On je oblačio Jovanku Broz

On je oblačio misice, domaće i svetske lepotice, Jovanku Broz.

Zanimljivosti 06.09.2015 | 12:50
On je oblačio Jovanku Broz

Delo našeg čuvenog modnog kreatora Aleksandra Joksimovića (82) biće predstavljeno u Muzeju primenjene umetnosti (MPU) od 9. septembra do 30. oktobra, a izložbu će otvoriti kompozitor Kornelije Kovač. Autorka kataloga i izložbe je Bojana Popović, muzejska savetnica MPU.

Legenda srpske i jugoslovenske mode Joksimović, poklonio je Muzeju skice (234), knjigu uzoraka, slajdove (17) i fotografije modela i revija (301), nagrade koje je dobio (33), isečke iz štampe (529), kao i tri svoja portreta.

Kao posebna i celovita muzejska zbirka, oni dokumentuju Joksimovićev opus. Značaj zbirke je tim veći što primerci izvedenih modela nisu sačuvani u firmama za koje je radio, a samo nekoliko se nalazi u fundusima srpskih muzeja.

Na izložbi je prikazan izbor od 108 skica i fotografija modela i revija nastalih od 1967. do 1997. godine. Posetioci će u interaktivnoj bazi moći da vide sve skice i fotografije koje je Joksimović poklonio MPU, a u saradnji sa Programskim arhivom RTS na izložbi se predstavljaju i snimci njegovih revija i intervjua.

Joksimović je završio Školu za primenjenu umetnost u Novom Sadu. U Beogradu se zaposlio kao referent za radnu odeću u Zavodu za unapređenje domaćinstva. Kreiranje školskih i radnih uniformi donelo mu je i prva priznanja.

Tada su do Beograda retko stizale modne novosti. Profesija modnog dizajnera još nije utrla sebi put, iako su konfekcijska preduzeća počela da zapošljavaju stručnjake sa Akademije primenjenih umetnosti. Među njima su se isticale Mira Čohadžić, Anđelka Slijepčević i Božana Jovanović, koje su najviše uticale na Joksimovićevo modno formiranje.

Zavod za unapređenje domaćinstva 1963. je osnovao Nacionalni salon, čiji je program modernizacije tradicije i folklora uticao na Joksimovića da se posveti proučavanju narodnog stvaralaštva. Kolekcija kojom je 1965. obeležen početak rada Nacionalnog salona postigla je veliki uspeh zahvaljujući autentičnosti i skladnoj meri u objedinjavanju savremenog i tradicionalnog.

Joksimovićev dar uočili su inostrani poznavaoci. Naredne godine u Parizu, po pozivu modnog magazina "Elle", predstavio modele koje je nosila jugoslovenska predstavnica na izboru za mis sveta Nikica Marinović.

U to vreme Joksimović je radio u Odeljenju za izvoz preduzeća Centrotekstil, koje je posle ovog velikog nastupa počelo da prikazuje njegove kolekcije u inostranstvu.

Svoju prvu kolekciju visoke mode - "Simonidu" Joksimović je predstavio 1967. Bio je to događaj od velikog zanačaja za jugoslovensku modu, a kolekcija je donela svom tvorcu uspeh i ogroman publicitet, do tada nezamisliv u jednoj socijalističkoj zemlji.

U Joksimoviću su mladi oba pola dobili modnog gurua i postali deo opšte modne revolucije 60-ih godina 20. veka, a država ličnost koja je svojim talentom, znanjem i stvaralačkom enegrijom mogla da od mode stvori novo polje međunarodnog potvrđivanja.

"Prokleta Jerina", poslednja Joksimovićeva kolekcija visoke mode, imala je premijeru 1969. u Parizu na izložbi jugoslovenske industrije i umetnosti, uz sjajne ocene. Privukla je inostrane porudžbine i omogućila autoru da postane prvorazredni modni dizajner.

Namenjene izvozu, njegove luksuzne tematske pretaporte kolekcije (Vela Nigrinova, Emina, Ptice, Ana Karenjina, Formula 1, Ramona, Mozaik, Marija Tanase i Teorema) donosile su veliku zaradu proizvođaču, a njemu su omogućile afirmaciju sopstvenih ideja i kontinuitet u radu, što je bila jedinstvena pojava u jugoslovenskom modnom sistemu.

U domaćim prodavnicama modeli Joksimovića bili su prisutni od 1965. kada su se u Nacionalnom salonu izrađivali po meri kupca. Za potrebe prodajne mreže Centrotekstila od 1969. dizajnirao je modele u butik serijama, od sto komada, sa popularnim cenama.

Od 1975. Joksimovićev rad se sve više usmerava ka domaćem tržištu. Prestao je da radi tematske kolekcije 1978. i posvetio se saradnji sa fabrikama konfekcijskog asortimana, a 80-ih se intenzivno bavio dizajniranjem pletene odeće sa etno uticajima, koja je bila tražena na svetskom tržištu.

Joksimović je napustio Centrotekstil 1987. i u zvanju slobodnog umetnika nastavio karijeru, koju su uskoro omele sankcije, a 1995. je otišao u penziju.

Povremeno i dalje stvara i svoju poslednju kolekciju, "Život je ljubav", ostvario je, uz asistenciju Slavice Petrović, za firmu Mona 2002. godine.

Posebno priznanje Republike Srbije za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi Aleksandar Joksimović je dobio 2007. godine.

Izvor: Mondo

Komentari / 4

Ostavite komentar
Name

Srpska

06.09.2015 11:41

Svaka čast, a narod po farmerke i vijetnamke na pijaci. Bratstvo i jedinstvo i još uz to ravnopravnost.

ODGOVORITE
Name

Drasko

06.09.2015 15:07

Bravo za komentar.

Name

mane

07.09.2015 11:52

Eh, srbine! Narod je imao mnogo vise, nego danas. Radio je i zivjeo na svome. Imali smo drzavu bilmeze, industriju, privredu, sve smo imali... Tvoj stav je samo slika tvoje ogranicenosti.

Name

šta ljudi sve pišu?

08.09.2015 12:23

Srpska i Draško, nemojte bulazniti,molim vas. Ako ne znate šta i kako komentarisati, nemojte se sramotiti sa glupostima koje pišete.