Saglasnost za imenovanje novog američkog ambasadora u BiH
Predsjedništvo Bosne i Hercegovine na današnjoj vanrednoj sjednici prihvatilo je agreman Ronalda Džonsona, kandidata za novog ambasadora Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini, saznaje Raport.
Bosna i Hercegovina 10.08.2026 | 17:59
Time je Bosna i Hercegovina dala saglasnost na njegovo imenovanje, a postupak potvrđivanja njegove nominacije se nastavlja u Sjedinjenim Američkim Državama.
Podsjećamo da je administracija američkog predsjednika Donalda Trampa nominirala Džonsona za ambasadora SAD-a u Bosni i Hercegovini, a njegova nominacija dostavljena je američkom Senatu 1. juna ove godine.
Prema zvaničnoj evidenciji Senata SAD-a, Džonsonova nominacija, pod oznakom PN1022-16, trenutno se nalazi pred senatskim Odborom za vanjske odnose i još nije potvrđena u Senatu.
Agreman predstavlja prethodnu saglasnost države prijema da određena osoba može biti imenovana za šefa diplomatske misije.
Nakon završetka američke procedure i formalnog imenovanja, Džonson bi mogao stupiti na dužnost u Bosni i Hercegovini. Po dolasku u zemlju slijedi procedura predaje akreditivnog pisma, nakon čega formalno preuzima dužnost ambasadora.
Ronald Džonson je penzionisani brigadni general američkog Marinskog korpusa. Tokom karijere obavljao je niz komandnih i dužnosti u oblasti nacionalne bezbjednosti i međunarodne saradnje.

Komentari / 7
Ostavite komentarPa
10.08.2026 18:23Sve neki špijuni.
ODGOVORITEŠmit ode
10.08.2026 18:36Ovaj je došao da ih poreda ispred sebe i da mu daju redovno raport. Prvi će biti Mile tu da se pohvali kako su sva naredjenja izvršena.
ODGOVORITERe
10.08.2026 21:33Burle odma nosi milione.
Miroslav S.
11.08.2026 02:22Od dejtona do danas uvek je tako bilo, slusati se mora ambasador najvece sile sveta, posebno u tvorevini koja mozda jeste a mozda i nije. Bilo bi lepo kad oni sto ga budu primili, budu dostojanstveni, bez izliva slinsve ljubavi i saginjanja do poda. I jos nesto, bilo bi pristojno da se izmedju sebe ne ogovarate, jer on i tako ce o nama dobiti sve informacije pre nego se uputi do nas.
Bori
10.08.2026 21:22Zar se moglo ocekivati drugacije nego jednoglasno
ODGOVORITEDdk
10.08.2026 22:00Otkud sluzbenik u vidno pijanom stanju na.radnom mjestu.Disciplinski odgovorni i Sefovi koji su mu dozvolili da obavlja sluzbu u pijaom sranju.Sromota za sluzbu.
ODGOVORITEMiroslav S.
11.08.2026 02:13Sad ce mo gledati utrkivanje ko ce ga vise hvaliti, i zeljno ocekivati, kao brata ce ga docekati. Konakovic vec ima hvalospeve, kao da se poznaju iz avlije, u kojoj su se igrali kad su bili mali. Ljudi bar malo dostojanstva, i podignute glave, pokazite novom ambasadoru da postujete seba, i gosta, bez izleva slinave ljubavi do osobe koju ce te prvi put videti. Jutro je psmetnije od noci.
ODGOVORITE