Када ће се и како дијелити донаторска средстава

БиХ ће у првој фази обнове од мајских поплава на расплагању имати 1,62 милијарде марака прикупљених на Донаторској конференцији у Бриселу. То је за четвртину више него што се очекивало прије конференције.

Босна и Херцеговина 17.07.2014 | 19:34
Када ће се и како дијелити донаторска средстава

Та средства намјењена су за хитне санације уништеног стамбеног простора и обнову радних мјеста и требала би, кроз пројекте обнове, бити утрошена до краја године.

,,Средства прикупљена на донаторској конференцији за помоћ БиХ у санирању штета од поплава неће ићи на један рачун, већ ће бити дозначавана онима који имплементирају пројекте’’, изјавили су након повратка из Брисела чланови Савјета министара БиХ.

,,Нека средства ће ићи ентитетским владама, нека ће бити дозначена локалним заједницама, нека ономе ко имплементира пројекте, а нека међународним институцијама које су имплементатори пројеката. Посебно је важно да сва средства, без обзира на који рачун се уплаћују и ко их имплементира, подлијежу механизму контроле. Све мора бити транспарентно'', каже министар спољних послова у Савјету министара БиХ Златко Лагумџија.

,,Код давања изјава о донацијама сваки донатор је тражио да се осигура транспарентност донација. Да се дају гаранције да ће помоћ стићи до унесрећених људи’’, истиче предсједавајући Савјета министара БиХ
Вјекослав Беванда.

На питање када ће средства, без обзира на чији рачун ће лећи, бити доступна, представници власти кажу да је дио новца већ на располагању. Међутим бирократија мора провести своје процедуре посебно јер већи дио средстава прикупљен на Донаторској конференцији нису бесповратни грантови, већ тзв. повољни кредити.

,,Морамо проћи процедуре у Савјету министара, ентитетске сагласности,у Парламенту БиХ у Предсједништву да би се то ратификовало. Ја се искрено надам да ће парламентарци и Предсједништво бити ефикасни. Што се тиче Савјета министара ми смо на послу сваки дан. Не смије се беспотребно чекати ни један тренутак'', тврди Лагумџија.

,,Ако помоћ иде према ентитетима процедуре проводе ентитетске владе и парламенти то је сасвим нормално. Међутим ми имамо већ осигуране новце од ММФ-а који су отишли према ентитетима, 185 милона за хитну помоћ. Повучени су новци и нема разлога да се према приоритетима не троше’’, каже Вјекослав Беванда.

Да ли ће ове процедуре успорити питање ко ће колико добити, односно колико новца припада Републици Српској, а колико Федерацији и Брчко дистрикту?

Лагумџија каже да неће јер је једино фер и исправно да се подјела врши према штети која је већ дефинисана у процјенама коју је урадила Радна група састављена од домаћих представника власти те представника Европске комисије и Свјетске банке.

,,Све остало је политиканство и то није солидарност и уједињеност. Све је прецизно регистровано и распоређено. Од штета на кућама, преко запошљавања, привреде, пољопривреде, транспорта,енергетике, превенције поплава. Раздвојено по периодима. Краткорочно, средњорочно, дугорочно и тачно дефинисано шта је Република Српска, шта Федерација шта Брчко дистрикт'', истиче Лагумџија.

Лагумџија сматра да је БиХ добила неочекивано више новца само јер су сви из БиХ наступили јединствено и зато што је Донаторска конференција организована за помоћ БиХ и Србији.

,,Да је свако из БиХ ишао са својом процјеном и својим потребама не би смо добили ништа, а да су организоване двије конференције једна за БиХ а друга за Србију добили би смо много мање’’, каже Лагумџија.

БН ТВ

Коментари / 0

Оставите коментар