Драстичан пад добити "Електро-Бијељине", смањени и радови
Оперативни дистрибутивни систем (ОДС) „Електро-Бијељина“ а.д. завршио је 2025. годину са нето добити од свега 58.401 КМ, што представља драстичан пад у односу на претходну годину када је добит износила 1,26 милиона КМ.
Република Српска 03.03.2026 | 16:51
Финансијски извјештаји предузећа указују на озбиљне изазове у одржавању профитабилности и ликвидности, узроковане бржим растом расхода у односу на приходе.
Иако су пословни приходи предузећа у 2025. години порасли за близу 3 одсто и достигли 76,5 милиона КМ, тај раст није био довољан да покрије повећање оперативних трошкова.
Пословни расходи су истовремено порасли за скоро 4 одсто, износећи 76 милиона КМ, што је резултирало минималном зарадом на крају године.
Анализа оперативних трошкова показује да плате у „Електро-Бијељини“ „поједу“ више од половине расхода. Трошкови зарада и накнада радницима достигли су 39,7 милиона КМ, што чини чак 52 одсто укупних пословних расхода.
Посебно забрињавајући податак из Биланса стања односи се на раст краткорочних обавеза, које су у току 2025. године скочиле за 56 одсто.
Предузеће на крају године потражује измирење обавеза у износу од 31,8 милиона КМ које доспијевају у кратком року.
Унутар структуре дуга, доминирају обавезе према добављачима у оквиру повезаних правних лица (Матично предузеће и други чланови Холдинга), које су порасле са 13 милиона на преко 21,6 милиона КМ.
Анализа ликвидности показује да предузеће тренутно нема довољно текуће имовине за покриће доспјелих обавеза.
Са текућом имовином од 13,8 милиона КМ и краткорочним дуговима од 31,8 милиона КМ, коефицијент текуће ликвидности износи критичних 0,43.
То значи да предузеће располаже са мање од пола марке ликвидних средстава за сваку марку дуга која долази на наплату у наредних 12 мјесеци.
Извјештај такође биљежи пад прихода од „активирања учинака“ за око 26 одсто, што указује на то да је предузеће у 2025. години смањило обим сопствених радова на изградњи и модернизацији електро-мреже у поређењу са 2024. годином.

У закључку се наводи да ће приоритет предузећа у наредном периоду морати бити реструктурирање дуга и строга контрола оперативних расхода како би се избјегли даљи проблеми са ликвидношћу.
(БН) Фото: БН

Коментари / 11
Оставите коментарјоја
03.03.2026 17:11Сова и Дјоне су прије пар година дигли 15 милиона евра кредита и паре пребацили Проинтеру.Маре зализани је примио око 200 радника и за то узео лову себи а претходно је ЕБ дигла 6 милиона марака да исплати радницима отпремине .Цовјек вратио све раднике сто су ови отпустили.
ОДГОВОРИТЕре
03.03.2026 19:06Прво смањите број натрпаних страначких паразита у управи и по свим радним и теренским јединицама у које сте натрпали хиљаде беспослнеих паразита, кад елетктричари нешто раде на терену петорица леже у ладовини испод бандере док један ради на бандери. Толико о ради. Смањти пљачкашке јавне набавке, укинути страначки и изборно финансирање, и све могуће облика изблачења новца преко надуваних јавних набавки. Кад се све ово уради, биће новца за инврстирање и развој.
ре
03.03.2026 19:28Маркић узимо 20000 КМ по глави.
Марко
03.03.2026 19:39Јесте и поставили директора.хахаха
Вера
03.03.2026 17:29Није важан пад добити предузећа, важно је лоповима у врху Електро Бијељине да није дошло до пада пљачке. Пљачка се повећала, добит у џепивима лопужа у врху фирме је очигледна. И њихове швалерке у Електро Бијељини се радују, биће за спонзоруше.
ОДГОВОРИТЕРе
03.03.2026 17:29Могли су они приказати и већу добит ,само нека не улажу а могли су приказати и већи минус да су обнављали а не само оно што морају.
ОДГОВОРИТЕWww
03.03.2026 17:39Поскупити струју ради превазилажења проблема.
ОДГОВОРИТЕXY
03.03.2026 18:44А шта сте друго могли очекивати од дилетанта Бојана Савића??? Дјечак не зна да ли је пошао или дошао. Али је очигледно да ради "одлично" посао за врхушку. Још мало па нестало.
ОДГОВОРИТЕре
03.03.2026 19:08Шта се друго могло очекивати од продавца патика и купца дипломе. Јадна ли је земља и народ у њој у којој такви типови буду доведени за неког шефа електродистрибуције, а у животу никад везе са електричном енергијом није имао, нити има образовање за тако нешто. А такви су некомпетнтни и нестручни и претходници били.
Инсајдер
03.03.2026 19:27Од искуства Бојан има продају патика.
Браво
03.03.2026 22:25Одлични коментари.👍