Utvrđen rebalans budžeta, vlast tvrdi - dug pod kontrolom

Ministar rada i biračko invalidske zaštite Republike Srpske Radan Ostojić je nakon sjednice Vlade rekao da će biti skraćen pripravnički staž u Republici Srpskoj i da će sredstva biti obezbijeđena iz budžeta.

Republika Srpska 11.06.2026 | 15:13
Utvrđen rebalans budžeta, vlast tvrdi - dug pod kontrolom

Ostojić očekuje da će ovo doprinijeti većoj mobilnosti na tržištu rada. Kaže da je prihvaćen prijedlog posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u javnim službama.

Ministar finansija Zora Vidović je poručila da kada je u pitanju Rebalans budžeta za 2026. gdje je budžetski okvir za 15% veći u odnosu na dosadašnji i iznosiće preko 8 milijardi maraka.

Kaže da je inflacija visoka i da je zato ovaj Budžet usmeren ka stanovništvu kako bi se barem djelimično sanirala inflacija i poskupljenja.

Vidovićeva je pomenula povećanje plata od 5% u avgustu i da će u ovoj godini za plate otići preko milijardu maraka. 

Kada je u pitanju status roditelja-njegovatelja mjesečno će primati 800 maraka. Za porodice sa četvoro i više djece, iznos će sa 750 biti povećan na 800 maraka mjesečno.

Za boračke kategorije biće isplaćeno 618 miliona maraka. Vidovićeva kaže da se dolazi do 5 maraka po mjesecu učešća u ratu.

Penzije će, kaže Vidovićeva, sa novim povećanjem u ovoj godini biti povećane za oko 10%.

Kaže da su javne investicije na nikad većem nivou, a povećana su izdvajanja i za Željeznice.

Kada su u pitanju garancije Republike Srpske Vlada je zatražila da se taj nivo povrća sa 900 miliona na preko milijardu.

Dugoročno zaduženje je takođe veće veće u odnosu na do sada za 800 miliona maraka, a očekivani javni dug je 38% na kraju ove godine. 

Kada je u pitanju povećanje referentne kamatne stope, Vidovićeva kaže da to neće imati veći uticaj na zaduženja Republike Srpske jer ih je 97% sa fiksnom kamatnom stopom.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić je nakon sjednice Vlade RS poručio se najavljene aktivnosti i realizuju i da kada je u pitanju zaduženje Republike Srpske da je ono u standardima koji su rijetko u okruženju.

Minić kaže da svakodnevno dobijaju ponude kada su u pitanju autoputevi ili energetika i da će iznos investicija biti povećan.

Kaže da je jedna od ključnih nepravdi u MUP-u republike Srpske koja se odnosila na izbor 5 najboljih godina za penziju na šta oni koji su se penzionisani prije 2019. godine nisu imali pravo. Zato će se ići sa izmjenama da i oni koji su se ranije penzionisani i sju pravo da biraju najbolje godine za penzijski staž.

Nakon najave radnika Željeznica RS da će ići u protesti, Minić je rekao da je zadužio resornog ministra da proveri i čemu se radi o da će sa njima razgovarati.

(BN) Foto: BN

Komentari / 16

Ostavite komentar
Name

Samo policiji

11.06.2026 15:30

oni svi mogu da biraju 5 godina za penziju,a ostali zaposleni ne mogu.Do oktobra radite sta zelite,a posle,nadam se,necete vise raditi.

ODGOVORITE
Name

xxxx

11.06.2026 16:00

Ma koliki god dug bio,on će uvjek biti pod kontrolom,ali teško nama,a i tek rođenoj djeci .Svaka druga vlast kad bi naj bolje radila treba joj dvadeset godina da dovede stanje na početak,u financijskom smislu

ODGOVORITE
Name

Krezubi

11.06.2026 16:20

Sve po zakonu, ne moze biti bolje nego li je sada!

