EP: Goleada BiH protiv Lihtenštajna - 5:0!

Fudbaleri Danske sa 6:0 pobedili su Gibraltar u gostima, dok je selekcija Bosne i Hercegovine sa 5:0 rešila duel protiv Lihtenštajna.  Mučenje "zmajeva" do finiša, a onda "petarda"! Bosna i Hercegovina deklasirala je Lihtenštajn na zeničkom "Bilinom polju" 5:0 (1:0), ali tek poslije 80. minuta susreta petog kola kvalifikacija za EURO 2020. Heroj pobjede bio je Amer Gojak, dvostruki strijelac!

Fudbal 05.09.2019 | 23:14
Selekcija Bosne i Hercegovine zabilježila je drugu pobjedu u kvalifikacijama za EURO 2020.

"Zmajevi" su u pozorišnoj atmosferi "Bilinog polja", zbog odlaska "BH Fanatikosa", koji su u znak solidarnosti sa jednim navijačem napustili tribine prije početka, tek u samom finišu nokautirali najjaki Lihtenštajn - 5:0 (1:0).

Iako je Amer Gojak u 11. minutu otvorio meč onako kako su svi u Zenici priželjkivali, ipak su navijači strijepili do 80. minuta kada je udarcem iz očaja Haris Duljević pogodio za 2:0.

A onda je "očepilo"...

Najprije je Gojak iz kornera omogućio kapitenu Edinu Džeki da postigne svoj 57. pogodak u dresu BiH, da bi tri minuta kasnije Edin Višća pospremio "odbijanac" za 4:0, a krug je u samom finišu zatvorio pomenuti Gojak i kompletirao "petardu" - 5:0!

Sa ovom pobjedom, tim Roberta Prosinečkog je skočio na treće mjesto na tabeli grupe J sa pet bodova zaostatka za Finskom, koja je uspjela večeras da savlada Grke (1:0) pogotkom Timu Pukija iz penala.

Naredni susret bh. tim igra u nedjelju, 8. septembra u 15 sati u Jerevanu.

"Zmajevi" su u četvrtak uveče, kad se sve sabere, izuzetno zasluženo osvojili bodove i stigli na kraju do ubjedljivog trijumfa, ali su i plesali po živcima svojih navijača zbog jalove i spore igre, pa su se na stadionu u Zenici u nekoliko navrata čule salve zvižduka publike.

Bilo kako bilo, pobjeda je upisana, ali moraće izabranici Roberta Prosinečkog mnogo bolje u Jermeniji ukoliko žele da ostanu u trci za plasman na Evropsko prvenstvo 2020. godine.

A ako ipak ne uspiju da osvoje jedno od prva dva mjesta u grupi J i direktno izbore nastup na EURO 2020, s obzirom da je Italija poprilično odmakla i gotovo izvjesno osvojila prvu poziciju, "zmajevima" ostaje šansa da kroz baraž izbore istorijski nastup na kontinentalnoj smotri.

BiH: Šehić- Todorović, Šunjić (25. Mihojević), Zukanović, Kolašinac- Krunić, Pjanić (83. Lončar), Gojak- Višća, Džeko, Milošević (56. Duljević).

LIHTENŠTAJN: B. Buhel- Rehštajner, Malin, Kaufman, Gopel- M. Buhel- Mejer (65. Volfinger), Hasler, Vizer (85. Brandl), Salanović- Gubser (74. Sele).

/Puki pen 52/

Tabela: Italija 15, Finska 12, BiH 7, Jermenija 6, Grčka 4, Lihtenštajn 0 bodova.

Preostali susreti reprezentacije BiH:

8. septembra: Jermenija - BiH
12. oktobra:BiH - Finska
15. oktobra: Grčka - BiH
15. novembra: BiH - Italija
18. novembra: Lihtenštajn - BiH

Na EURO 2020 plasiraće se dvije najbolje reprezentacije iz 10 grupa, dok će posljednja četiri predstavnika biti poznata nakon plej-ofa Lige nacija.

EURO 2020 će biti održano u Londonu, Minhenu, Rimu, Bakuu, Sankt Petersburgu, Bukureštu, Amsterdamu, Dablinu, Bilbau, Budimpešti, Glazgovu i Kopenhagenu.

Danci su bili veliki favoriti u delu sa Gibraltarom i kako rezultat govori, to breme su izneli i zasluženo slavili ubedjlivim rezultatom.

Do prednosti su došli preko Roberta Skova, koji je na asistenciju Kristijana Eriksena već u 6. minutu zatresao mrežu, da Eriksen sa bele tačke u 34. minutu, pa onda i u 50. doveo Dance do 3:0.

Dilejni i Gitkjer su uspeli još tri puta da se upišu u strelce i da Danskoj donesu veliku pobedu od 6:0. U grupi D je odigran još jedan duel, a susrele su se reprezentacije Irske i Švajcarske.

Njihova utakmica je završena bez pobednika, rezultatom 1:1. Pošto u prvih 45 minuta nije bilo golova, delovalo je da će se tako meč i završiti, pa je Fabijan Šar doveo Švajcarce u vođstvo u 73. minutu, a izjednačenje i konačan rezultat postavlja Dejvid MekGoldrik u 85. minutu utakmice.

Bosna i Hercegovina je uspela da postigne 5 golova u ubedljivoj pobedi nad Lihtenštajnom u Zenici i da upiše sedam bodova u grupi J. Amer Gojak je već u 11. minutu postigao pogodak i doveo Bosnu do vođstva i to je sve što je viđeno u prvom poluvremenu.

U nastsavku je viđena prava fudbalska predstava pošto je Bosna i Hercegovina postigla čak četiri pogotka u ovom delu susreta. Na 2:0 povisio je Haris Duljević u 80. minutu, a u narednih 9 minuta postignuta su još tri pogotka.

Edin Džeko, Edin Višća i Amer Gojak su u tom kratkom razdoblju zatresli mrežu Lihtenštajna i svojoj selekciji doneli važna tri boda.

Fudbaleri Finske su nošeni Timom Pukijem savladali Grčku minimalnim rezultatom. Puki igra sjajno u dresu Noriča u Premijer ligi, a sjajne partije preneo je i na nacionalnu selekciju pošto je svojim pogotkom doneo trijumf Finskoj.