузланску колону”, него и све остало, рекла је Граорац.

Данас се, поред страдања припадника ЈНА, обиљежава и егзодус око 80.000 Срба из тузланске регије, у периоду од ‘92. до ‘95. године, што је јасан показатељ ко је троком рата вршио етничко чишћење, речено је на данашњем скупу.

(БН)  Фото: БН

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Миле

15.05.2026 20:45

Доказ да смо као народ неорганизовани и неспособни

ОДГОВОРИТЕ
Name

Истине ради

15.05.2026 21:42

Кад сте како казете кренули мирно засто сте онда хтјели пресјек колоне направити у позарници и вратити се у град и побити недузни народ . Ницим нисте изазвани мјесецима сте боравили на козловцу али дјаво вам није дао мира. Покупили сте сво напрузање и хтјели са њим поботи један град. Ста сте тразили то сте и добили. Зали бозе оне омладине која је изгинула на камионима због поједини помрацени умова

ОДГОВОРИТЕ