Војна неутралност, реалност или утопија?

Бројни фитиљи, локални али и сасвим удаљени, нажалост и данас прете балканском бурету барута. Београдске „Новости“ су још пре скоро једне деценије писале да би се са арсеналом који по кућама чувају становници
Балкана, лако могао водити један солидан рат.

Регион 14.09.2014 | 17:17
Војна неутралност, реалност или утопија?

Познавајући љубав према оружју која се вековима гаји на овим подручјима, тешко да је ситуација данас нешто другачија. Но, захтеви данашњице и прокламована евроатлантска оријентација земаља Западног Балкана, навеле су владе ових држава да забораве на сукобе и своје одбрамбене политике пројектују у складу са новим околностима.

У време блоковске поделе света и хладног рата крајем прошлог века, бивша Југославија је припадала Покрету несврстаних. На неки начин бисмо онда могли тумачити донедавну жељу за војном неутралношћу некадашњих република бивше Југославије, а сада независних држава, као наставак несврстане политике из прохујалих времена. Ипак, треба имати у виду и да се реалије и изазови мењају. Словенија и Хрватска су већ приступиле редовима ЕУ и НАТО-а. Остаје да се размотре судбине и могућности које остају пред Србијом, БиХ (Република Српска и Федерација БиХ) и Црном Гором.

Недавно завршени самит НАТО у Велсу је показао да је Алијансу готово оживела „украјинска криза“. Уредник спољнополитичке рубрике листа „Политика“ Жарко Ракић сматра да је са самита послата јасна порука да је данас највећи непријатељ Алијансе Русија, али не само због Украјине и додаје:

- Да, криза у Украјини је опет ставила на дневни ред и будућност НАТО-а, односно алијанса је сада добила много већу важност. Ту се наравно отвара питање односа неких земаља Западног Балкана према НАТО-у, али и према украјинској кризи уопште. Када говоримо о ове три поменуте земље Србије, БиХ (Република Српска и Федерација БиХ) и Црне Горе, имамо сасвим јасну полазну позицију. Све три државе су 2006.године су постале чланице „Партнерства за мир“. Од тог тренутка, њихови путеви сарадње са НАТО-ом су кренули на разне стране.

Колеге са немачког радија Дојче веле (Деутсцхе Wелле) оценили су да би криза у Украјини и нови односи између НАТО-а и Русије могли да утичу и на друштвено-политичке, посебно безбедносне прилике у БиХ (Република Српска и Федерација БиХ). Такође, додаје се да би НАТО ускоро могао увидети „празнине“ које је током ширења на исток оставио иза себе, а које могу извор проблема. Господина Ракића питамо како види однос БиХ и НАТО у скорој будућности?

- Кад је реч о БиХ (Република Српска и Федерација БиХ), ситуација је много компликованија, јер она веома тешко функционише као држава. Посебно када је реч о спољној политици, па ту можемо да убројимо и односе са НАТО-ом. Њихово тројно председништво тешко може да се усагласи око избора амбасадора у свету, а камоли око приступања НАТО-у.

Црна Гора је донедавно била готово ватрени савезник Русије. Ипак, спољна политика најмлађе државе настале после распада Југославије, оштро је променила свој правац. Сада се црногорске политичке елите
отоворено залажу за што скорији улазак у редове Алијансе. Ипак, становништво није једногласно по овом питању. Својевремено је бивши хрватски министар одбране Давор Божиновић, на аргумент заступника војне неутралности да би чланство Црне Горе у НАТО-у било велико финансијско оптерећење, изјавио да је организације војске о властитом трошку много скупља варијанта него ако је држава део неког колективног система.

И ако узмемо све горе речено у обзир, има ли овде места дискусијама о војној неутралности Црне Горе? Питамо Дину Бајрамспахић, аналитичарку Инстиута Алтернатива из Подгорице:

- Рекла бих да у овом тренутку, апсолутно није реално говорити о неутралности. Из простог разлога што Црна Гора нема никакве капацитете за такву одлуку. Под тим мислим на капацитете и у војном смислу и у политичком смислу, јер је за неутралност потребно и самопрокламовање изнутра, али и признање од других. А у овом тренутку нема партнера који би је подржали у једној таквој одлуци.

Са друге стране, да, сасвим је тачно да је скоро пола становништва против чланства Црне Горе у НАТО-у. Претпостављам да ће се током наредне године водити дијалог у тој области, на обе стране, у правцу заговарања и одговарања од решења чланства у НАТО-у.

