СНС ће предложити да Вучић буде кандидат за премијера
- Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изјавила је данас да ће председник Александар Вучић, као и увек, позвати све политичке чиниоце на најављени друштвени дијалог и навела да ће најтежи бити дијалог унутар Српске напредне странке, као и да ће руководство те странке разговарати са Вучићем да буде кандидат за председника владе на ванредним парламентарним изборима.
Србија 02.04.2026 | 09:53
Брнабић је рекла да Вучић увек свима пружа руку и да је сигурна да ће све позвати на дијалог, али да је уверена да се многи неће одазвати зато што су то избегавали током 2025. године и крајем 2024. године, као и када су, како је рекла, политизовали ужасне трагедије из 2023. године.
''Када се говори о недостатку дијалога, не говоримо ми о томе да Александар Вучић не жели дијалог. Увек говоримо о томе да они, који стално проповедају дијалог, у ствари стално и одбијају тај дијалог. Али сигурно сам да ће их он позвати као што их је увек до сада позивао'', рекла је Брнабићева за РТС.
Она сматра да ће, имајући у виду све околности, дијалог председника Вучића бити најтежи са члановима и руководством СНС из неколико разлога, а пре свега зато што, како је рекла, људима у СНС је доста да ћуте на дупле стандарде и отворено лицемерје Брисела.
''Тешко да постоји неко који је већи европејац у СНС од мене. А ако је мени доста, онда можете да замислите како је другим члановима СНС. Да кренемо само од онога што се десило у последњих 48 сати, што нама и СНС говори да је статус кво неодржив. Председник је након разговора које смо имали и јуче рекао да разуме, али да ово захтева много шири дијалог у друштву и разговор са свим политичким чиниоцима и са онима који кажу да нису политички чиниоци, а јесу, што смо видели и на инаугурационом говору ректора Универзитета у Београду'', рекла је Брнабићева.
Она је навела да је ректор Владан Ђокић најавио своју кандидатуру из просторија Ректората што је, како је оценила, срамотна злоупотреба Универзитета у Београду.
''Али добро, то су већ радили и видели смо на крају да је све било само политика'', рекла је Брнабићева.
Додала је да је све што се догодило у последњих 48 сати навело председника Вучића да иницира друштвени дијалог и навела да су пре свега потребни разговори о ванредним парламентарним изборима које су, како каже, тражили блокадери.
''Тражили сте, као и увек, добићете од једине надлежне институције, а то је председник Републике Србије'', рекла је Брнабићева.
Према њеним речима, други разлог за дијалог је спољно-политички правац Србије.
Брнабићева је навела да је једини разлог зашто председник Вучић још није расписао ванредне парламентарне изборе то што се свет тренутно суочава са незапамћеном кризом.
''Данас свако ко нешто зна о економији вам каже да долази криза каква није запамћена у времену у којем живимо и да, све и да се сутра прекине рат на Блиском истоку, та криза следи, зато што је тај рат сувише дуго трајао и сувише много ствари пореметио. Да ће бити несташица горива, да ће бити несташице хране, зато што немате вештачког ђубрива на тржишту, а тек га нећете имати, да ће у том смислу бити у потпуности поремећени сви ланци снабдевања'', рекла је Брнабићева.
Истакла је да држава мора да буде спремна за то и да је, захваљујући пре свега председнику Вучићу, спремнија од многих других светских држава и најјачих држава у Европи.
''Због његове одговорности, он мора да се бави тиме, уместо да се бави, као што се они (блокадери) баве свакодневно, припремом за ванредне парламентарне изборе, а очигледно и за председничке изборе'', рекла је Брнабићева.
Она је казала да је блокадерима јасно да Вучић не може поново да се кандидује на председничким изборима и да не жели да мења Устав и да ректор Ђокић зато најављује председничке изборе и избегава парламентарне.
''Ми из СНС ћемо разговарати са председником и молићемо га да буде наш кандидат за председника владе, али то ће на крају бити његова одлука. Али видите да Владан Ђокић бежи од тих избора и најављује председничке изборе и не жели да стане на црту најјачем међу нама'', рекла је Брнабићева и додала да очекује да ће сутра почети разговори унутар СНС.
