Vlada traži finansijere za termoelektrane, uslovi nepoznati, ceh će platiti građani
Nakon što je ministar energetike i rudarstva Petar Đokić nedavno poručio da Vlada traži finansijera za termoelektrane Ugljevik i Gacko, ostalo je nejasno u kakvo novo zaduženje Vlada uvodi zavisna preduzeća iz sistema Elektroprivrede Republike Sprske?
Republika Srpska 27.02.2026 | 20:03
I da li će novo zaduženje uspjeti da koliko toliko popravi užasno stanje u termoelektranama, s obzirom da ni premijer ne zna detalje onoga što je najavio resorni ministar.
Očajno stanje u termoelektranama Gacko i Ugljevik koje su umjesto glavnog proizvođača struje, svako malo van mreže, vlast namjerava da popravlja kroz traženje finansijera. Resorni ministar Petar Đokić je nedavno poručio da je za ove dvoje termoelektrane potrebno 300 miliona maraka.
"Da je Vlada u ovoj godini planirala, da ukoliko se pronađe finansijer odobri i izda garanciju od 150 miliona KM za Ugljevik, 150 miliona KM za Gacko, da bi ušli u proces revitalizacije. Gatačka elektrana je u 42. godini eksploatacije, Ugljevik je ušao u 41. godinu eksploatacije, dakle, to su objektivno stari objekti. Mnogi takvi objekti su u Evropi isključeni. Mi ne želimo da naše elektrane budu isključene, nego činimo napor da one što duže rade i želimo da i radnici koji samo rade imaju razumijevanja i budu spremni da daju od sebe što mogu", rekao je Đokić.
Gdje će naći sredstva i po kojim uslovima pitali smo i premijera, međutim Savo Minić je za sada samo potvrdio da je u pitanju kredit.
"Nemamo u ovom momentu konkretnu informaciju gdje se traže partneri. Traže se kreditori. Ono što je bitno mi smo preuzeli koncesije i na izgradnju termoelektrane. Problemi koji postoje generalno sa tržištem električne energije dovode do toga da se polako vraćamo i na ovu vrstu izvora električne energije imamo već neke partnere sa kojima razgovaramo, ali još nemamo ništa konkretizovano", kaže Minić.
Ekonomista Zoran Pavlović kaže da se sada srlja u novo zaduženje, a da prethodno nije sačinjena nikakva ozbiljna strategija prevazilaženja očajnog stanja u termoelektranama koje su decenijama sistemski zapuštene.
"Prosto mi je nejasno kako to Vlada zamišlja da uradi jer prema informaciji koja je došla iz Ministarstva planirano je da Republika Srpska izda garancije za isplatu novca koji je potreban za remonte, a da će onda vjerovatno tražiti nekoga ko je zainteresovan da po osnovu svojih gotovih sredstava koja bi uložio u te remonte dobije povrat koji daju garancije Vlade Republike Srpske", kaže Pavlović.
Šta god da se dogodi, smatra ekonomista Milenko Stanić, za posljedice nemara će na kraju platiti građani.
"Ali kako god bude rješenje cijena će biti visoka, uzeti kredit će biti izuzetno skup sa visokom kamatnom stopom budžet će to morati garantovati i najvjerovatnije budžet će biti taj koji će na kraju i uzeti kredit i kamatne stope. Naravno posljedica je da će građani Republike Srpske na ovako visoke cijene električne energije morati računati na stalni rast cijena električne energije", smatra Stanić.
Stanje u kojem se nalazi elektro-energetski sektor Republike Srpske, kaže Stanić, nije privlačno ni za kakve ozbiljne invesitore zbog čega, kako navodi, strahuje da vlast ponovo ne dovede nekog novog Serdarova ili Vijadukt.
(BN)

Komentari / 29
Ostavite komentarБоки Србац
27.02.2026 20:22Фукаре, покрали цијелу Републику Српску!
ODGOVORITESIZOFRENIJA
27.02.2026 21:34SVEOPSTA PLJACKA U MESAREVOJ NADRI DRZAVNOJ TVOREVINI. POTPUNO LUDILO I POTPUNA PROPAST.AKO JE NEKO MISLIO DA JEDNA BUDALETINA IZ SELENDRE BAKINCI RATNI SVERCER I VLASNIK MNOGO PROPALIH FIRMI PO TIM OB RASCIMA MOZE DA PRAVI DRZAVU E ONDA MU EVO OVO SAD DA VIDI STA JE NAKARADA OD DRZAVE.
&
27.02.2026 22:09Djokic Petre trazite od Serdareva taman nek vam pozajmi koliko ste mu poklonili ( pokrali).
Kum,Gordan Pavlovic
27.02.2026 22:11Viadukt,Serdarov..ili neka firma osnovana u februaru 2026 godine... bar da znate da ste provaljeni,a dat ce Bog i da budete povaljeni...
gdje vam je snsd sindikat
27.02.2026 22:14Cim preuze snsd nema ni plata
Engleski Djak
27.02.2026 22:30Kada je ovaj Djokic ista uradio za privredu RS? Truba od ministra, ali zato ima najduzi staz nerada!
Oko Grom
27.02.2026 20:32Kad će ovake hapsit , i slične .
