EP, kval.: Runi presudio Slovencima!

Fudbaleri Engleske pobedili su Sloveniju u gostima sa 3:2 (0:1) u meču petog kola E grupe kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2016. godine.

Fudbal 15.06.2015 | 11:00

U izvanrednoj utakmici u Ljubljani Slovenija je povela golom Novakovića, preokrenuo je Vilšer sa dva prelepa pogotka, zatim je izjednačio Pečnik u 84. minutu, ali je Runi ipak doneo trijumf Albionu dva minuta kasnije.

U drugom meču E grupe Estonija je dobila San Marino 2:0, Austrija je slavila u Rusiji sa 1:0 u G grupi, u kojoj su Lihtenštajn i Moldavija odigrali nerešeno 1:1. U C grupi Ukrajina je lako pobedila Luksemburg 3:0.

Engleska je bila bolja u prvom poluvremenu, ali je domaći tim ipak vodio posle greške Kejhila i izvrsne kontre u 33. minutu – Iličić je ubacio loptu u prostor, a Novaković je odabrao pravi trenutak za šut i plasirao je loptu pored Harta u gol.

Ipak, tim Roja Hodžsona nastavio je sa napadima i izjednačio je u 57. minutu, kada je Džek Vilšer postigao vrlo lep gol – sa ivice kaznenog prostora lopta mu je ’sela’ na levicu i spasa za odličnog Handanovića nije bilo.

Bio je to prvi gol Vilšera u dresu nacionalnog tima, a u 73. minutu postigao je novi, još lepši od prethodnog – dobio je loptu na dvadesetak metara od gola i ponovo je smestio u rašlje, a Handanović je ovoga puta mogao samo da gleda.

Ipak, Slovenci se nisu predavali i u 84. minutu došli su do izjednačenja – Jokić je centrirao sa leve strane, a bivši fudbaler Crvene zvezde Nejc Pečnik bio je najviši u skoku i glavom je postigao gol.

Međutim, samo dva minuta kasnije Englezi su ipak izborili pobedu – Jokić je uklizao želeći da spreči da lopta dođe do Volkota, ali je time asistirao Runiju, koji poklon nije propustio i, posle dve propuštene šanse u prethodnom delu susreta, konačno šalje loptu u mrežu.

Bio je to 48. Runijev gol za Albion, čime se izjednačio na drugom mestu večne liste sa Garijem Linekerom. Ispred je samo Bobi Čarlton sa 49 golova.

Austrija nastavlja sa fenomenalnim partijama u ovim kvalifikacijama, a sada je golom Marka Janka u 33. minutu slavila u Moskvi i zakomplikovala dodatno put Rusije ka EP.

Sergej Zenjov, 26-godišnji napadač Torpeda iz Moskve, bio je dvostruki strelac u trijumfu Estonije nad San Marinom, a golove u pobedi Ukrajine nad Luksemburgom dali su Kravec, Garmaš i Konopljanka.