Posao bez konkursa, nagrade mimo zakona

Netransparentno zapošljavanje i sumnjive isplate raznih naknada radnicima, označeni su kao najveći problemi u radu institucija BiH u prošloj godini, naveli su revizori u izvještaju o izvršenju budžeta za 2015. godinu.

Bosna i Hercegovina 17.08.2016 | 07:51
Posao bez konkursa, nagrade mimo zakona
U džepovima više od 22.300 zaposlenih u 75 institucija lani je završilo 527,89 miliona KM čime je zadržana tradicija da za te namjene bude potrošeno najviše novca iz budžeta. Ti su troškovi za gotovo osam miliona maraka veći nego lani.

Analiza stanja u agencijama, kancelarijama, direkcijama, ministarstvima i drugim institucijama pokazala je da je najčešći nedostatak zapošljavanje putem ugovora o radu na određeno vrijeme duže od tri mjeseca i to bez raspisanog konkursa. Iako ih revizori godinama upozoravaju na to, dio institucija još uvijek nije usvojio pravilnike o unutrašnjoj sistematizaciji.

„Uočeni su problemi u smislu neujednačenih koeficijenata za ista ili slična radna mjesta“, upozorili su revizori.

Zaključeno je da Agencija za državnu službu BiH nema uspostavljen centralni registar zaposlenih.

„Utvrđeno je kako pojedine osobe imaju rješenje za jedno radno mjesto, a obavljaju poslove koji su u opisu druge pozicije, što je obrazloženo potrebama posla. Radna mjesta se, osim toga, ne popunjavaju prema strukturi, a postoji i neprilagođenost važeće sistematizacije stvarnim potrebama institucija“, navedeno je u izvještaju.

Neprecizni su i pravni propisi koji regulišu isplate naknada kao što su prevoz na posao i s posla, troškove smještaja, odvojenog života, regresa za godišnji odmor, bolovanja. Zbog svega toga, kažu revizori, druga strana ima dobar osnov za pokretanje sudskih sporova protiv institucija koje su greške već skupo platile novcem iz budžeta.

Konstatovano je da je, na primjer, u Sudu BiH isplaćivana novčana nagrada, odnosno stimulacija za stručno osoblje.

„Zakonom nije predviđeno pravo na stimulaciju“, upozorili su revizori koji smatraju da naknade moraju da budu jednake za sve.

Za prevoz na posao i sa posla iskeširano je lani 28,12 miliona KM.

„Uočeno je kako dvije osobe koje putuju na istoj relaciji, a rade u različitim institucijama sa istim radnim vremenom ostvaruju različite iznose naknada za prevoz na posao i prevoz sa posla. Bilo je i slučajeva da su pravo na naknadu pojedinci ostvarivali i bez izdatog rješenja kojim bi se precizno utvrdilo pravo na naknadu“, navedeno je u izvještaju.

Revizori upozoravaju da u procesu zapošljavanja još postoje slabosti te da, imajući u vidu da je nezaposlenost veliki društveni problem, netransparentno zapošljavanje nije prihvatljivo ni pod kojim uslovima.

Glavni revizor Dragan Vrankić je naglasio ranije da se i dalje uočavaju određeni nedostaci sistemske prirode.

On je naglasio da se mora, kroz djelovanje raznih sektora, organizacija i samih institucija, razviti sistem koji će da obezbijedi transparentnost i odgovornost javne potrošnje.

Tehnički mandat

Revizori su konstatovali da ni prošle godine nije došlo do značajnijih pomaka u pogledu pitanja u vezi sa tehničkim mandatom. Nije usvojen akt koji bi preciznije uredio problem isteka mandata izabranim i imenovanim osobama, te postupanje svih relevantnih faktora kada on nastupi.

Izvor: Glas Srpske

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Dragan

17.08.2016 06:38

A kriza? To je za nas, za njih iz budžeta ima sve.

ODGOVORITE
Name

Лија

17.08.2016 07:15

Било која политичка структура, кад дође на власт на нивоу бих, понаша се на начин као да су те институције њихово власништво. Свака странка у коалицији, запошљава своје чланове и на такав начин одржава и повећава бројност бирачког тијела. Један од најдрастичнијих кршења закона је, масовна појава фиктивних пребивалишта запослених, ради остваривања већих износа накнаде за превоз на посао. Нису ријетки случајеви, да запослени живи у Сарајеву, а има фиктивну пријаву пребивалишта у неком од градова удаљеним више од 80. километара од мјеста рада. На тај начин, умјесто додатка за превоз у износу мјесечне карте (53. км), незаконито узима мјесечно пуни износ од 475 марака. Мало ко у институцијама бих, жели да среди стање у овој области, јер највећи број функционера, који би требали водити рачуна о законитости, понаша се незаконито узимајући за себе новац на исти начин. Неке процјене су говориле, да по овој основи буџет губи годишње близу 5 милиона марака. Када се овом дода, крађа у потрошњи горива за возила, крађа на додатку за одвојени живот и друго, губитак у буџету је далеко већи.

ODGOVORITE