Sljedeće godine ponovo velike poplave

Posljednjih nekoliko dana nekoliko gradova Bosne i Hercegovine pogodile su poplave u kojima je pod vodom ostao veliki broj domaćinstava.

Bosna i Hercegovina 09.08.2014 | 08:26
Sljedeće godine ponovo velike poplave

Osim toga, u maju mjesecu veliki dio BiH je praktično ostao pod vodom kada su poplave i klizišta odnijele i nekoliko ljudskih života i nanijele štetu u visini od četiri milijarde konvertibilnih maraka.

Stručnjaci i iskusni meteorolozi upozoravaju da bi BiH, ali i druge zemlje regiona, naredne godine mogle pogoditi još razornije poplave.

Meteorolog Željko Majstorović je izjavio da su ove godine na području Bosne i Hercegovine zabilježene rekordne padavine koje su na kraju uzrokovale velike poplave i klizišta u mnogim dijelovima zemlje.

“Maj ove godine je bio rekordan mjesec što se tiče padavina. Maj je u posljednjih 120 godina zabilježio najviše padavina, posebno u centralim i istočnim dijelovima zemlje. Ova godina je bila posebno teška i problematična zbog toga što je najveći dio padavina pao za samo nekoliko dana što je uzrokovalo veliko izlijevanje rijeka iz korita“, rekao je Majstorović.

Osim BiH i Srbija je u maju ove godine zabilježila rekordne padavine.

Meteorolozi u toj zemlji su zaključili da je prosjek za maj bio 70 litara po metru kvadratnom dok je dosadašnji rekord bi 175 litara po metru kvadratnom, što se u Beogradu desilo davne 1897. godine.

Majstorović naglašava da se takva situacija ne smije tumačiti kao veliko iznenađenje, jer se slične prirodne katastrofe dešavaju i u drugim zemljama. Dodaje da, ipak, u nekim zemljama to nema iste posljedice kao u BiH jer su na vrijeme poduzete potrebne mjere kako bi se spriječile katastrofalne poplave.

“Velike poplave koje su nas zadesile nisu nikakvo iznenađenje jer smo prethodnih godina svjedoci rekordnih padavina u svijetu. Istovremeno smo imali i rekordne suše u našoj zemlji.

Globalno zagrijavanje u svijetu je izazvalo probleme u čitavoj atmosferi koji se osjete u mnogim zemljama kao nikada ranije. Dugi niz godina količina padavina u svijetu konstantno raste tako da se na to mora obratiti posebna pažnja. Ovo što vidimo danas, poplave, klizišta, nevrijeme, sve su to posljedice velikih oscilacija u tempreraturi“, istakao je Majstorović.

Objašnjava kako je 1997. godine u svijetu donesen Kjoto protokol koji je 16. februara 2005. godine i zvanično stupio na snagu. Industrijske zemlje su se ovim protokolom obavezale da će u periodu 2008. do 2012. godine svoje emisije stakleničkih plinova u prosjeku smanjiti za 5,2 posto.

“Cilj Kjoto protokola je da se zaštiti atmofera, a 2015. godine se očekuje da se postigne mnogo bolji dokument kako bi se zaštitio svijet od globalnog zagrijavanja. Očekuje se mnogo bolji dokument od dosadašnjeg koji će prihvatiti i Sjedinjene Američke Države (SAD) i Kina, a koje do sada nisu priznavale Kyoto protokol“, rekao je Majstorović.

Kjoto protokol uvodi u cilju smanjenja emisije stakleničkih plinova mehanizam zajedničke implementacije, mehanizam čistog razvoja i mehanizam trgovine emisijama. Do danas, 184 članice Konvencije su potpisale i ratifikovale Protokol.

Zamišljen je kao mehanizam koji će potaknuti države da se odgovornije ponašaju prema okolišu i budućnosti planete. Od velikog je značaja da se na državnom nivou usvoji strategija koja će osigurati ekološki i energetski sigurniju budućnost za sve građane.

Majstorović napominje da je i BiH ratifikovala ovaj protokol kako bi bila dio međunarodne zajednice i doprinijela smanjenju emisije stakleničkih plinova.

