F1: Hamilton u Belgiji stigao do šeste pobjede ove sezone!

Britanac Luis Hamilton pobednik je trke za Veliku nagradu Belgije koja je vožena u okviru šampionata Formule 1.

Ostali sportovi 24.08.2015 | 14:40

Hamilton je trku na stazi Spa Frankoršamp završio za sat, 23 minuta, 40 sekundi i 387 hiljaditinki.

Drugo mesto zauzeo je njegov klupski kolega Niko Rozberg sa 2,058 sekundi zaostatka, dok je treći kroz cilj prošao Roman Grožan iz Lotusa sa zaostatkom od 37,988 sekundi, što je prvi plasman na podijum za tu ekipu od 2013. godine.

Četvrto mesto zauzeo je Danil Kvjat iz Red Bula, peti je bio Serhio Peres iz Fors Indije, a šesti Felipe Masa iz Vilijamsa. Bodove su još osvojili Kimi Raikonen iz Ferarija, vozač ekipe Toro Roso Maks Verštapen, Valteri Botas iz Vilijamsa i Markus Erikson iz Zaubera.

U krugu za zagrevanje vozač Fors Indije Niko Hilkenberg je imao problema sa bolidom pa su vozači vozili još jedan krug, a on je otišao u boks i nije se više vraćao na stazu.

Hamilton je dobro startovao sa pol-pozicije i sačuvao vođstvo, ali je dobar bio i Peres koji je obišao Rozberga i preuzeo drugo mesto, dok je Nemac pao na peto. Treći je bio Rikardo, a za njim Botas, dok se Fetel popeo na šesto mesto.

Aktuelni svetski šampion je odbio napade Peresa i stekao 1,6 sekundi prednosti, a Rozberg je obišao Botasa za četvrto mesto. Trku je zatim završio Pastor Maldonado zbog problema sa motorom.

Hamilton je sigurnom vožnjom uvećavao prednost na 4,7 sekundi, a Rikardo je pritiskao Peresa. Većina vozača je u narednim krugovima otišla u boks na zamenu guma, a kada su se vratili na stazu Hamilton je zadržao vođstvo, ispred Rozberga, Peresa i Rikarda.

U 21. krugu odustao je Rikardo zbog problema sa bolidom i na snazi je bio „virtuelni sejfti kar", a kada je izašao Hamilton je imao 2,2 sekunde prednosti nad Rozbergom, a pratili su ih Fetel i Grožan.

Hamilton je nastavio dobro da vozi, a u 28. krugu imao je više od pet sekundi prednosti nad klupskim kolegom, a u tim trenucima dobro je vozio i Masa koji je „jurio" peto mesto Peresa.

U samoj završnici najzanimljivija je bila borba za treće mesto između Fetela i Grožana. Četvorostruki svetski šampion se dobro branio sve dok mu u pretposlednjem krugu nije eksplodirala donja desna guma, pa je Franuz preuzeo treće mesto, a Fetel je trku završio na 12. poziciji.

Hamilton je tako pobedio 39. put u karijeri i uvećao prednost u genralnom plasmanu nad klupskim kolegom Rozbergom. Hamilton sada ima 227 bodova, Rozberg 199, a treći je Fetel sa 160 bodova. Raikonen je četvrti sa 82 boda, koliko ima i Masa na petom mestu.

Naredna trka u šampionatu voziće se 6. septembra za Veliku nagradu Italije na stazi u Monci.