Свијет мора озбиљно да схвати упозорење Русије Зеленском

Портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова изјавила је да свет мора да чује упозорење Русије упућено украјинском председнику Володимиру Зеленском и да разуме озбиљност ситуације поводом, како је навела, "претњи усмерених ка обележавању Дана победе у Москви".

Свијет 09.05.2026 | 08:02
Свијет мора озбиљно да схвати упозорење Русије Зеленском

У интервјуу за ТАСС поводом 81. годишњице Дана победе, Захарова је рекла да колективни Запад игнорише, како тврди, "екстремистичке и терористичке претње" Зеленског и наставља да пружа политичку, војну и финансијску подршку Украјини.

"Да би се пробудили и схватили озбиљност ситуације, предузет је сет одговарајућих мера, које су потом имале ову врсту информационе подршке: јасну, разумљиву и, поново наглашавам, одговорну", казала је Захарова.

Руско Министарство одбране претходно је прогласило прекид ватре за 8. и 9. мај поводом обележавања годишњице победе Совјетског Савеза над нацистичком Немачком у Другом светском рату и изразило очекивање да ће украјинска страна учинити исто.

Москва је, међутим, упозорила да ће руске снаге одговорити "масовним одмаздним ударом" уколико украјинске снаге покушају да изведу напад на Москву током прославе 9. маја. Захарова је навела да руска упозорења нису "пуке изјаве", већ јасно упозорење о могућим одговорима уколико, како тврди, буду спроведене претње које је Зеленски наводно изнео током боравка у Јеревану.

"Ово је јасно упозорење о одмаздним корацима који ће бити предузете ако се монструозне претње Зеленског, које је изрекао у Јеревану, спроведу у пракси", истакла је она.

Према њеним речима, руске амбасаде и дипломатске мисије обавестиле су стране државе и међународне организације о ставу Москве и потреби да се предузму конкретни кораци.

Захарова је раније казала да Русија могућност украјинског напада дроновима на Москву током Дана победе сматра потенцијалним терористичким чином.

Володимир Зеленски издао је у петак званични указ којим се Русији "дозвољава одржавање војне параде на Црвеном тргу у Москви 9. маја", објављено је на веб-сајту украјинске председничке канцеларије.

„Узимајући у обзир бројне захтеве и из хуманитарних разлога наведених у преговорима са америчком страном 8. маја 2026. године, овим декретом доносим: дозволу за одржавање параде у Москви (Руска Федерација) 9. маја 2026. године“, наводи се у декрету, преноси Униан.

Документ такође јасно дефинише временске и просторне границе за параду: од 10.00 часова по кијевском времену (мада без навођења времена завршетка параде) и строго унутар граница Црвеног трга у Москви.

„Територија Црвеног трга се искључује из плана за употребу украјинског оружја“, наводи се у декрету, уз навођење тачних географских координата овог трга.

Русији није потребна ничија дозвола за одржавање Параде поводом Дана победе, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков након што је Зеленски издао званични указ којим се Русији дозвољава одржавање војне параде на Црвеном тргу у Москви 9. маја.

„Не треба нам ничија дозвола. Тешко свакоме ко покушава да се руга Дану победе и прави тако глупе шале.

То је вероватно њихов највећи проблем“, рекао је Песков новинарима, преноси ТАСС.

Амерички председник Доналд Трамп саопштио је у петак да је на његов захтев договорено тродневно примирје од 9 до 11. маја у рату између Русије и Украјине.

Према његовим речима, примијре ће укључивати обуставу свих војних активности, као и размену 1.000 затвореника из сваке земље

(Тањуг) Фото: АП

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

анон1472

09.05.2026 13:42

Браво за Бањалучане — радимо у Бечу за 12 еура сат, шаљемо 800 еура мами, све заврши Бабовићу у Београду кроз Мареллу из Делта Планета.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Кловна

09.05.2026 15:02

Ухапсит и у СИБИР, Тамо му је мјесто, 129 година друштвеног рада са могућношћу кад одслужи 2/3 пуштање на СЛОБОДУ,

ОДГОВОРИТЕ