"Хоћемо суштинске разговоре с Приштином"

Председник Србије Александар Вучић је, говорећи о дијалогу са Приштином, рекао да је Београд жели да разговори буду суштински, а не формални и да они решавају проблеме. Најавио је да ће српска страна тражити испуњење Бриселског споразума, односно формирање ЗСО.

Вијести 07.08.2020 | 12:15
"Хоћемо суштинске разговоре с Приштином"

Рекао је и да је ужасна вест најављено доношење закона о заштити вредности тзв. ОВК у Приштини, јер је то увођење вербалног деликта, забрана другачијег мишљења и додатно шиканирање и малтретирање Срба.

Он је додао да је на то упозорио и специјалног изасланика ЕУ за дијалог Мирослава Лајчака и замолио га да то узме у обзир.

"Ако је суштина да нико не сме да мисли својом главом, српском главом, већ да буде сагласан са онима у Загребу, па да идемо да славимо 'Олују', са оним што кажу у Сарајеву, да Ђопић или Шантић не морају да имају улицу, или са онима у Приштини о сукобу 1999. године... То нема никаквог смисла", рекао је председник Србије.

Додао је да ће се видети како ће Брисел да реагује, додајући да то питање има и значајне унутрашње конотације у самој Приштини.

"Али, када видим да долазе на разговоре и добијају подршку дела међународне заједнице, видим да је смисао свега да Србија призна Косово. Онда нам то и кажите, да нећете да разговарате и да је то смисао свега. Чекам само да нам то у неком моменту кажу", рекао је Вучић.

Београд жели економску сарадњу 

Додао је и да је предлог Београда, у последњој рунди разговора о економији, био да на роби који се увози на КиМ пише Србија, без Република Србија, али да не долази у обзир да на роби која стиже са КиМ пише Република Косово.

"Желели смо да разговори буду суштински, не формални, да се тиме решавају проблеми, а не да неко само чека да прође време како би нам испоручио захтев који бисмо морали да прихватимо или одбијемо и будемо проказали од свих", рекао је Вучић.

Уследиле су флоскуле и све се претворило у бирократске норме, додао је Вучић и поновио да Београд жели економску сарадњу, јер је важно да се поштују четири кључне слободе – протока људи, робе, услуга и капитала.

Председник је апеловао на јединство у не лакој ситуаицји, јер се, каже, само тако може очувати земља и створити успеси за будућност.

"За нас ситуација није лака. На међународној сцени се не могу прогнозирати многе ствари. Није једноставно рећи, на пример, шта можемо очекивати ни у односу између Москве и Минска, па се не може предвидети ни позиција Србије у односима светских сила", објаснио је он.

Вучић јеподсетио да сви говоре о потреби признања Косова, као што помињу као једино решење за БиХ, не да РС не постоји, али да се њене надлежности пребаце на централни ниво.

"Због тога тражимо од људи у Србији, не да политичке разлике и демократија не постоје, али да разумеју тежину позиције у којој се налазимо и да што јединственији наступамо", подвукао је он.

"Конкретан потез, а не штанцовање папира"

Он је рекао да је јасно да САД и Немачка неће да повлаче признање Косова, већ да ће гледати како и на који начин да Србију уведу у то.

"Оно што мене брине је да ми не разговарамо о стварним и суштинским проблемима, већ се гледа како да избацимо неки папир. Зато ће српска страна тражити од 7. септембра, када верујем да је наставак дијалога, а ја ћу представљати Србију тамо, тражићу испуњење уговора из 2013. године о формирање ЗСО, које је потписано под окриљем ЕУ", рекао је Вучић.

Он је нагласио да Београд очекује конкретан потез, а не штанцовање папира и када то буду видели видеће како ће наставити даље.

"Из дијалога нећемо да излазимо, али хоћемо стварни дијалог, а не дијалог у коме ће свакога дана да нам говоре како треба само да их признамо", навео је Вучић.

Каже да Београд не занима приштинско признање јер је Србија међународно призната земља.

"То сам рекао и Палмеру, Гренелу, Тачију, Лајчеку, свима. Ја разумем њих, то је политика њихових земаља и нема ту велике политике", закључио је он.

Желимо добре односе са Хрватском, али не засноване на понижењу Србије
Председник Вучић је рекао да Србија жели добре односе са Хрватском, помирење, али не засновано на понижењу Србије и нагласио да једино што Београд тражи јесте добар однос према Србима.

Вучић је, упитан да прокоментарише изјаву хрватског амбасадора у Београду Хидајета Бишчевића да су права Срба у Хрватској већа него права Хрвата у Србији, казао да је логично да он тако мисли, али да се чињенице не поклапају с тим што говори.

Указао је да је Србија, од 26 договорених тачака, испунила 25, док Хрватска није ниједну.

Навео је да је дато све што су тражили везано за Бана Јелачића, пронашли имовинска решења, давали паре, решавали све што су Хрвати тражили.

Истовремено је подсетио да број Срба у Хрватској и Хрвата у Србији не може да се мери, али да Србија све што чини не мери по броју људи, већ по томе шта жели да покаже.

Вучић је подсетио да у Србији има десетоструко мање инцидената и напада на имовину и људе.

Указао је на нападе на аутомобиле са српским таблицама, додајући да је то код нас далеко мање, а уједно држави органи то одмах реше.

Шта је урађено за хрватску мањину

Говорећи о томе шта је, између осталог Србија урадила за хрватску мањину, поменуо је да се тражи модел повратка хрвастког дома у Сремској Митровици, што каже да није лако и да држава нуди закуп на 50 година по цени од једног динара на месечном нивоу.

Указао је на изградњу Дома културе у Таванкуту, као и на места страдања Хрватска у Србији током деведесетих, те и оснивање васпитно образовног центра у Суботици где је у току реализација.

Казао је да постоје додатни захтеви попут бисте једног католичког свештеника, за којег неки кажу да има усташку прошлост, а неки да нема, па се ради на утврђивању тога.

"„Код нас немате улице никога ко би имао такав углед попут Миле Будака, који је за Хрвате говорио нешто што је он говорио за Србе, као што је 'Србе на врбе'. Тих улица у Србији нема, а у 17 градова у Хрватској има. Сигуран сам да ће сада после прославе 'Олује' све те улице укинути, као и споменик Баришићу, који је осуђен у Шведској за убиство југословенског амбасадора", рекао је он.

Вучић је рекао "да ће то сигурно бити један од резултата, а не само полагање цвета на једном месту".

(РТС)

Коментари / 7

Оставите коментар
Name

007

07.08.2020 10:45

Предсједничке, конкретно кажите шта хоћете, замајавате и грађане Србије и странце

ОДГОВОРИТЕ
Name

Миле

07.08.2020 10:48

Цуј он казе Хрватској ста треба да ради...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ђорђе

07.08.2020 10:51

"Разумије се у медицину, грађевину, економију, индустрију, статистику... А, два мјесеца му треба да смисли ко ће бити премијер?!" Поздрав добрим људима...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Горан

07.08.2020 13:51

Који глупи коментар Миле за кога навијаш

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

07.08.2020 15:16

Миле је Муслиман са лазним именом. Прати ста писе и сконтацес.

Name

косовар

08.08.2020 14:12

Јест али косово хоце равноправне разговоре као две независне дрзаве и медјусобно признање халоооооооооооооооо вуцко.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Милан

09.08.2020 20:24

Па такојееее