Način izučavanja informatike u BiH šokirao roditelje

Nikoleta Milašević Dobrača je mama dvanaestogodišnjaka, koji ide u sedmi razred jedne sarajevske osnovne škole. Kada je nedavno pregledala domaći zadatak svog sina iz informatike, bila je, kaže, šokirana.

Bosna i Hercegovina 21.09.2019 | 07:35
Način izučavanja informatike u BiH šokirao roditelje
Za domaći zadatak su djeca u svesci trebala iz knjige precrtati interfejs Microsoftovog programa Word. Nikoleta kaže da je prva reakcija bila tuga zbog načina na koji osnovci u Sarajevu u vremenu modernih tehnologija, izučavaju informatiku.

"Zadatak precrtati izgled Worda iz knjige u teku je u meni inicirao prvo plač, a zatim smijeh, jer zaista ne znam kako bi drugačije mogao da reaguje roditelj na tu zadaću u ovom modernom svijetu", priča Milošević Dobrača za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Ona vjeruje da njeno dijete kao i njegovi vršnjaci ne mogu reagovati na takvu vrstu zadaće pozitivno.

"Mislim da je doživljavaju kao vrstu vrlo neinventivne obaveze, uz sve ostale obaveza koje imaju iz drugih predmeta. Znamo iz roditeljskog iskustva da nažalost većina nedovršenih stvari i objašnjenja tokom časa se prebacuje roditeljima da se sami izbore sa gradivom koje je stavljeno pred djecu i nastavnike", kaže Nikoleta.

Svoj dojam je podijelila na društvenim mrežama. Reakcije u komentarima na njen post su različite, od bezuslovne podrške, do opravdavanja nastavnog metoda u kojem se za domaći zadatak precrtava bilo koji program i da je to ustaljena metoda učenja čak i za ozbiljnije programe.

Za RSE govori još jedna majka, Sanela Krpo, čija kćerka je pet razreda osnovne škole završila u Sarajevu, a onda su otišli u Oslo. Na pitanje kako u Norveškoj osnovci izučavaju informatiku odgovara.

"Informatika kao predmet u školi u Norveškoj, koju moje dijete pohađa, ne postoji. Moja kćerka je u devetom razredu i upotrebljava iPod. Sve programe koji su joj potrebni za određeni predmet uči samostalno, ali ako nešto ne shvata dobije pomoć od nastavnika. Isto tako, od nastavnika dobije link na kojem može naći uputstvo za korištenje određenog programa. U nekim školama u nižim razredima postoji informatika koja je bazirana isključivo na praktičan rad, uz vrlo malo teorije", objašnjava ona.

U Savjetu roditelja Kantona Sarajevo na pitanje RSE šta misle o ovakvim nastavnim metodama predsjednica Dijana Parla kaže da je riječ o metodama rada nastavnika.

"Postoji nastavni plan i program koji jednostavnim ukucavanjem u Google mi roditelji možemo da iščitamo za sedmi razred. Unutar tog nastavnog plana i programa piše da se Word obrađuje, ne znam, sedam časova, tri časa je to učenje o njemu, četiri ponavljanje, ovo sad parafraziram, ali na taj način piše nastavni plan i program i svako ga može pogledati. Da ulazimo sada u metodu crtanja, načina izrade zadaće, to zaista nije pitanje ni zakonski dozvoljeno Savjetu roditelja", kaže ona.

Podaci o informatičkoj pismenosti stanovništva u Bosni i Hercegovini prikupljeni su prvi put 2013. godine tokom popisa stanovništva. Oni kažu da je od ukupno 3.180.115 osoba starijih od 10 godina informatički nepismenih bilo je 1.229.972 ili 38,7%.

Praktično to bi značilo da je više od milion i 200 stanovnika Bosne i Hercegovini informatički je nepismeno bilo 2013 godine. Istovremeno se sa zvaničnih nivoa svakodnevno ponavlja da je ulaganje u IT industriju jedan od glavnih prioriteta, te da je prvi korak za to informatičko obrazovanje novih generacija.

Informatička pismenost definiše se kao sposobnost osobe da obradi tekst, izradi tabele, koristi e-mail i internet, dok se osoba koja ne zna obavljati nijednu od navedenih aktivnosti smatra kompjuterski nepismenom.

Da i u Bosni i Hercegovini može drugačije, govore primjeri nastavnika koji ličnim zalaganjem, idejama i inovativnošću, ne čekajući na usvajanje zakona i obrazovnih kurikuluma, pomjeraju granice i svojim učenicima donose nove, modernije i bolje nastavne metode.

Lična zalaganja

Jedan od takvih nastavnik matematike iz Čapljine Ivo Pejdo, napravio je između ostalog mobilnu aplikaciju za učenje razlomaka. Njegova aplikacija potpuno je besplatna i može se naći na Google play-u.

Za RSE Pejdo kaže kako su bosanskohercegovačkom obrazovanju potrebne velike promjene.

