Ko se boji novog Zakona o radu?

Zakon o radu još nije ni doživio svoje izmjene, a praktično je podijelio poslodavce, vlast i sindikate radnika. Smatra se da izmjene Zakona forsira Međunarodni monetarni fond i da će radnici izgubiti sva prava. Ono što je za sindikalce nedopustivo, poslodavcima je opravdano, a vlastima nužno.

Bosna i Hercegovina 25.04.2015 | 21:50
Ko se boji novog Zakona o radu?

Donošenje novog Zakona o radu na nivou entiteta u BiH uslov je MMF-a za odobravanje novih kredita, za koji su zainteresovane prije svega entitetske vlade. Potvrdio je to ministar inostranih poslova BiH, Igor Crnadak, koji je bio član bh delegacije koja je prisustvovala proljetnom zasjedanju Svjetske banke i MMF-a u Vašingtonu.

"Jeste, jedna od stvari. Kako će se to definisati, da li će biti u pitanju novi zakon ili kako će to ići biće mnogo jasnije nakon prve posjete MMF-a koja počinje krajem ovog mjeseca i trajaće 15 dana", objasnio je Crnadak.

Zbog nedonošenja novog Zakona o radu, koji je bio jedan od uslova iz pisma namjere, aranžman sa MMF-om je otkazan prošle godine. Novim Zakonom se drastično smanjuju prava radnika, od redukcije sindikalnog organizovanja, prava na plaćeno odsustvo, pa do mogućnosti lakšeg otpuštanja. Novi tekst zakona neprihvatljiv je za predstavnike Sindikata.

"U aktuelnom Zakonu koji se šalje nama ne postoji ono o čemu mi čitavo vrijeme pričamo, pored kolektivnih ugovora, a to je ukidanje ugovora na neodređeno vrijeme, to ne postoji. To postoji na indirektan način, kroz zahtjeve MMF-a, koji je napisao fleksibilnost radnih mjesta, a mi znamo šta to znači. Ugovore o radu na određeno preferirati čak do pet godina, što je ubitačno. Do pet godina čovjek stalno trpi neki mobing. To je sve preporuka, a mi tu vidimo izuzetnu ozbiljnost kada to traži MMF", stav je Ismeta Bajramovića, predsjednika Saveza samostalnih sindikata BiH.

O novom Zakonu o radu nema razgovora ni u Republici Srpskoj.

"Ako će Vlada pokušati se da uradi da bi dobila novi Zakon o radu, mi ćemo kao sindikat učiniti sve što je u našoj moći, pa i više od toga da ne dođe do novog Zakona o radu", tvrdi Ranka Mišić, predsjednica Saveza sindikata RS.

Usvajanje Zakona o radu dio je ekonomskih reformi koje BiH mora provesti nakon što je aktiviran Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. On je i dio nove evropske inicijative, u okviru kojeg su bh vlasti prihvatile Sporazum o rastu i zapošljavanju.

"Što se tiče Zakona o radu, to je stvar koja je odavno na dnevnom redu, čak od 2010.godine, nažalost nikad se nije desio. To jeste jedna od stvari koju postavlja MMF, ali uslovi, kada govorimo o uslovima i uopšte našem odnosu prema MMF-u, naša jasna poruka u Vašingtonu bila je da mi u reforme ulazimo sa ili bez podrške MMF-a, jer je to opredjeljenje Vlade", kaže Željka Cvijanović, premijerka Srpske.

Njen kolega, iz Federacije BiH, Fadil Novalić smatra kako je polemika oko novog zakona o radu neosnovana.

"Morate priznati, da u slučaju krutih zakona postoji strah koji generiše to da se apstinira od zapošljavanja i propuštaju se neke poslovne prilike", stav je Novalića.

Iako nisu u potpunosti zadovoljni novim zakonskim rješenjima, poslodavci su ipak za promjene postojećeg Zakona

"Tekstom se prožima prava, prava i prava radnika. Mi ne bježimo od prava radnika, ali tražimo i obaveze radnika, ali i poslodavaca. Nekoliko je stvari za koje mi smatramo da su krucijalne, od toga da kolektivni ugovor ne može biti na neodređeno vrijeme. Treba biti na određeni period od tri godine, kao što je u većini evropskih država. Mi smatramo da predviđeni godišnji odmor koji podrazumijeva minimalno četiri sedmice, a na to još uvećano za radni staž, će znatno opteretiti rad poslodavaca", kaže Sefudin Čengić, predsjednik udruženja poslodavaca FBiH.

Direktor Unije udruženja poslodavaca Srpske, Saša Aćić, vjeruje da će Zakon biti donešen u ovoj godini, jer je predviđen u ekonomskoj politici Vlade za 2015. godinu.

"Bez obzira na pritisak MMF-a, mi očekujemo da će Vlada RS, a na osnovu ekonomske politike i programa rada Narodne skupštine RS, prići izradi novog Zakona o radu", navodi Aćić.

U odnosu na postojeći, novi Zakon donio bi i neke pozitivne promjene.

"Zakon prvi put predviđa i roditeljsko pravo, dalje, predviđa čitav jedan veliki dio koji govori o zabrani diskriminacije na random mjestu po bilo kojoj osnovi", objašnjava Fedra Idžaković, direktorica udruženja Prava za sve iz Sarajeva .

