Na današnji dan: JUG - LIT 96:90 (1995.)

Na današnji dan pre 19 godina košarkaška reprezentacija Jugoslavije osvojila je zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu u Atini.

Košarka 02.07.2014 | 17:15

Ekipa predvođena Dudom Ivkovićem u finalu je pobedila Litvaniju 96:90. Treće mesto pripalo je Hrvatskoj koja je savladala domaću ekipu 73:68.

U sjajnom finalu Aleksandar Đorđević briljirao je sa 41 poenom, a Predrag Danilović ubacio je 26, uz fenomenalno zakucavanje nad Sabonisom, koji je uz Šarunasa Marčulijonisa predvodio litvanski tim.

Konkurencija na turniru bila je veoma jaka, na putu do trijumfa Jugoslavija je savladala još Francsuku, Grčku, Italiju, Nemačku i Švedsku, a pehar evropskog prvaka u OAKA areni podigao je Žarko Paspalj.

Reprezentacija Jugoslavije je na tom šampionatu Evrope nastupila posle četiri godine pauze zbog sankcija, pa je i trijumf u Atini imao poseban značaj.

Jugoslavija je posle toga osvojila još dva zlata na kontinentalnom takmičenju, 1997. u Španiji i 2001. u Turskoj.

Na kraju, šampionat je obeležio i nesportski potez hrvatskih košarkaša koji su su sišli sa pobedničkog postolja kada je na red došlo dodeljivanje zlatnih medalja našoj selekciji.