Nanogice će nositi i osuđenici u Republici Srpskoj

U Srpskoj je u toku izrada pravilnika o načinu izvršenja kućnog zatvora, kojim će biti propisani uslovi pod kojima će osuđenici, umjesto iza rešetaka, kaznu moći izdržavati u svoja četiri zida uz korištenje elektronske nanogice.

Republika Srpska 03.10.2020 | 08:19
Nanogice će nositi i osuđenici u Republici Srpskoj

Takva praksa u FBiH će zaživjeti uskoro, a kako je potvrdio federalni ministar pravde Mato Jozić, kućni pritvor sa elektronskim nadzorom omogućen je nakon što je u četvrtak Dom naroda, a ranije Predstavnički dom Parlamenta FBiH, usvojio izmjene i dopune Zakona o krivičnom postupku.

Sa druge strane, iz Ministarstva pravde Republike Srpske podsjećaju da je Zakonom o izvršenju krivičnih i prekršajnih sankcija RS propisano da će pitanje izvršenja kućnog zatvora detaljnije biti propisano pravilnikom o načinu izvršenja kućnog zatvora, koji donosi ministar pravde.

Shodno tome, kako dodaju, u toku je procedura donošenja tog podzakonskog akta. Ministar pravde je, ističu, imenovao radnu grupu, koja intenzivno radi na izradi ovog akta.

"Istovremeno, Ministarstvo pravde u Vladi Republike Srpske preduzima napore da budu obezbijeđena sredstva u budžetu Republike Srpske za ove namjene, kako bi se pravovremeno obezbijedila potrebna finansijska podrška za nabavku potrebne informatičke i tehničke opreme za nesmetano sprovođenje kućnog zatvora", rekli su za "Nezavisne" iz Ministarstva pravde RS.

Darko Kremenović, predsjednik Advokatske komore Banjaluke, podržava to što bi i u Srpskoj trebalo da se otvori mogućnost korištenja elektronskih nanogica za osuđenike.

"Znam da Ministarstvo pravde to priprema već duži period. Svakako bi bilo dobro da to zaživi, jer bi se dostigao veći stepen resocijalizacije, a samim tim bi generalna prevencija i specijalna prevencija bile na zadovoljavajućem nivou. A ne bi bilo štete po osuđeno lice, imajući u vidu da je riječ o kraćim kaznama", rekao je Kremenović za "Nezavisne".

U krivičnom zakonodavstvu FBiH, dakle, kao novi institut uveden je kućni pritvor sa elektronskim nadzorom, a na snagu će stupiti narednog dana od dana objavljivanja u "Službenim novinama Federacije BiH".

"Navedenom dopunom ostavljena je mogućnost sudovima i tužilaštvima da tokom krivičnog postupka prema osumnjičenima, odnosno optuženima mogu odrediti elektronski nadzor", rekao je resorni federalni ministar Mato Jozić.

Iz Ministarstva pravde RS podsjećaju da Krivični zakonik Republike Srpske propisuje da se kazna zatvora u trajanju do jedne godine može u nekim slučajevima izvršiti i u prostorima u kojima osuđenik stanuje.

"Ovakav način izvršenja kazne zatvora sud može odrediti učiniocu koji je star ili iznemogao, teško bolestan, invalidno lice, trudna žena, samohrani roditelj maloljetne djece, ako se može očekivati da će se i na taj način postići svrha kažnjavanja i ako je učinilac sa tim saglasan", pojašnjavaju iz Ministarstva pravde RS.

Osuđenik kojem je odobren kućni zatvor ne smije napuštati prostore u kojima stanuje, osim u slučajevima propisanim zakonom. Ako zabranu prekrši, sud mu može odrediti da ostatak kazne provede iza rešetaka.

(Nezavisne)

Komentari / 9

Ostavite komentar
Name

Kao

03.10.2020 06:44

Najgori ministar pravosuđa Republike Srpske Anton Kasipović.Da ovdje ima bilo kakve veze da državom davno bi ministarstvo pravosuđa trebalo da pošalje prijedlog izmjena zakona o VSTS.Ali to neće jer je snsdov Milan Tegeltija postavljen na čelo VSTS da štiti kriminal u Republici Srpskoj.

ODGOVORITE
Name

Ma šta kažeš?

03.10.2020 07:29

Дакле , ови су ненадмашни у измишљању начина како да својима олакшају робију а успут и да зараде. Ко ће контролисати "наногице" у "приватно-јавном партнерству" , односно "шеми"? Можда "Про-Интер"? И колико ће коштати по сату да "зажмире" на напуштање куће? Па и данас има повлаштених робијаша који су више на слободи него на редовном служењу затворске казне. Кум Миле Радишић је више био напољу него на Туњицама а увелико се прича да је и бивши директор "Агенције за мала и средња предузећа" Марковић , који је брутално претукао једну жену , више код куће у Лакташима него на Туњицама. И то све без "наногице".

ODGOVORITE
Name

Imajte u vidu

03.10.2020 07:47

Da smo u martu ove godine svi već i bili osuđeni na kaznu kućnog zatvora, što se ispostavilo kao neustavno. Po svemu sudeći, i ovaj metod je neustavan, pa se svakako treba žaliti do zla Boga na tu mjeru i sigurno ćete je oboriti.

ODGOVORITE
Name

doboj

03.10.2020 07:53

Kome ćete je staviti, svaka ptesuda je uslov opet bacate pare na te zajebancije, a kriminalci na slobodi.

ODGOVORITE
Name

Odlično

03.10.2020 08:43

Sad dovodite u dilemu i naj poštenije ljude da se bave kriminalom.

ODGOVORITE
Name

...

03.10.2020 08:54

Treba reći i ko stoji iza tog zakona, da se zna imenom i prezimenom, pa neka nosi nanogicu.

ODGOVORITE
Name

Boki

03.10.2020 11:02

Još jedan dokaz da što si luđi i opasniji, to ti zakon više olakšava. Prvo tužilaštva nikakva, a onda sudovi preblagi, obaranja presuda, uslovne kazna, sad još i ovo. Unesite izmjene da se npr.za teško ubistvo iz koristoljublja od suda dobija dvosoban stan u novogradnji i putovanje na tropsku destinaciju za dvoje.

ODGOVORITE
Name

Sve isti kalup

04.10.2020 06:51

Ne može se reći da su sudovi preblagi. Drugo je to, drugi su suci na banjaluci, nije u tome štos. Sudovi su kvarni, korupciji i potkivanju skloni. Uostalom kao i sve ostalo što 'odozgo' stiže.

Name

Lažni direktor i lažni hirurg

03.10.2020 19:54

Molim rezervaciju za dva krimosa, Sovilja i Baću

ODGOVORITE