Hrvati bi da mijenjaju srpske zakone

Hrvatski poslanici u Evropskom parlamentu iz grupacije narodnih partija (EPP) podnijeli su 12 amandmana na izvještaj EP o napretku Srbije.Poslanici iz Hrvatske su iznijeli prijedlog da Beograd izmijeni zakon o nadležnosti za suđenje za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji, tražeći da to bude uslov za otvaranje poglavlja 23 u pristupnim pregovorima.

Srbija 29.01.2015 | 09:09
Hrvati bi da mijenjaju srpske zakone

Amandmane su podnijeli poslanici HDZ, a o njima, kao i o ostalim amandmanima, kojih je oko 100, raspravljaće Odbor za spoljne poslove EP u narednih mjesec dana, dok će glasanje o njima biti u martu, prenijela je agencija Hina.

"Hrvatska nacionalna delegacija u EPP podnela je nekoliko amandmana kojima želimo da artikulišemo ključna pitanja od interesa za rješavanje niza pitanja poslije srpske agresije na Hrvatsku, pre svega što se tiče provođenje normalizacije odnosa, zaštite manjinskih prava, što je jedna od ključnih evropskih vrijednosti, kao i pitanje srpskog zakona o suđenju za ratne zločine, čime je Srbija proširila svoju nadležnost i na susjedne zemlje", rekao je poslanik Andrej Plenković.

On je istakao da u kontekstu pristupanja država Evropskoj uniji taj proces treba da se iskoristi za rješavanje niza otvorenih pitanja, uključujući bilateralna.

Plenković je naveo slučaj hrvatskog državljanina Veljka Marića koji je na osnovu pomenutog zakona osuđen u Srbiji i već pet godina se nalazi u zatvoru, a u amandmanu je zatraženo da on bude premješten u Hrvatsku, gde bi imao, kako je rekao, "pošteno suđenje".

Poslanik Marijana Petir rekla je da je Srbija "spornim zakonom" ugrozila suverenitet Hrvatske i 17 drugih država članica EU čiji su se državljani borili na hrvatskoj strani tokom sukoba devedesetih godina. "Jasno je da nije riječ o bilateralnom pitanju i nijedan naš amandman ne sadrži uplitanje u bilateralna pitanja", rekla je Petirova.

Ulaganje amandmana na izveštaj o napretku najavio je i evropski poslanik SDP Tonino Picula, a poslanik Jozo Radoš iz HNS podnio je amandman kojim se Beograd poziva na bolju saradnju sa Haškim tribunalom.

Izvjestilac EP za Srbiju Dejvid Mekalister podnio je ranije ovog mjeseca nacrt izveštaja o napretku Srbije u kojem je pored ostalog Srbija pozvana da se pridruži EU u primeni restriktivnih mjera protiv Rusije, dok je u cjelini Srbija ocijenjena uglavnom pozitivno.

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Dragan

29.01.2015 13:42

Na jednoj strani hrvatsku predstavnici u EU predlažu ukidanje manjina u Hrvatskij, a drugi da se štite manjisnska prava u Srbiji. Ulaskom u EU Hrvati su izgleda umislili da su zaista regionalna sila koja može da diktira šta želi zemljama u okruženju. Ako će ulazak Srbije u EU zavisiti od Hrvatske onda treba okončati ovu komediju sa članstvom u ovoj Uniji i okrenuti se sebi i svojim resursima. Mislim da to isto važi i za BiH.

ODGOVORITE
Name

Trebali bi

29.01.2015 13:49

I trebaju oni bar znaju nešto oko toga

ODGOVORITE