Tri zainteresovane strane imaju malo vremena da usaglase stavove i naprave kompromise. Krajem aprila u BiH doputovaće delegacija MMF-a, a do tada bi se trebalo znati hoće li biti novog Zakona i aranžmana ili ne.

(RSE)

Komentari / 14

Ostavite komentar
Name

vaskrsija

25.04.2015 15:51

Ne novom Zakonu o radu! U ovoj nedorecenoj zemlji sve je obicnom covjeku zakinuto... Zato se i selimo vani.... Ne smanjenj praba obicnog covjeka!!!

ODGOVORITE
Name

levičar sa 39,5godina staža

25.04.2015 15:58

A šta će namtaj MMF da bankrotiramo ko Grčka,gospodine Dodik i gdjice Željka otvarajte fabrike a ne banke.Moratorijum na kredite ko nezna ostavka.Ja sav staž imam u fabrici i 4god. u rovu.Radnici su već robovi.

ODGOVORITE
Name

Željko

25.04.2015 16:48

Svi zahtevi MMF-a se moraju ispuniti ukoliko hoće da MMF odobri novo kreditno zaduženje. MMF je glavni diler kod koga se nalazi droga odnosno novac. Našoj vlasti je potrebna ta droga kako bi nastavila da se drogira. Trenutno krizira jer je ostala bez droge i morala je ići kod svog dilera u Vašington. Diler je rekao dobićete još droge ukoliko uradite to i to. Tako da će ovi narkomani na vlasti uraditi SVE samim tim doneti i novi zakon o radu samo da bi dobili drogu koja im je oreko potrebna.

ODGOVORITE
Name

roma

25.04.2015 17:06

Monetarni fond je taktizirao i stalno toboze ucjenjivao, ali davao kredite. E sada da bi unistio drzavu, namece joj svoje zakone i svjesno dovodi u sukob vlast protiv naroda, to oni zovu "DEMOKRATIJA". Ukoliko se usvoje ovi zakoni, sukobi su neminovni, to ustvari i hoce MMF. To je taktika.

ODGOVORITE
Name

ANTIBAGROMEN

25.04.2015 17:49

Od Neuma do Srpca ustaj narode,za kravate bagru hvataj.

ODGOVORITE
Name

marko

25.04.2015 18:06

Nema iseljavanja,ovo je nase,a ne nekakvih bajica,mmf!Udri po mafiji!!!

ODGOVORITE
Name

Radnik

25.04.2015 19:04

Vec sutra ako je moguce ukinuti rad na neodredeno vrijeme, ali vec sutra. Pa dosta je vise radnika (neradnika) koji su zasticeni ko "međedi" u sumi i u JP i u privatnom sektoru. Samo cemo tako ici naprijed. Pogledajte zemlje u okruzenju a i sire

ODGOVORITE
Name

Boki

26.04.2015 15:57

Ne lupaj o necemu sto ne nas.Gdje to u normalnoj zemlji ukinut rad na neograniceno vrijeme? Nemoj samo reci neku od bivsih JU republika, jer to se u normalne zemlje ne racuna.

Name

kiza

25.04.2015 19:31

Koga zanima zakon o radu? Koliko ja znam samo drzavne cinovnike na celu sa Rankom MIsic. Za radnike u privatnom sektoru se ni postojeci nije primenjivao.

ODGOVORITE
Name

Marco Polo

25.04.2015 21:05

Novi zakon o radu je bacanje prasine u oci. I trenutni zakon je dobar,al je problem sto se primjenjuje selektivno ili se ne primjenjuje nikako.Kod nas je problem u korumpiranim inspekcijama koje treba da kontrolisu sprovodjenje tog zakona.

ODGOVORITE
Name

Sime

26.04.2015 10:28

Potupno se slazem sa tvojom konstatacijom. Problem nije zakon nego oni koji ga sprovode i kako ga sprovode, po necijim arsinima i licnim interesima .... problem su mozgovi koji su totalnom deficitu!!!!!! Sve sirovina do sirovine i njihovi poltroni, tj. papci .....

Name

Marco Polo

25.04.2015 21:08

Novi zakon o radu je bacanje prasine u oci. I trenutni zakon je dobar,al je problem sto se primjenjuje selektivno ili se ne primjenjuje nikako.Kod nas je problem u korumpiranim inspekcijama koje treba da kontrolisu sprovodjenje tog zakona.

ODGOVORITE
Name

sve je jasno

25.04.2015 21:53

Nije potreban nikakav novi Zakon o radu nego se mora napustiti negativna selekcija. Novi Zakon o radu uz negativnu selekciju će dovesti do toga da u državnim firmama neće ostati niko ko zna nešto da radi nego će svi ti ljudi biti izbačeni s posla. Bandu na vlasti treba protejrati iz države isto tako i strani faktor koji vješto ovdje vuče konce a sve propada li propada.

ODGOVORITE
Name

Maja

26.04.2015 11:49

Zakona se boje oni koji su lako dolazili do novca to su neradnici prevaranti egoisti.Sve dok budemo razmisljali samo ja da imam a drugi ne. NECEMO BITI ZADOVOLJNI.Zakon koji god nasi politicari donesu na nama je da postujemp ako zelimo da napredujemo kao civilizovan narod DRZAVA.Mi da smo zdravi i da mozemo zivjeti od svog rada Kad shvatimo nase uloge na ovoj planeti tad ce mo biti dobri sebi zajednici Drzavi i svim ostalim.