"Imali smo povod crtanja Word-a u Sarajevu. To sam crtanje video već negdje ranije na internetu, nastavnik je to radio na ploči, a ne na papiru, iz nekih sasvim drugih razloga, radi se o nekom siromašnom dijelu Afrike gdje učenici nemaju računala. Kod nas je situacija bitno drugačija i ne bi trebalo gubiti vrijeme na takve stvari. U informatici postoji mnogo dobrih stvari za proučavanje. Tu prvenstveno mislim na programiranje robota i učenje programskih jezika", dodaje Pejdo.

Izučavanja informatike samo je jedan od problema bosanskohercegovačkih škola, koje se kao i ostatak društva bore se sa finansijama. Veliki broj škola, nema potrebne informatičke kabinete, a udžbenici su često neprilagođeni modernom dobu.

Zajedničkog nastavnog plana i programa, kao ni za ostale predmete nema, budući da je obrazovanje u nadležnosti kantonalnih ministarstava u Federaciji BIH i entitetskog u Republici Srpskoj.

Izvor: RSE

Komentari / 8

Ostavite komentar
Name

Marko

21.09.2019 07:32

Koju poruku salje ovaj novinarski tekst. Da ucenici uce nepotrebne stvari iz informatike, sto je u ovom primjeru tacno. Ali ima i druga poruka da informatiku ne treba ni izucavati sto je zlonamjerno i stetno za nasu djecu. Fond casova informatike u osnovnoj skoli Srpske je duplo manji od vjeronauke. Kako se niko ne zapita sto ce vjeroucitelji u skolama od 2. do 9. razreda. Kako da ucenici samostalno nauce Excel ili Access? Kako bez nastavnika da nauce programirati ili graficki dizajn? Nikako, jer danasnja djeca koriste iskljucivo mobilne telefone. Izbaciti treba nepotrebnu vjeronauku i staviti je kao izborni predmet pa neka je biraju roditelji i ucenici i osloboditi prostor za dva casa tehnike i informatike. Sta ce ucenicima demokratija u 6. razredu? Zar se to ne treba izucavati u 9. Zbog cega u skolama rade nastavnici koji uopste ne koriste racunar? Zbog cega u biologiji se izucava teorija o evoluciji a na vjeronauci ona ne vrijedi? Zbog cega zbunjujemo djecu?

ODGOVORITE
Name

izraelac

21.09.2019 07:46

Jes jes a vjeronauku tek nemaju u normalnim zemljama i mogu u crkvi il džamiji naći upustvo za upotrebu religije.. crtanje interfejsa uerb dozajnu je normalna stvar, to da se uradi crtež skica dje će šta stajati.. pogotovo ko radi sajt nekom, pa da pokaže i dogovori oblik i komande... ta žena pukla s glavom, žali se da kući mora djecu da uči,.. pa sebi je rodila djecu, nek ih uči.. nije ih rodila za škole

Name

Bravo

21.09.2019 08:04

za komentar!

Name

RE

21.09.2019 11:18

Marko bravo za komentar. Sto ce djeci vjeronauka i popovi u skolama.Njima je bitno, sto je narod gluplji, zaostali i nepismeniji veca sansa da se sa takvim manipulise i mlate kao stokom.

Name

DEB

21.09.2019 07:43

Poslije 29 godina bavljenja IT-om potpuno mi je razumljivo da neko crta izgled programa jer jedan od većih problema je da nekome objasnite gdje se šta nalazi na monitoru. Koliko sam puta morao da odustanem od pokušaja da nekom objasnim šta je šta. Šta je web adresa, šta je browser ili pretraživač i gdje se piše web adresa je problem i ne čudi crtanje, ja koristim mobilni i uslikam te dijelove i objasnim. Ne predajem informatiku nego imam klijente koji koriste moje programe, a onda si prisiljen obučavati i ono što su trebali naučiti u školi. Veliki broj firmi ne koristi ni email ili ima problem sa njime.

ODGOVORITE
Name

Re:DEB

21.09.2019 09:30

Ovde se ne radi o tvojim klijentima, već o djeci koja idu školu. Ne možeš porediti babe i žabe. Znaš i sam koliko Word ima različitih opcija i mogućnosti. Jel postoje štampači u školama, jel čuo neko da se sadržaj sa monitora može odštampati na papir. Sve ovo podsjeća na nadrealiste koji su sve ovo davno predvidjeli.

Name

Re:

21.09.2019 13:30

У праву је човјек изнад. Сви увалили дјеци мобилне телефоне задње генерације, па одмах мисле да су им дјеца програмери! А, појма немају ни како шта функционише! То не зна само себи откуцати матурски рад и форматирати материјал, али је важно да има најновији iPhone! Скоројевићи!

Name

Direkt

21.09.2019 12:21

Ovo j jeste informatika koja je u skladu za taj uzrast. Nece sa 12 godina uciti programirati. To se uci u periodu od 18-19 godina pa nadalje. Neki bi da im djeca uce znanje koje nije za njihov uzrast. Prvo moras savladati osnove, da bi mogao savladati kasnije naprednije gradivo. I ja sam ucio informatiku od toga kako se pali i gasi kompjuter pa sve do koristenja Worda. To je informatika za osnovnu i srednju skolu, dok kompleksnije informaticko znanje se stice na (elektrotehnickom) fakultetu ili mimo fakulteta (uz tutorijale).

ODGOVORITE