Kameron: Škoti, skačete u nepoznato

Britanski premijer Dejvid Kameron upozorio je danas Škote da bi nezavisnost bila "skok u nepoznato".

Svijet 10.09.2014 | 11:44
Kameron: Škoti, skačete u nepoznato

Osam dana uoči referenduma o odvajanju Škotske od Ujedinjenog Kraljevstva, Kameron, zamenik premijera i lider liberaldemokrata Nik Kleg i vođa opozicije Ed Miliband iznenada su odlučili da posete Škotsku u pokušaju da ubede birače da glasaju za ostanak u zajednici. Ta poseta odražava, kako navodi Agencija Frans pres, zabrinutost u taboru unionista posle najnovije ankete, koja je pokazala da je ishod referenduma krajnje neizvestan.

Na zgradi britanske vlade u Dauning stritu juče je bila okačena škotska plavo-bela zastava, a Miliband je pozvao sve javne objekte širom zemlje da okače zastavu kraljevske porodice kao poziv Škotima da ostanu u uniji.

"Ujedinjeno Kraljevstvo je dragocena i posebna zemlja", naveo je Kameron u autorskom tekstu objavljenom u listu "Dejli mejl".

"Stoga, neka svima u Škotskoj bude jasno: mi očajnički želimo da ostanete; ne želimo da se naša porodica naroda podeli."

"Ukoliko se UK podeli, ostaće zauvek podeljeno. Vaš izbor je, dakle, jasan: skok u nepoznato ako zaokružite 'da', ili blistava budućnost za Škotsku ako izaberete 'ne'", poručio je Kameron Škotima. London do pre samo nekoliko sedmica nije bio zabrinut zbog referenduma 18. septembra pošto su ankete redovno pokazivale da je ubedljiva većina birača za ostanak u Kraljevstvu.

Situacija se, međutim, iznenada promenila proteklog vikenda, kada je tabor za nezavisnost prvi put stekao prednost, a anketa objavljena dva dana kasnije pokazala je da su dve strane izjednačene. Tri najveće britanske stranke smesta su najavile plan za transfer dodatnih nadležnosti škotskoj vladi, prvenstveno u oblasti prihoda od poreza.

Škotski premijer Aleks Salmond, lider Škotske nacionalističke partije, odbacio je tu inicijativu Londona i poručio da poseta Škotskoj Kamerona, Milibanda i Klega neće pomoći unionistima, već da samo odražava njihovu paniku.

Kameronovi konzervativci nisu popularni u Škotskoj, gde imaju samo jednog od 59 članova parlamenta. Milibandovi laburisti su nešto popularniji, ali on lično ne spada među omiljene političare u Škotskoj.

Ankete pokazuju da laburistički birači sve više podržavaju nezavisnost. Škotska je sastavni deo Ujedinjenog Kraljevstva od 1707. godine, a prethodno se dugo nalazila u personalnoj uniji sa Engleskom.

Referendum u Škotskoj prvo je izjašnjavanje te vrste unutar Evropske unije.

Izvor: Agencije

Komentari / 3

Ostavite komentar
Name

VRS RVI

10.09.2014 10:19

Dva lica prepotentnih Engleza. Kada treba nekoga napasti ili uvesti sankcije prvi su zajedno sa Amerima, a kada im dogori do nokata onda mole daju ustupke o kojima prije nisu smjeli ni da sanjaju. Podržavam nezavisnost Škotske da bi se oslobodili engleskih lanaca. Ujedno bi to Englezima bile najveće sankcije nisu mogli ni zamisliti.

ODGOVORITE
Name

da

10.09.2014 10:52

Đe si bio Kamerone kad se naša, " dragocjena i posebna zemlja " dijelila, da podržiš da 'porodica' ostane zajedno. Šta sad glumiš Miloševića - to je davno izmodilo.

ODGOVORITE
Name

Oko sokolovo

10.09.2014 13:18

Reklo bi se, na kraju, zabaviše se o sebi. Izgleda da se istorija ipak ponavlja. A život ide u krug. Da li je baš tako? Najdublju i najbizarniju politiku imaju upravo oni. To glasanje će izazvati još mnogo podjela... Da dalje ne objašnjavam...

ODGOVORITE