"Глупи" дуг је када се задужујете да бисте одржавали ликвидност буџета
- Стандард грађана у БиХ споро расте, а Босна и Херцеговина је једна од најнеразвијенијих држава у Европи. Такво стање ће се вјероватно задржати и у будућности, због неиспуњавања услова из реформске агенде плана развоја, које је поставила ЕУ, рекао је, између осталог, гостујући у рубрици “Актуелно”, јутарњег програма БН телевизије, проф. др Адмир Чавалић, економски аналитичар.
Република Српска 16.10.2024 | 09:45- Због неиспуњавања услова из реформске агенде, БиХ ће изгледа бити једина земља из региона која неће добити средства из европских фондова. Биће то удар на нашу привреду јер развојне пројекте везујемо управо за Европску унију, сматра Чавалић, али и додаје да ће се, ако узмемо у обзир исторују нашег преговарања са ЕУ, проблем на крају повољно рјешити, само што ће процес ићи знатно спорије.
“Ту је ријеч о пар стотина милиона који иду у континуитету или милијарди конвертибилних марака које можемо добити. Нисмо се усагласили око кључних питања. Мислим да је то проблем и да ће цијену платити, не само привредници, већ и грађани, јер овдје говоримо о пројектима који треба да изврше трансформацију нашег друштва и привреде. То је путна инфраструктура, енергетско питање и слично”, каже Чавалић.
На питање шта то значи за грађане, Чавалић каже: “Значи скупљи рачун за електричну енергију, комуналије, значи лошије путеве… То је индиректно повезано са чињеницом да није било политичког консензуса да се преговара са ЕУ, која је спремна да та средства да или кроз грант, или кроз кредитни аранжман.”
Статистике показују да Босна и Херцеговина спада у ред најнеразвијенијих, земаља у Европи и да наши суграђани нису задовољни стандардом. Чавалић појашњава да су фактори која утичу на наш животни стандард реалан раст личног дохотка, кога неријетко поједе инфлација, те да нас спашавају неформална економија и дијаспора.
“Ако бисмо погледали статистику пензија и минималних примања, не можемо да објаснимо како људи егзистирају. Са друге стране, ако узмете тај фактор утицаја, да неко можда из вана шаље новац неким формалним или неформалним каналима, или да можда неко привређује, има своје пољопривредно газдинство и неформално продаје своје производе, онда долазимо на чињеницу која објашњава тај наш животни стандард.“, каже проф. др Чавалић.
С’ обзиром на тренд све чешћег задуживања Републике Српске и ФБиХ, Чавалић каже да још не идемо путем дужничког ропства, али да постоје негативне тенденције.
“Паметни дуг је ако имате неку значајну реформу - хоћете нешто да реформишете, па је болно и краткорочно, а дугорочно доноси резултате. Градња капиталних објеката, путева или њихова реконструкција, или било шта што је добро за привреду – то су паметни дугови. Глупи дуг је, ако тако можемо да га назовемо, када се задужујете да бисте одржавали ликвидност буџета, текућу буџетску потрошњу – да буде на вријеме плата или пензија. Немам ништа против тога, али се тако само одржава “статус qуо”, а са друге стране повећава се ниво задужења”, појашњава Чавалић.
Он сматра да редовност исплата пензија и плата у јавном сектору још увјек неће бити доведена у питање, те да кроз овај степен задуживања, нећемо доживјети такозвани “грчки сценарио”.
(БН) Фото: БН
Коментари / 8
Оставите коментарприка
16.10.2024 10:33Куме читава држава функционише на глупом дугу, од привреде до појединца.
ОДГОВОРИТЕПитање за проф. др?
16.10.2024 10:36Ко даје кредите БиХ да би се исплаћивале плате запосленима у јавном сектору који за узврат пружа подршку странкама за останак на власти у посљедњих 20 година? Ја мислим да је то ЕУ/УСА којима одговара овакво стање у БиХ. То и лаик, као што сам ја, може да закључи.
ОДГОВОРИТЕРе
16.10.2024 12:19Битно је да нама одговара који цемо то врацати. А УСА/ЕУ кад буду гласали умјесто нас онда нецемо дизати кредите сигурно.
Еххх
16.10.2024 13:04Кад дају не ваљају кад не дају не ваљају! Чињеница да се ти као лаик усудиш расправљати о стварима као сто ау унутрашњи и вањски јавни дуг, говоре о томе да се код нас гријеси кад дијете има 3 године.
Нико
16.10.2024 11:15Имају они пара то су покрадене паре од народа само им је проблем како да убаце у легалне токове
ОДГОВОРИТЕГласај
16.10.2024 11:36Гласај стоко И даље за стоку. Њима је боље када је народу горе. Гласај, гласај, мрзи, мрзи,.....
ОДГОВОРИТЕВиола
16.10.2024 11:48Шта нас брига, ми Срби ћемо ионако у БРИКС, тамо је све супер, а плате веће него у Швици. Сад када би била анкета, овдје би 90 % Срба, и то они углавном конзервативни и традиционални примитивци, русофили, и остали затровани национализмом и лажним патриотизмом би рекло да жели у БРИКС, шта год то било.
ОДГОВОРИТЕЦајо
16.10.2024 13:58Дјеца чичи шаљу паре из Аустрије, ново ауто у дворишту, кућа пицнута, кров, фасада, столарија, а он са пемзијом од 450 КМ србује уз Додика, гледа Ћирилицу, и сања о Узбекистану, Туркменистану и осталим "демократским" ву....бинама, које би сутра у БРИКС. Када је тај БРИКС, тако добра ствар колика је онда плата у Бразилу, Индији и Кини. Вјероватно као и у Русији. Никаква.