Поријекло имовине политичара нико не провјерава

Имовинске картоне као и поријекло имовине политичара у БиХ нико не провјерава што им даје простора да сакрију своје право богатство и прикажу само минималну имовину. Проблем је што им Закон о поријеклу имовине то омогућава јер сви покушаји да се тај проблем законски уреди већ годинама пропадају.

Република Српска 12.12.2019 | 19:58
Поријекло имовине политичара нико не провјерава
Пребацивање некретнина на родбину и пријатеље, оф шор компаније, слање новца у иностранство као и отварање фирми у региону само су неки од начина на који фунцкионери у БиХ прикривају своје богатство.

Често се деси да у имовинским картонима забораве на станове, куће на мору као и на неке банковне рачуне чиме се ствара искривљена слика стварног стања. 

„Она општа клима у којој фунцкионише рекла бих на неки начин изопачена логика просјечног грађанина БиХ јесте да се они диве умијећу и вјештинама тих политичара који су се снашли и пронашли рупе у систему и на неки начин преварили све и дошли до огромног богатства“, каже Тања Топић, политички аналитичар. 

Централна изборна комисија, којој се имовински картони достављају, није одговорна за тачност података. Тужилаштва немају довољно простора за дјеловање јер нетачно и непотпуно давање података није третирано ни Кривичним и Изборним законом као кривично дјело.

Зато се нико довољно ни не бави тиме на који начин су политичари заиста дошли до огромног богатства, што је, тврде стручњаци, кључни проблем.
 
„Једина шанса да ми дођемо до неких објашњења је да јавност притисне такве политичаре и да упита како су успјели да се обогате да објасне тај рецепт да би још неко могао на сличан начин да обезбиједи себи услове за преживљавање а не за један богат живот и док год не буде притиска јавности да се објасни како се дошло до новца политичари ће се бахатити још више и биће богатији након сваких избора“, сматра Александар Трифуновић, уредник портала „Бука“.  

У Републици Српској тренутно се ради на измјенама и допунама Кривичног законика. Ако би се кривично дјело Непријављивање имовине и давање лажних података о имовини нашло у закону, можда би било помака. До тад, функционери ће и даље наставити са приказивањем имовине коју они сматрају да је битна, а не она која је реална.  

„Многи од тих политичара су у власти 20 година и сви знамо да су повезани и да њихови чланови породице имају некретнине од Лондона до Беча а да стагнира њихов имовински картон или да се повећава дакле јасно је да се подациу имовинске картоне не уписују како су стварни како грађани не би имали увид каква је стваран имовина политичара“, истиче Небојша Вукановић, посланик СДС-а у НСРС. 

Покушаји да се усвоји Закон о поријеклу имовине годинама пропадају, као и приједлози да се ова област регулише у неком од постојећих закона. Једини који је направио помак у овој области је Кантон Сарајево, који од ове године има Закон о поријеклу имовине.

У свим осталим дијеловима БиХ, закон је на страни политичара што им оставља више него довољно простора за маневрисање стварним стањем имовине.



БН ТВ

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

Постовати Права!

12.12.2019 19:33

Какав је имовински картон Марка Павиц-а?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Милан

12.12.2019 19:38

Крије се криминалом стечена имовина.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јаффа

13.12.2019 05:50

Ко да их провјерава? Па сви кадрови из истих странака долазе, увезани као цријева.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Е

13.12.2019 09:33

Није политичара него лопова. Ко провјерава ваше?

ОДГОВОРИТЕ