Током прве посете руском министра одбране Сергеја Шојгуа Београду, премијер Александар Вучић је изјавио да „Србија неће приступити НАТО, али ни Организацији договора о колективној безбедности која је под капом Москве. Њен циљ је да буде војно неутрална земља“. Господина Жарка Ракића питамо како оцењује „српску војну неутралност“:

- Србија је на „западном путу“, али не жели да прекине своје везе са Русијом. Мислим да је из Москве стигла потпуно јасна порука да би приступање Србије НАТО-у значио озбиљан ударац за односе са Русијом. За разлику од приступања Србије ЕУ, које Русија подржава.

Србија ће трпети много озбиљније притиске не само око дилеме да ли се прикључити или не. Ми имамо проблем Косова који игра веома важну улогу у том процесу придруживања и ЕУ, а можда и НАТО-у. Мислим да ће се Србија у једном тренутку наћи у ситуацији да неко каже „хајде сада да се организује референдум и да видимо да ли ћемо ту видети да ли смо за улазак у НАТО или не“.

Извор: восток.рс

Коментари / 9

Оставите коментар
Name

неутралан-неважан

14.09.2014 15:47

Разумем да је Србија велесила па неутрална то би поштовао овако људи имају више авиона него држава србија војника и србија као неутрална нит се може наорузат нити коме одупрети тако да су то лудости из комунистичког времена били смо несврстани нигде па се распали на ништа сад смо ништа а глумимо да смо нешто,,српска нацијо моја одрасти и схвати да дрзаве имају градове са 20 милиона становника а ми глумимо будале у нато се и треба и мора ући четници, ратовали за ћерчила и наебасмо партизани за стаљина опет срби наебасмо сад би за русе да будемо браћа а они наше косово не бране-нека кажу вратићемо крим вратите србији косово и ја би их поштовао ,,руси нама никад нису били пријатељи

ОДГОВОРИТЕ
Name

и-и

14.09.2014 18:25

САМО НА ЗАПАД -ЕКОНОМСКИ,иако сам русофил емоционално.

ОДГОВОРИТЕ
Name

цццц

14.09.2014 18:59

Људи божији они само КЕШ виде а нас јебу како хоће а ми глупи им се штимамо и ако нас боли опет шутимо

ОДГОВОРИТЕ
Name

бијељина

14.09.2014 21:45

Неутралан-неважан, јесте они имају градове од 20 милиона људи али је половина од тих 20 милиона гладна јер њихове газде воде ратове по читавом свијету. Руси нам можда нису помогли онако како смо ми жељели али нас нису ни бомбардовали као НАТО кога ти тако волиш. Неутралност него шта, па нисмо ваљда луди да гинемо за америчке интересе! Крај им је близу зато и јесу тако бахати а с њима ће нестати и све тзв. државе које су они направили. Нова снага су Кина и Русија јер су у експанзији и економској и политичкој и војној.

ОДГОВОРИТЕ
Name

црни

15.09.2014 05:40

А то нестала Република Српска са мапе?

ОДГОВОРИТЕ
Name

бијељанцу

15.09.2014 06:02

Јесу нас окупирали 50 година комунизмом црвена армија је поразила у Србији Дражу а не Тито са 2000 партизана и наоружао и силовавали су Српкиње по Србији али о томе се ћутало и о сибирским логорима у којима су четници завршили се не прича, о предаји четника црвеној армији се не пише, о муницији и оружју краљу Александру коју никад нису испоручили. Па, Аустроугарска нас окупира тек кад је њима објавила рат онда стиже помоћ Србији, Русија са Турском склопи мир да би Турска могла ратоват против Србије, 1300-те Русија са Турском склопи мир да би Турска угушила први српски устанак у Србији и у Херцеговини итд.. Тврдим сад да нас Хрватска и НАТО нападну Русија нас неће бранит-проруске снаге у Украјини и руше. Русија неће подржати само да исцигани останак Крима у Русији видћете, ја волим Русе али се у њих не надам никада

ОДГОВОРИТЕ
Name

Мирна Босна

15.09.2014 06:04

Чуј Република Српска нестала са мапе, сигурно да је нестала. Без ентитета је боље јер да нису величали ентитет да је већи од државе Босне могла би и остати. Овако је боље нема моје и само моје, нема ентитета а Босна свима нама без подјела.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре мирна босна

16.09.2014 16:09

Ти дрзи своју Босну и трци према Америци и нек раде са ње ста хоце, то вама одговара а и нама. Ми цемо свој ентитет цувати и ником не трцати, јер ко трци пред руду увијек добије сто је тразио.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Милојко-Бања лука

17.09.2014 08:00

Питам се зашто је овако нацртана ова карта и од СРБИЈЕ одвојене аутонемне покрајине војводина и косово, док од бих није одвојена највећа аутономија у свјету по политичким и правним одлукама односно држава РЕПУБЛИКА СРПСКА ?

ОДГОВОРИТЕ