“Bosna i Hercegovina je ratificirala Kjoto protokol 16. aprila 2007. godine dok je za BiH isti protokol stupio na snagu 15. jula 2007. godine. Vlasti u BiH su se obavezale da će provoditi mjere kako bi se pojačala borba protiv globalnog zagrijavanja. Ali do sada se nije dovoljno uradilo kako bi se ispoštovao Kjoto protokol. Do sada su objavljeni izvještaji u kojima je jasno navedeno šta vlasti BiH trebaju uraditi kako bi se doprinijelo borbi protiv globalnog zagrijavanja. Ali nije se obraćala velika pažnja na njih. Zato danas imamo ovako štetne posljedice poplava i nevremena“, smatra bh. ekspert.

Na kraju upozorava da se, ako se ne poduzmu potrebne mjere i ne razvije dobro organizovan sistem za praćenje vremenskih prilika, mogu očekivati još razornije poplave.

“Naredne godine možemo očekivati još veće poplave i nevrijeme. Štaviše, poplave će naredne godine možda biti i veće ako se ima u vidu da svake godine imamo sve više padavina. Ali uvijek se može poduzeti nešto kako bi se spriječila katastrofa. Amerikanci su na primjer prije nekoliko decenija imalo velike žrtve od posljedica snažnih uragana.

Ali dobrom organizacijom, prognozama i monitoringom smanjili su štete za 1.000 puta. Zato je i kod nas potrebno urediti cijeli sistem ako želimo da se borimo protiv poplava i vremenskih neprilika. Sve mora biti uvezano od samih prognoza pa do dobre organizacije civilne zaštite. Kod nas u BiH je vrlo važno da je i sistem zaštite rijeka dobro uređen“, istakao je Majstorović.

Komentari / 16

Ostavite komentar
Name

mimo

09.08.2014 06:30

Pa nije jos ni ova nevolja prosla a vi već vidite u iduću godinu.

ODGOVORITE
Name

Patriota

09.08.2014 07:30

Poslje bitke svi heroji pomozite ljudima da ovo saniraju da imaju zimu gdje provest.

ODGOVORITE
Name

Laik

09.08.2014 09:02

Nema tu mnogo filozofiranja. Svi nasipi su pravljeni prije 40-50 godina i pravljeni su valjda sa nekim rokom trajanja. Očigledno da je taj rok istekao, a nas je to zanimalo i zanima nas kao Ćurguza borci VRS. Lakše nam je svaki put pretrpiti štetu koja premašuje cijenu sistema novih nasipa. p.s. Šta tek reći za Civilnu zaštitu i njenu "organizovanost", a to bi posle policije trebao da bude bitan element u sistemu bezbjednosti RS.

ODGOVORITE
Name

GASTARBAJTER

09.08.2014 09:22

NEMA VEZE ZA POPLAVE... SVE ĆE TO NAROD POZLATITI. BITNO JE DA SU MILE I ČUBRILOVIĆ SA NJIHOVIM SLOBOM INTEGRALOM NAPRIVALI SVIMA NAMA AUTOPUTEVE KOJE NISMO TRAŽILI I KOJI NIKOM NE TREBAJU, A UVALILI NAS U KREDITE I DUGOVE DO GRLA...ONI SU IZGRADNJU NASIPA PROTIV POPLAVA PLANIRALI TEK ZA IZBORNI PERIOD OD 2018. DO 2022. JER NISU STIGLI PRIVATIZIRATI VODOPRIVREDU... POSTO SU SUDOVI BILI JAKO SPORI A I TO JE TREBALO URADITI U POTPUNOJ TIŠINI...NA ŽALOST I ŠTETU POPLAVLJENIH... ALI PLAN IM JE PROPAO I KOD NJIH JE "SPASAVAJ SE KO MOŽE" !!!!

ODGOVORITE
Name

zeljkica

09.08.2014 09:49

Bas me briga, ja imam cizmice:-)

ODGOVORITE
Name

jovica

09.08.2014 10:44

Kad dodje Bosić za premijera ja se ne bojim poplava.

