Bez saglasnosti nema rezultata Popisa

Do 15. juna ne može biti realizovano planirano objavljivanje prvih rezultata Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH 2013 godine zbog nepostizanja saglasnosti o jedinstvenom programu obrade popisne građe, saopšteno je iz Agencije za statistiku BiH.

Bosna i Hercegovina 27.05.2015 | 21:32
Bez saglasnosti nema rezultata Popisa

Novi rok objave prvih rezultata popisa biće utvrđen u saradnji sa Savjetom ministara BiH i Međunarodnom monitoring misijom.

Centralni popisni biro Agencije za statistiku BiH nije danas postigao saglasnost o prihvatanju "Jedinstvenog programa obrade popisne građe Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u BiH 2013 godine", koji definiše korake obrade podataka popisa i propisuje pravila za utvrđivanje rezidentnog statusa za sva popisana lica u BiH, kao jednog od ključnih rezultata popisa.

Agencija za statistiku BiH prijedlog jedinstvenog programa, sa komentarima entitetskih zavoda za statistiku, treba da dostavi Savjetu ministara BiH, Međunarodnoj monitoring misiji i Evrostatu.

Popisni biro Agencije za statistiku BiH sačinio je prijedlog Jedinstvenog programa obrade popisne građe koji je u potpunosti usaglašen sa Zakonom o popisu, međunarodnim standardima i najboljom praksom obrade podataka popisa.

"Konsultovani su i međunarodni eksperti iz oblasti obrade podataka popisa, koje je angažovala Delegacija Evropske komisije u BiH sa ciljem pružanja tehničke pomoći u obradi podataka popisa", navodi se u saopštenju.

Prijedlog Jedinstvenog programa Agencija je dostavila na mišljenje i razmatranje Federalnom zavodu za statistiku i Republičkom zavodu za statistiku Republike Srpske, koji su u nekoliko navrata dostavili komentare, koje su razmatrali Popisni biro Agencije za statistiku BiH i Centralni popisni biro.

Uvažen je dio komentara entitetskih zavoda, a nije prihvaćen dio koji, prema mišljenju Popisnog biroa Agencije za statistiku BiH, nije u skladu sa Zakonom o popisu.

Saglasnost nije postignuta o nekoliko stvari od kojih su najznačajnije dvije, koje zaustavljaju proces obrade podataka popisa, a samim tim i prolongiraju objavu rezultata popisa: izvođenje statusa ukupnog - rezidentnog stanovništva, te isključivanje određenog broja popisnica "P1", odnosno popisanih lica iz seta podataka koji se obrađuje.

Popisni biro Agencije za statistiku BiH sve odluke donosio je većinom glasova prisutnih članova biroa.

Prijedlog Popisnog biroa Agencije za statistiku BiH jeste da se, u skladu sa Zakonom o popisu, međunarodnim statističkim standardima i preporukama Međunarodne monitoring misije koristi set pravila na osnovu kojih se status rezidentnosti izvodi isključivo na osnovu pitanja od jedan do sedam iz popisnice "P1" /1-7/.

Ovaj prijedlog je u potpunosti podržao Federalni zavoda za statistiku, dok Zavod za statistiku Republike Srpske insistira da se, osim pitanja 1-7, u kriterijum uvrsti i pitanje 40 na osnovu kojeg se revidira broj ukupnog stanovništva /status rezidenta/. Pitanja 40 se odnosi na mjesto rada i školovanja lica izvan BiH.

Popisni biro Agencije za statistiku BiH ne prihvata ovaj prijedlog jer je u Zakonu o popisu jasno definisano da se stalno stanovništvo izvodi na osnovu dužine i namjere življenja u uobičajenom mjestu stanovanja lica, o čemu se podaci dobijaju iz pitanja od 1 do 7 popisnice "P1".

Popisni biro Agencije za statistiku BiH smatra da dodatno uključivanje bilo kojeg pitanja nije u skladu sa Zakonom o popisu i preporukama Međunarodne monitoring misije.

Drugo neslaganje vezano je za isključivanje određenog broja popisnica "P1" iz procesa obrade, odnosno isključivanje određenih kategorija popisanih lica iz ukupnog broja stalnog stanovništva prije samog procesa.

