SAD zbog problema u moreuzu otpušta milione barela nafte

U sklopu napora da smanje cijene nafte, koje su porasle zbog poremećaja u snabdijevanju uzrokovanih američko-izraelskim ratom protiv Irana, SAD će pustiti u promet 172 miliona barela nafte iz svojih strateških rezervi, izjavio je danas američki ministar energetike Kris Rajt (Chris Wright).

Svijet 12.03.2026 | 07:27
SAD zbog problema u moreuzu otpušta milione barela nafte

Rajt je pojasnio da je ovo dio šire inicijative o puštanju ukupno 400 miliona barela nafte, što je ranije tokom dana dogovorila Međunarodna agencija za energiju (IEA).

On je dodao da će proces započeti sljedeće sedmice, a isporuka će trajati otprilike 120 dana.

"Predsjednik Tramp obećao je da će zaštititi američku energetsku sigurnost odgovornim upravljanjem strateškim naftnim rezervama, a ova akcija pokazuje njegovu posvećenost tom obećanju", izjavio je ministar energetike.

Od početka rata otežana je plovidba ovim ključnim prolazom, kroz koji se uobičajeno transportuje petina globalne nafte i utunjenog prirodnog gasa.

(Avaz) Foto: AP

Komentari / 3

Ostavite komentar
Name

BAR EL

12.03.2026 08:03

Iran Zaliv SAD svijet ce naci zajednicki interes.

ODGOVORITE
Name

Go

12.03.2026 10:00

Sad se lovi u mutnom ko će više zgrabiti novca a to se opet zna Hazari će opet zgrnuti milijarde a narod glupi će da gorivo kupi

ODGOVORITE
Name

Вук са Мањаче

12.03.2026 15:43

Глип ти је Го онај ко те склепао и оставио у животу. Оно што немаш а треба ти мораш платити онолико колико власник тражи за то,у супротном попишај се у резервоар и вози глупсоне.