EP: Španci namučili Srbiju, ipak...

Treća pobeda na Eurovoleju! Odbojkaška reprezentacija Srbije je savladala Španiju u trećoj utakmici na Evropskom prvenstvu sa 3:1.  "Orlovi" Bobe Kovača osetili šta znači izgubiti set, u pravom trenutku! Posle dve preubedljive pobede na otvaranju Evropskog prvenstva, naši odbojkaši imali su dostojnog rivala večeras u Antverpenu i morali da zapnu za tri boda. Sledi slobodan dan, pa derbi za prvo mesto u grupi.  Prvi set više ne sme da se ponovi, Orlovi posle preokreta slomili Španiju.  Selekcija Slobodana Kovača loše otvorila meč, ali je popravila igru i stigla očekivanog trijumfa - 3:1

Ostali sportovi 16.09.2019 | 23:25
U prvom kolu 53 poena Nemcima u Briselu, u drugom 60 poena Slovacima u Antverpenu...

...u trećem, set i xy poena Špancima takođe u Antverpenu.

Pred dan pauze i potom okršaj za prvo mesto pred osminu finala sa domaćinima, Belgijom, ekipa novog selektora Bobe Kovača osetila je šta to znači izgubiti set, ne i više od toga: Srbija - Španija 25:21, 19:25, 19:25, 20:25!

Meč je trajao 70 minuta.

Ponovo je raspoložen za igru, naročito servise, bio Uroš Kovačević, koji je u prvom kolu osvojio 10, u drugom 17, koliko je imao poena i ovog ponedeljka uveče.

Kovačević je posebno impresivan bio u preokretu ekipe u četvrtom setu, u kom su šampioni Evrope iz 2007. godine imali 8:11 i 12:14, ali je tada usledila serija servisa našeg asa i konačan preokret uz sedam njegovih poena samo u poslednjem setu.

To ga je učinilo drugim najboljim napadačem među "orlovima", iza povratnika na teren, Aleksandra Atanasijevića. Naš korektor, kojeg je Kovač odmarao dan ranije, zabeležio je 23 poena, a važnu ulogu u finišu meča imao je i Nemanja Petrić sa 16 poena.

Spori i pomalo lenji, čemu je verovatno doprinela sablasna atmosfera u "Loto areni", u kojoj je tišinu razbijala omanja grupa naših navijača sa trobojkama. Ona je na kraju zajedno sa ekipom proslavila plasman u narednu fazu, ali je pre eliminacija ostalo još mnogo posla pred bronzanima iz Poljske 2017.

Posle meča sa Belgijom, "orlovi" se sastaju i sa "fenjerašem" u našoj Grupi B, Austrijom, a potom sledi ono pravo.

Pobednik Grupe B sastaće se sa četvrtim, a drugoplasirani sa trećim iz Grupe D.

Izabranici selektora Slobodana Kovača su imali veoma težak posao protiv neugodnog protivnika koji je prikazao sjajnu igru.

Srbija je obezbedila plasman u drugu fazu takmičenja, a o poziciji na tabeli Grupe B će odlučivati u duelu sa domaćom selekcijom Belgije koji je na programu u sredu od 20.30.

Najefikasniji u srpskom timu je bio Aleksandar Atanasijević sa 23 poena, 17 je upisao Uroš Kovačević, poen manje je dodao kapiten Nemanja Petrić, a dvocifreni učinak je imao još Aleksandar Okolić (10 poena).

Na drugoj strani je sjajan meč odigrao Augusto Renato Kolito sa 17 poena, Viktor Rodriges je dodao 14, a Đordi Ramon 10.

Posle početnog "ispitivanja snaga" bolji ritam je pronašla španska selekcija i stigla je do tri poena prednosti pri rezultatu 7:4, što se ispostavilo kao ključna razlika za ostatak prvog seta jer srpski tim nije uspeo da parira na pravi način.

Kovačevi puleni su i sami upozoravali na svoj manir da nešto sporije ulaze u mečeve, a da imaju sklonost ka tome su pokazali i u duelu sa Španijom, pošto su prvi set izgubili sa 25:21, a u jednom momentu je protivnik imao i čak sedam poena viška.