Коментаришући изјаву изасланика ЕУ Тонина Пицуле у којој је политку председника Србије окарактерисао као "просрпску", Брнабић је упитала каква политку Србија треба да води.
"Замислите, председник Србије Александар Вучић је крив јер води проевропску политку. А какву политику да води, какву политику очекујете да он води? Прохрватску? Па да ли је зато онда (ректор) Владан Ђокић већ добио највећу могућу подршку из Загреба и највећу могућу подршку из Приштине? И зашто не рећи то? Такође, и потпуно јасну подршку Брисела", рекла је Брнабић.
Она је истакла да је владајућа партија крива чак и када је та просрпска политика уједно и проевропска.
"Коначно се показало да сви остали наративи проистичу из тога што ми водимо просрпску политику. Сви срамотни наративи које смо чули и о одржаним локалним изборима у недељу у 10 локалних самоуправа. То да ми чујемо да је насиље практично изазвано од стране власти, односно активиста Српске напредне странке, је толико срамотна изјава. Ко може на крају на крајева на то више да ћути? И када вас бију, ви сте насилник и то је наратив који се одомаћио", каже председница Скупштине.
Истиче и да су пристуне критике о нарушавању аутономије Универзитета у Београду, али да нико не говори о томе да је у току истрага о смрти студенткиње и да је у таквој ситуацији легитимно ући у зграду Ректората.
"Да ли ми можемо да се мешамо у истрагу у било којој другој земљи? Зар то нису апсолутно, базична и најосетљивија унутрашња питања ове земље? Ко су они да се мешају у унутрашња питања ове земље? Чак и кад су се мешали, добили су одговор. Ни тај одговор није довољан. А зашто није довољан? Па зато што је читав наратив, наратив - дајте да подржимо Владана Ђокића, зато што морамо да сменимо Александра Вучића и морамо да склонимо Српску напредну странку", рекла је Брнабић.
Према њеним речима, ректор Ђокић месецима, преко леђа универзитета, гради своју политичку каријеру.
"Тамо је свако мало неки страни амбасадор. Па и током 2025. године су били. Ја сам једном питала неколико страних амбасадора - извините, а шта ви радите у Ректорату београдског универзитета с обзиром на то да универзитет не ради и да је у блокади? Они кажу, па причамо о међународним сарадњама. А које су међународне сарадње када универзитет не ради, шта размењујете? Гас маске", упитала је Брнабић.
Из Европске уније су, како каже, затражили да се случај са смрћу студенткиње не политизује, али да то нико није ни урадио.
"Али како је могуће да ви у 16 месеци, скоро 17 месеци колико трају ови насилни протести и блокаде, ниједном се нисте сетили да кажете - немојте да политизујете трагедију која се десила у Новом Саду, хајде да сачекамо истрагу", казала је Брнабић.
Она је истакла и да председник Србије већ четири године не може да оде у Јасеновац и запали свећу жртвама, иако је Хрватска чланица ЕУ.
"Какве су то евроспке вредности? Ми смо то званично затражили 2022. године, како то није проблем? Проблем је зато што Александар Вучић води просрпску политику", указала је.
Према њеним речима, крај свим овим тензијама лежи у друштвеном дијалогу.
"На крају крајева, грађани ће се изјаснити и на ванредним парламентарним изборима, који ће бити када каже једина предметна надлежна институција, а то је председник Србије Александар Вучић", закључила је Брнабићева.
(Тањуг)

Коментари / 3
Оставите коментарРе
02.04.2026 10:17Србијо моја шта си дочекала, они ће питати Вучића да буде премијер, стварно али што је превише превише, како оно на снимку полицајац у униформи а на нози наногица, то ви нама госпођо реците.
ОДГОВОРИТЕдисидент
02.04.2026 10:20Ово није смијешно!
ОДГОВОРИТЕРе
02.04.2026 10:46Како се сами опструишу из блата криминалног срба са обе стране Дрине, познато свим криминалцима и биједи срба у Србији и РС.
ОДГОВОРИТЕ