Prijedlog Jedinstvenog programa u potpunosti podržava Federalni zavod za statistiku dok Zavod za statistiku Republike Srpske traži da se, prije početka obrade podataka, isključe određene kategorije lica kao što su djeca mlađa od 15 godina koja su dala podatke za sebe, domaćinstava gdje su svi članovi odsutni, te da rezidentni status bude revidiran na osnovu pitanja 40.

Agencija za statistiku BiH smatra da bilo koje isključivanje lica iz procesa obrade podataka, izuzev kategorija koje su jasno definisane u Zakonu o popisu, predstavlja kršenje Zakona o popisu i može dovesti u pitanje kredibilitet popisa.

Međunarodna monitoring misija je u 20. i 21. izvještaju dala jasne preporuke kako se izvodi status stalnog stanovništva /rezidentnosti/ kao i pravila editovanja što je u potpunosti sadržano u predloženom Jedinstvenom programu.

Posebno je značajna uloga Međunarodne monitoring misije koji vrši monitoring svih aktivnosti popisa i koji će na kraju dati konačnu ocjenu uspješnosti popisa u BiH.

S tim u vezi Popisni biro Agencije za statistiku BiH smatra da predloženi Jedinstveni program obrade "nema alternative", a njegovo neusvajanje je "nepotrebno gubljenje vremena", što prolongira objavu rezultata popisa.

Komentari / 11

Ostavite komentar
Name

nlo

27.05.2015 19:39

U Kini popis trajao 4 dana, rezultati objavljeni 7 dana nakon zavrsetka popisa. Kako smo mi temeljni, Kinezi su smjesni.

ODGOVORITE
Name

bosna

27.05.2015 19:40

Pokazace se da u BiH ima samo oko sest posto Hrvata ne racunajuci one iz Hrvatske koji su se popisivali. Bice tesko objasniti zasto oni imaju trecinu vlasti na nivou BiH.

ODGOVORITE
Name

nece dace moci

27.05.2015 20:05

Dodik je kriv,hoce on da oni koji su vani ne budu drzavljani BiH tako da muslimana bude 30% manje? E nece da ce moci.

ODGOVORITE
Name

Re

27.05.2015 23:17

hahaha niđe veze.... Ko pita Dodika. Zaljubljen si u njega?

Name

Гојко, Република Српска

28.05.2015 06:42

Јаране, Прочитај текст. Бошњаци желе у резидентно становништво уписати и бошњачке гастарбајтере који не живе у Републици Српској и ФБиХ.

Name

Bošnjak

27.05.2015 21:36

U suštini ili će Bošnjaka biti manje od 50% ili rezultata neće ni biti.

ODGOVORITE
Name

Gastarbajter

27.05.2015 21:56

Ovde se radi na tome da se Srbi i Hrvati svedu na najmanju mjeru.

ODGOVORITE
Name

Odgovornost ?

27.05.2015 21:58

Nakon sto je vlada bh entiteta rs direktno upetljala samu sebe u rezultate popisa i tražila dodatne modalitete koji uopće nisu primjereni da se traže i protivne su Međunarodnim i evropskim standardima i onome sto od nas EU za popis traže, jasno je da ovaj popis želi se oboriti zbog jednog jedinog razloga: u agenciji za statistiku bh entiteta rs i vladi tog entiteta je postalo sasvim jasno da Bošnjaci čine preko 50% BiH, čak i preko 52%. Ovim su priznali rezultate popisa! Hvala.

ODGOVORITE
Name

Geography

27.05.2015 22:55

Nije da ih branim ali kada su bošnjački političari tražili da se u zakonu o popisu ne izjašnjava o nacionalnosti, jeziku i vjeroispovijesti SNSD nije prihvatio i zbog toga popis nije proveden 2012 kao u cijeloj Evropi. Kada su Bošnjaci popustili i kada se proveo popis kako je SNSD zamislio e sad im ne odgovara rezultat pa bi nekim naknadnim uvrštavanjem pitanja da se svi koji rade ili školuju se vani, oni koji rade u diplomatskim predstavništvima da se izabce iz ukupnog broja stanovnika. Svaka zemlja provodi popis zbog planiranja u budućnosti prvenstveno ekonomije izjašnjavanje o ova tri pitanja nije nigdje toliko bitno ali ta pitanja postoje ali pošto još nismo sazreli za to nije trebalo niti ubacivati ta pitanja.

ODGOVORITE
Name

axxe

28.05.2015 01:27

Ala vera

Name

marko samardzic

28.05.2015 04:58

Kakav popis to treba ponistiti!

ODGOVORITE