Zašto je FBiH dobila povoljnije kredite od Republike Srpske?
Federacija BiH na Londonskoj berzi zadužila se za 800 miliona evra uz kamatnu stopu od pet odsto, što je daleko manje nego zaduženje Republike Srpske koje je bilo po kamati od 6,25, odnosno 6,375 odsto, a što je jasan znak da Federacija BiH bolje stoji i ima jaču ekonomiju.
Republika Srpska 30.05.2026 | 13:58
"Investitori su procijenili da je rizik vraćanja kredita u Republici Srpskoj veći nego u Federaciji BiH. Činjenica je da je Federacija ostvarila manju kamatu u odnosu na prošlu godinu, kada je globalna situacija bila mnogo povoljnija, i činjenica je da investitori procjenjuju da je u Federaciji BiH manje rizika, ali i da je ekonomski potencijal u Federaciji BiH za vraćanje kredita daleko veći.
Federacija bolje stoji, ima jaču ekonomiju, ima jaču privredu i još je manje zadužena po glavi stanovnika", smatra ekonomista, prof. dr Milenko Stanić.
On za kaže da će biti interesantno vidjeti kako će reagovati predstavnici Ministarstva finansija Republike Srpske i predstavnici vlasti koji su se hvalili velikom potražnjom za obveznicama i to predstavljali kao uspjeh.
"Analize su pokazale da je to najskuplje plaćen kredit u odnosu na sve zemlje regiona. Ne postoji nijedan razlog za zadovljstvo, a to govori i zaduženje Federacije i kako mi stojimo u odnosu na njih u tom jedinstvenom ekonomskom prostoru", rekao je Stanić za Nezavisne.
Podsjećanja radi, Republika Srpska se krajem marta na Londonskoj berzi zadužila 500 miliona evra uz fiksnu kamatu od 6,25 odsto sa dospijećem u aprilu 2031. godine. Samo nekoliko dana kasnije, Vlada Republike Srpske zadužila se za novih 250 miliona evra s tim da je ovaj put kamata bila nešto veća i iznosila je 6,375 odsto.
Tada su se u Vladi Republike Srpske pohvalili da je interes investitora bio daleko veći i da su mogli prodati mnogo više obveznica, te da je kamata od 6,25 odsto odlična i nije prevelika.
Međutim, zaduženje Federacije BiH to je demantovalo.
"Ukupna potražnja investitora iznosila je oko 2,5 milijardi evra, što predstavlja više od tri puta veći iznos od inicijalno planiranog iznosa i svrstava ovu emisiju među najuspješnije evroobvezničke transakcije u segmentu zemalja u razvoju u 2026. godini", rekli su u Vladi Federacije BiH.
Naveli su i da je posebno značajno da je ostvarena kamatna stopa od pet odsto, niža u odnosu na prvo istorijsko zaduženje evroobveznicama iz jula 2025. godine, kada je kamata iznosila 5,5 odsto.
(BN) Foto: BN

Komentari / 6
Ostavite komentarJer
30.05.2026 14:29I jedni i drugi su ista faza ... zluranijum ... To je logicno i to bi trebao znati ...
ODGOVORITEРе
30.05.2026 14:36Zato što su se ovi zadužili 500 miliona i duži rok.
ODGOVORITEReplika
30.05.2026 14:38A što dobro stoji Federacija u pm. Zaduzuju se i jedni i drugi. Oni izboksovali nesto manju kamatu jer je suma veća. Kakve puste procjene investitora i ostale gluposti. Nema ovde života nikom od Une do Drine, od Save do mora.
ODGOVORITERe
30.05.2026 16:48Pročitaj tekst do kraja. Fed.je u julu 2025. imala prvo zaduženje obveznicama u istoriji.I ovo zaduženje je zhvaljujući SDP-u i nesposobnom Nikšiću! Fadil bi do sada dug prepolovio. Zato je i sklonjen, da bi se moglo zaduživati, jer zapadu ne godi drugačije. Fadil je prvi premijer u istoriji koji je zatečeni dug smanjio, a svi dtugi su povećavali!
Vrco
30.05.2026 14:48Bilo bi jako korisno da u RS stave Mileta kao polog,vjerovatno bi kamata bila 1%
ODGOVORITEMaxo
30.05.2026 14:51Pa istina je da je Republika Srpska bolji dio BiH pa samim time i od Federacije BiH.
ODGOVORITE