ODGOVORITE
Name

anti baja

09.08.2014 10:57

Ako se pročitaju izjave stranačkih vođa radi se samo da li će ostati entitet ili će treći doći ili cjelovita BiH. Ali niko ne govori kako riješiti gorući problem npr. poplave, nezaposlenost itd.

ODGOVORITE
Name

Obzor

09.08.2014 10:59

...koliko neistinitih podataka??? Kakvo globalno zagrijavanje, to je medijska patka engleskih lobista. Sa vremenom se ne dešava ništa što se već nije dešavalo. 120 godina mjerenja u sferi klime je beznačajno. Poručujem onom "meteorologu" neka čita M. Milankovića ili neka posluša doajena srpake meteorologije Nedeljka Todorovića.

ODGOVORITE
Name

mira

09.08.2014 11:13

Kakva poplava u oktobru je smjena vlasti. Uzivajte

ODGOVORITE
Name

lazo

09.08.2014 11:57

E, iduće godine kada SDS-a bude na vlasti vidjećete kako oni pomažu u poplavama.

ODGOVORITE
Name

Đuro

09.08.2014 12:08

I kada se smijeni vlast sa onim likovima oko Bosića tad će biti mnogo bolje. Svi su oni isti samo što su ovi, bar neki već napunili džepove, a ovi likovi kada dođu tek će trebati da napune. Što se tiče nasipa i to da je rađen pre 40-50 i više godina, pa to je bratstvo i jedinstvo koje čitam ovde po portalima kako je to spas,pa eto kada je to spas zašto i za vrjeme bratstva i jedinstva na područjima gdje su živjeli Srbi nije bilo asfalta?Nema zaštite u vidu izgradnje korita,nasipa od poplava,pogledajte Miljacku koliko leži pod Sarajevom a onda Vrbas,zar je to normalno e to vam je bratstvo i jedinstvo koje je donijelo svima dobro samo ne srpskom narodu i da se više ne ponovi da živimo svi zajedno.

ODGOVORITE
Name

Igor

09.08.2014 13:00

Poplave ne važe od političara, i pošto se od 1970 nista nije radilo sada trebaju ogromne pare za pravljenje nasipa. Znaci godine gradnje nasipa i to ne zemljanih nego zemljano betonskih, da se ne raspadaju, jer vidjeli ste da poplave ne traju 1-2 dana da naleti voda i ode, sada se rastapa nasip i voda ga odnese. Totalno drugaciji tipovi nasipa, a to kosta puno para, Tito je znao natjerat narod da to izgradi, a sad se sve placa... tako da, bit ce poplava sve dok se ljudi ne isele iz plavnih podrucja.

ODGOVORITE
Name

Đoda

09.08.2014 13:04

Moguće da nas očekuju i sledeće godine poplave,s obzirom da se nište ne radi na izgradnji zaštite!Vidite da čim malo jači pljusak padne odmah izliju potoci i rijeke...Još ni od majskih poplava se nije narod oporavio,a već mora da strepi čim nova kiša padne!

ODGOVORITE
Name

aco

09.08.2014 15:37

Nije nam niko kriv, da smo na vrijeme objesili bar nekoliko političara iz lokalne vlasti drugacije bi se odnosili prema imovini koju je narod Semberije godinama sticao krvavim radom. Sve dok mogu nekažnjeno da prolaze pljuvaće po narodu kako hoće.

ODGOVORITE
Name

Poplavljen

10.08.2014 06:34

Ma je.es zemlju koja nema poplavu...

ODGOVORITE
Name

Crni

10.08.2014 23:42

Gdje su nasipi I podporni zidovi na tim djelovima gdje je poplava bila ? Gdje je novac koji je namjenjen i u te svrhe ? Ima li ko da se pobrine Za to i taj narod ? Na tim poplavljenim područjima ne praviti kuće nego ljudima treba naći novu lokaciju a to zemljiste koristiti u neke druge svrhe npr poljuprivredu ili nešto slično .

ODGOVORITE