Austrija će povući svoju vojsku iz BiH ako ode EUFOR

Ministrica odbrane Austrije Klaudia Tanner kazala je da će ova zemlja povući svoje vojnike iz vojne misije EUFOR-a "Althea" u Bosni i Hercegovini ukoliko Savjet bezbjednosti UN-a ne produži mandat, piše austrijski Der Standard.

Bosna i Hercegovina 24.09.2022 | 18:30
Austrija će povući svoju vojsku iz BiH ako ode EUFOR

Kako navode u Der Standardu, međunarodni sukob sa Rusijom mogao bi imati dramatične posljedice za Austriju i njenu vojsku. Ističu da postoji rizik da se okonča najznačajnija austrijska spoljna misija, a to je učešće u mirovnoj operaciji u Bosni i Hercegovini.

Der Standard objašnjava kako se radi o misiji UN-a i da je Austrija uključena od 2004. godine i pored svoga zvanično neutralnog statusa. Takođe, Austrija ima najveći kontignet vojnika, a od 2009. godine zapovijeda misijom. Trenutni glavnokomandujući je austrijski general-major Anton Wessely.

Objašnjavaju da je, do sada rutinsko produžavanje mandata koje se dešavalo početkom novembra, dovedeno u pitanje zbog rata u Ukrajini.

Kako je Der Standard saznao, Ministarstvo odbrane Austrije je već isplaniralo napuštanje misije Althea u slučaju da Rusija u Savjetu bezbjednosti blokira produžetak misije. Ljetos je kancelarija ministrice Tanner je uradio izvještaj o opcijama u kojima su predstavljeni svi scenariji.

Opcije uključuju i napuštanje, a iz vojnih izvora je potvrđeno da je ta opcija teoretski i praktični moguća. Konačno odluku bi donijela vlada Austrije, kao što je bio slučaj sa povlačenjem mirovnih trupa sa Golana 2013. godine.

U vladi se i dalje nadaju da Kremlj neće blokirati produžetak mandata, ali neki sumnjaju da Putin želi proizvesti nove nemire i podjele u EU, a to bi se lako moglo postići destabilizacijom na Balkanu. Austrijski medij navode da bi Putin mogao djelovati na poziv člana Predsjedništva Milorada Dodika.

Drugi je stav, navode, da Putin neće ići tako daleko jer bi se vojna operacija mogla nastaviti i bez mandata UN-a, naprimjer ukoliko Predsjedništvo BiH zatraži pomoć NATO-a uprkos protivljenju Milorada Dodika.

U slučaju da se NATO pozicionira bez saglasnosti Savjeta bezbjednosti UN-a, vojno neutralna Austrija bi imala problem. Bez mandata UN-a učešće u misiji bi bilo nezamislivo, a povlačenje vojnika bi bila realna opcija smatraju u Ministarstvu odbrane Austrije, saznaje Der Standard.

(Agencije)

Komentari / 5

Ostavite komentar
Name

BL

24.09.2022 16:49

Sasvim normalno da ce povuci ako dodju NATO trupe,jer Austrija nije u NATO-u.

ODGOVORITE
Name

Bily Piton

24.09.2022 17:17

Austrija nije član NATO pakta, logično.Ovlaštenja su u rukama NATO a i ostaće 100 godina u Bosni.Zato će Rusi produžiti mandat ALTEE

ODGOVORITE
Name

Xx

24.09.2022 17:58

Da i trebate se povuci u svoju zemlju a i svi ostali nemate se sta petljati u tude zemlje narod u Bosni je doso pameti rat netreba nikome cuvajte svako svoje tamo ne poboljsaste bas nista ajte kuci

ODGOVORITE
Name

Pa tim

24.09.2022 21:41

Vojnicima je bolje ovdje nego u Ukrajini.

ODGOVORITE
Name

Ђуро

25.09.2022 06:37

Па нека иду и НАТО нека дође, тад бар можемо мирно спавати. Докле год овакви какви су у Режиму се са нашим Страхом играју ми ћемо увек лоше да спавамо и све мање ће нас вити по целој БиХ. Хоће државну имовину на Ентитете да Прогурају, зашто… Зато што тад мог све да продају, све да уновче и ми будемо своји на своме. Зашто се Електро Привреда продаје Србији, зашто, па ми смо Браћа. Ја би мом брату помогао и то џаба, а никад неких њега за ситну лову сиромашио па кад ми неможе недај боже да плати ја њег у МРАКУ оставим. Докле год је имовина Државна нико никад је не може Продат јер је НАРОДНА, јер је Народ Држава и то припада њему.

ODGOVORITE