ODGOVORITE
Name

Arsić

11.06.2026 16:45

Da li bi i drugi mogli birati 5 najboljih godina za penziju ili samo policija koju ste privatizovali kako bi vam mogla čuvati guzice,štititi kriminal i valjati drogu.

ODGOVORITE
Name

Re

11.06.2026 18:34

To je stvarno sramota,jos su dobili vece plate od doktora.

Name

Ova

11.06.2026 17:35

Vidovićeva nije normalna žena,igraju se prvo milionima sa zaduženjima sad kad su došli do zaduženosti od milijardu ona tvrdi da je sve dobro a potrošačka korpa 2400 maraka za četvoročlanu porodicu na mesečnom nivou u Republici Srpskoj,čime se fališ zoro?!

ODGOVORITE
Name

Nije nego

11.06.2026 17:49

Kakvi ološi!

ODGOVORITE
Name

Micko

11.06.2026 18:54

Cuj, rebalans? Cega ono?

ODGOVORITE
Name

Jeste za njih

11.06.2026 19:10

Grejs period!!! Za njih!!! A pisle???? Propast!!! Banda korumpirana dixe kredite a narod vraca! Oni trosee na svoje plate i privilegijee od Voznig parka putovanja bezveznih bigacenje sebe i svojih!! Za ginusaaa! Banda 21 vijeka! Korumpiranih pokrivenih vlasti! Zabraniti rad oartija institucije raspustiti a bandu u zatvoreee i vracanjeee pokradenog otetog! Ne zastarijebaapendesova borjana cvijanovicka vulicka dobojska pljackasuca glasovaaa itd!!

ODGOVORITE
Name

Хаха

11.06.2026 19:17

Lipši magare do zelene trave. Ja koji sam otišao u penziju 2009 god znači moći ću 2026 da izaberem 5 najboljih godina za svoju penziju. Haha, doduše možda ja ne pripadam ni toj kategoriji jer mi smo skoro već svi na onom tamo kako kažu boljem svijetu. Bolje da ćutim

ODGOVORITE
Name

Viola

11.06.2026 19:34

Zanimljivo da penzije koje su najmanje i povećavaju najmanje. Jasno je da je penzionera najviše i da je i to razlog, ali ako povećavate plate u MUP, koje su oko 2.300 za SSS, za 5%, onda je jasno zašto penzionerima ostaju mrvice. Njima je malo 2300, pa dalj im još, a onom sa 400 KM penzije digni je za 15 KM penzije, što je isto kao da mu je niste ni povećali.

ODGOVORITE
Name

Marko

12.06.2026 06:22

Sve zadužili ,opljačkali i raselili i dodik se hvali kako je dopičnjak spas za Republiku Srpsku u oktobru,narode sad ili nikad smaknuti ove sa vlasti ili spasa nema više sledeće 4 godine ako ovi ostanu,ljubojevićka je okidač njihovog bezobrazluka,bahatosti i pišanja po ovom narodu,negdje mora da prepukne,ovako ne smije više ili smo kao društvo otišli u tri pm.

ODGOVORITE
Name

Re

12.06.2026 12:34

Decenijama ste već u pm. Nema tu pomoći. Srbovanje na max.

Name

Rosuljaner

12.06.2026 09:49

A zašto npr. borcima kada idu u penziju se ne bi uzimalo pet najpovoljnijih godina? Zar oni to nisu zaslužili, moj Miniću. Drugo, da li se ovim Zakonom krši Ustav, dobro razmislite, da se ne bi desio opet neki Serdarov ili Vijadukt.

ODGOVORITE
Name

Slaki

12.06.2026 13:32

Borci kada idu u penziju, pored penzije imaju posebno borački dodatak, koji ne ulazi niti može u prosjek penzije.

Name

Rosuljaner

12.06.2026 15:45

Slaki, o kakvom boračkom dodatku ti pričaš. Tema je obračun penzije.