ODGOVORITELinda
28.02.2026 07:15Neka petar vrati sto ju ukro bice sasvim dovoljno za sve a zna on o kojim se milijonima radi sram ga i stid bilo boga ali bog nenaplacuje svaki dan al nikom duzan nije osto docice i njemu naplata gaf
Beta 2
27.02.2026 20:49Ponovo preostaje samo mafijaski tal..
ODGOVORITEРе
27.02.2026 20:50Sad obe dajte našem Serdarovu za 100 miliona pa opet neka vam proda za 500 miliona.
ODGOVORITETreba uloziti
27.02.2026 20:50Nije to ulaganje samo u dvije Termoelektrane. S tim ulaganjem se ulaze u cjelu privredu RS. Ako ne budemo imsli energije propada cjela privreda, a i stanovnicima duplo skuplja energija, s tim i velika inflacija i td.
ODGOVORITERe za pravdu
28.02.2026 00:00Treba uložiti naravno. Ali u termoelektrane a ne u korupciju. A da oni vraćaju kredit. Zašto ulagati ako firma nije rentabilna.
Nije nego
27.02.2026 20:51Ima li kraja ovom ludilu kod nas
ODGOVORITEĐokice
27.02.2026 21:04Bando lopovi kriminalci prvo trebate odgovarati za Vijadukt i Serdarova i sada tražite isti slučaj ... nađete gologuzane tašna mašna pravite ugovore sa kriminalcima i posle sa njima dijelite milione naših para ... Đokiću kako smiješ opet da tražiš takve lopove da ponoviš istu pljačku ... mam..u ti lopovsku dokle dokle ... a ove Ugljevičane na Dodikov spisak i dabogda nikad vise ne proradila sram vas bilo za 100 maraka dajete glas a čovjek nam siječe glavu vidite li sada šta nam je Dodik uradio i bez posla narod bez para ... oni slave a vi zijevajte ...
ODGOVORITESavo
27.02.2026 21:09E sad RITE Ugljevik ide u ruke Pavogradu,Gladnom Stevanovicu i mesaru iz Bakinaca. A vi radn8ci glasajte za SNSD. 100 maraka je 100 maraka, ali 70 % ce dobiti otkaze.
ODGOVORITEVvv
27.02.2026 21:17Neka sebi traze pomoc oni su ludi.
ODGOVORITEBl
27.02.2026 21:22Nece proci prevara sa Pavgordom ili Bingom bez APANAŽE zna Djokic Petar jer ce sve otici u etar o Andreju Rautneru Urošu Podobniku i NDA ugovori sa HSE i ugovori sa Rautnerom po nagovoru poglavara
ODGOVORITEUzimam
27.02.2026 21:22Pod Koncesiju!!!
ODGOVORITEDejan
27.02.2026 21:24Kolektivna robija tu treba
ODGOVORITEVesna Bajič
27.02.2026 21:34Sve fukara do fukare. Jesu se nakupili para s leđa ludog naroda.
ODGOVORITEJasno kao dan
27.02.2026 21:36Iste osobe, ili pak osoba, opljačkali budžet, strpali novac u svoje džepove, iscenirali nekakvog nazovi Serdarova, sada će isti navodno biti financijeri i opet u njihove džepove i tako unedogled. Da li ima kraja ovim poniženjima i naroda i republike i svega ostalog. Izgleda da se kraj ne nazire. Ko može i ima kuda, treba bježati iz ove žabokrečine, glavom bez obzira.
ODGOVORITEKriminalac
27.02.2026 21:39Đokić, još dok je bio ministar Rada , Otimao je od Penzionera, Sram ga bilo,,
ODGOVORITEDOK HOLIDEJ
27.02.2026 22:39IMA LI NEKO ILI NEŠTO DA ZAUSTAVI OVE LJUDOŽDERE.
Petar
27.02.2026 22:01Uzeti sve to i srusiti do temelja . Narod ce manje izgubit nego da ga politicari cijede .Na krqju ceh cw biti da smo mogli tri nove umjesto jedne stare napraviti
ODGOVORITEДобој
28.02.2026 07:30Одакле паре да се дају сердару 250-300 милиона? Фали вам само још толико у џеповима. Шта ће кредит, узмете од предсједничког буџета 70 мил сваке године, мало мање крадите и проблем ријешен.
ODGOVORITETITO
28.02.2026 08:08Stoka nesposobna ,sve cega su se ovi dohfatili nestalo je. Kakva vlada, utociste najgorih olosa i bandita da mogu legalno narod da razaraju i pustose.
ODGOVORITEBATO
28.02.2026 08:10Đokić treba sve da plati.
ODGOVORITEJb vas on
28.02.2026 08:23Pa eto Vam finansijera, Mile uzeo pare od države što je isplatila "Rašidu"a sad će da uloži u termoelektranu opet preko nekog novog "Rašida"
ODGOVORITENokontov
28.02.2026 10:52Ne razumijem zasto te garancije jednostavno ne daju ERSu i rijesen probkem. Ko ce uloziti u to ne kontam, jedino neki novi Viaduct ili Serdarov ,mozda rusi prebace nesto iz rafinerije Brod i Derventa.
ODGOVORITE