Prokockane prilike hrvatskog članstva

Bosna i Hercegovina nije iskoristila prilike koje joj je u protekla 24 mjeseca pružilo članstvo Hrvatske u EU, a na mnogim poljima BiH je čak i na gubitku, smatraju ekonomisti i politički analitičari.

Bosna i Hercegovina 02.07.2015 | 09:19
Prokockane prilike hrvatskog članstva

Naime, juče su se navršile tačno dvije godine otkako je Hrvatska postala 28. članica EU, čime je velika zajednica evropskih država stigla na same granice BiH.

No, uvriježeno je mišljenje da dolazak u samo predvorje Brisela ni izbliza nije iskorišten kako je to mogao biti. BiH je, opšte je mišljenje, osim same činjenice da najdužu granicu sada dijeli upravo sa EU, globalno na gubitku, prevashodno zbog neodgovornih politika i političara te konstantne atmosfere političke nestabilnosti u zemlji.

"Gledajući čisto i na nekoj dnevnoj osnovi, izgubili smo i mogućnost jednostavnog ulaska u Hrvatsku s ličnim kartama, jer nam sada trebaju pasoši. A da li smo nešto dobili - gotovo ništa, čak je došlo i do određenih restrikcija svega što država nije uspjela uskladiti sa EU", kaže profesor Esad Bajtal, filozof, sociolog i politički analitičar iz Sarajeva.

Zaključuje da je bez ikakve sumnje BiH na gubitku, jer samo predvorje EU "nama ne znači ništa sve dok ne požurimo i konačno ne pređemo granicu".

"Sve ovo je krivica naše politike i političara, građani s time nemaju ništa, ali su samo građani isključivo na gubitku", ističe Bajtal.

Slično razmišlja i profesor Muris Čičić, ekonomski analitičar, koji pak podsjeća da je Hrvatska dobila puno toga.

"Ako ništa, prilagodili su kompletnu legislativu sa EU, izašli su na evropsko tržište, pristupili fondovima. Nažalost, BiH nije iskoristila i ne koristi prilike koje joj se pružaju", kaže Čičić.

Podsjeća i da nova britansko-njemačka inicijativa stoji "iz poznatih razloga".

"BiH bi mnogo više mogla da koristi, ali nažalost ne koristi, razne EU fondove, čak i neke za koje i ne znamo. Jednostavno, društvena atmosfera je takva kakva je i ne znam da li to naši političari namjerno rade", kaže Čičić.

S ove distance, dvije godine nakon priključenja Zagreba Briselu, zaključak koji proizlazi iz cijelog procesa jeste da su očekivanja od hrvatskog članstva i u BiH bila prilično velika, s čime se slaže i Đorđe Vuković, profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci.

"Hrvatska jeste neke stvari prilagodila EU, a neke samo kamuflirala, i sada se te kamuflirane stvari vraćaju na staro, jer jako je teško mijenjati mentalitetne navike. BiH je svakako dobila mnoštvo elemenata za razmišljanje. Svako iz BiH vidi ono što hoće, a uvijek je teže prepoznati pozitivne nego negativne stvari", zaključuje Vuković.

Izvor: Nezavisne novine

Komentari / 5

Ostavite komentar
Name

Osvit

02.07.2015 07:36

Niti narod niti medunarodna zajednica ne razumije da domaci politicari za sprovodenje reformi ocekuju proviziju kao sto su je trazili kad smo dobijali donacije.

ODGOVORITE
Name

Vlado Banja Luka

02.07.2015 09:08

EU je tamnica naroda i antihriscanska tvorevina.

ODGOVORITE
Name

Re.Vlado

02.07.2015 10:26

Rado bi ti u tu EU da mozes ostati .

Name

Boki

02.07.2015 17:43

Mene samo zanima kakvi ovo eksperti pricaju o nekim fondobima i kreditima.Pa jel nije Grcka velika skola uzeli sve sto su im nudili i sad ce i da gladuju zahvaljujuci toj velikodusnosti.Komsije Hr i Slo nesmiju ni da izracunaju koliko su duzni.Alo dajte ljude koji imaju rjesenje bez kredita i zaduzivanja unuka.Skloni ovo sto lize svakom ambasadoru noge i 20 god u propast sve vodi

ODGOVORITE
Name

Slučajni prolaznik

02.07.2015 20:19

Evropo ne primaj nas tako ti boga! Od svih naroda u BiH sa sve oba entiteta i distriktom neće ostati niko do nemoćnog i starog...

ODGOVORITE