Lekciju sa starta meča su srpski igrači naučili u pauzi između setova i u drugom su španskom timu dozvolili da samo u dva navrata ima po poen prednosti.

Serijom od četiri uzastopna poena u završnoj fazi seta je Srbija stekla veliku prednost koju je na kraju potvrdila osvajanjem drugog seta rezultatom 25:19.

U nešto drugačijem obliku, ali istim rezultatom, Srbija je dobila i treći set, Španija je vodila do rezultata 5:4, ali je usledio niz dobrih poteza srpskih igrača koji su preuzeli kontrolu nad utakmicom i ostvarili potpuni preokret.

Španski tim nije želeo da se preda bez borbe, pa je u četvrtom setu sve do rezultata 14:13 imao prednost, posle čega je Srbija serijom 9:2 prelomila duel i četvrti set okončala rezultatom 25:20.

Španija je trebalo da predstavlja najlakšeg protivnika od početka Evropskog prvenstva, ali je postala prva selekcija koja je uspela da oduzme set selekciji Slobodana Kovača. Prvi set iz ovog meča više ne sme da se dogodi Orlovima, ako planiraju da nastave put ka samoj završnici turnira. Srećom, na vreme su se trgli, pa su bez problema posle, preokreta u nastavku meča, stigli do treće pobede - 3:1 (21:25, 25:19, 25:19, 25:20).

Dozvolila je Srbija da se Crvena furija razmahne i odigra najbolji meč pd početka turnira, ali je to bilo dovoljno samo za osvajanje tog seta. Protivnika je tada izuzetno služio servis, ali se to promenilo u nastavku meča, što su Orlovi iskoristili i sigurnom igrom došli do pobede. U drugom setu je dugo sve išlo onako kako je želeo Slobodan Kovač. Srbija je vodila sa 22:15, ali je dozvolila protivniku da se vrati u igru sa četiri vezana poena, međutim, ponovo je podigla nivo igre i izjednačila rezultat u setovima.

Treći set je bio nešto uzbudljiviji, Furija je vodila na početku, usledio je preokret i prednost koja je održavana do same završnice seta, kada je nova serija poena bila dovoljna Orlovima da povedu. Srbija je loše ušla i u četvrti set, gubila je u jednom trenutku i sa tri poena razlike, ali je onda dodala gas i iskoristila ozbiljnu razliku u kvalitetu.

Najbolji akter meča bio je Aleksandar Atanasijević, koji je našem timu doneo 23 poena, a odlični su bili i Kovačević sa 17, odnosno Petrić sa 16 poena. Kod Španije je najviše pružio Agusto Kolito, koji je osvojio 16 poena na ovom meču.

Orlovi u sredu igraju protiv domaćina Belgije, u meču koji bi mogao da odluči prvo mesto u grupi B. U poslednjem kolu, selekcija Slobodana Kovača ne bi trebalo da ima nikakvih problema protiv slabašne Austrije.

Srbija - Španija 3:1 (21:25, 25:19, 25:19, 25:20)

Dvorana: Loto Arena, Antverpen

Sudije: Mačej Tvardovski, Erdal Akinči

Španija: Kolito 17, Trinidad De Aro 0, Rodriges 14, Ramon 10, Vigil 6, Fernandes 0, De Amo 8, Viljena 4, Fornes 4, Piris (L), Gonsales 0, Gamis (L), Fernandes 0, Ferera 0.

Srbija: Okolić 10, Kovačević 17, Petrić 16, Ćirović 0, Peković (L), Krsmanović 0, Ivović 0, Jovović 2, Atanasijević 23, Luburić 1, Majstorović (L), Podraščanin 9, Lisinac 0, Todorović 0.

Grupa B

ponedeljak

Austrija - Nemačka 23:25, 15:25, 16:25

Španija - Srbija 25:21, 19:25, 19:25, 20:25

Tabela: Srbija 9 (9:1), Belgija 8 (9:2), Slovačka 5 (6:6), Nemačka 4 (5:6), Španija 1 (3:9), Austrlija 0 (1:9).