U zatvor strpao 400 gangstera

U novom dokumentarnom filmu “Naš kum” (Our Godfather), autora Marka Franketija i Endrua Majera, treća supruga Tomaza Buskete, jednog od najopasnijih mafijaša na svijetu, čije je svjedočenje dovelo do zatvaranja više od 400 gangstera, kao i njihovo dvoje djece Lisa i Robert, otkrivaju kako izgleda život porodice mafijaša.

Svijet 17.06.2019 | 16:10
U zatvor strpao 400 gangstera
Novinari i reditelji filma godinama su pokušavali da nađu porodicu, a poslije dvije godine su naišli na trag, koji ih je, preko Brazila i Italije, odveo u Floridu. Poslali su imejl na šifrovanu adresu, za koju su čuli da je porodica i dalje koristi.

– Zagolicali ste moju radoznalost – napisala je Kristina (to, naravno, nije njeno pravo ime) – otkriva Majer u telefonskom razgovoru sa “Biznis insajderom”. Poslije toga je još samo trebalo da je ubijede da je bezbjedno da se pojavi pred kamerama.

Film od 90 minuta, koji se upravo pojavio na “iTunes-u”, a ove jeseni treba da bude prikazan na internet kanalu “Netfliks”, zadire duboko u srž, u krvi ogrezle, sicilijanske mafije “Koza nostra”, u razdoblju kada je bila najmoćnija. Prožet je scenama koje stvaraju utisak kao da se nalazite u kolima zajedno s Busketinom porodicom koja bježi, a koja i danas na mnogo načina pokušava da pobjegne od zločinačkog života svog “ličnog kuma”.

Film počinje Busketinim odlaskom iz Italije u Brazil, da bi vjerovatno tamo pokrenuo biznis sa trgovinom droge. Tamo je upoznao treću suprugu Kristinu. U to vrijeme, on je bio najtraženiji bjegunac u Italiji i ubrzo je uhapšen i vraćen na Siciliju.

Tada, sredinom osamdesetih godina, prijetila mu je doživotna robija i pomisao da možda više nikada neće vidjeti voljenu Kristinu i njihovu djecu bila je nepodnošljiva. Zbog toga je odlučio da sarađuje sudijom Đovanijem Falkoneom, koji je sudio u slučajevima protiv mafije i koga će, zajedno sa još jednim sudijom Paolom Borselinom ubiti mafija.

Busketina priznanja – oko 3.000 stranica – dovela su do čuvenog suđenja protiv mafije i odvela su istražitelje u Njujork, gdje je svjedočio za mladog Rudolfa Đulijanija, tadašnjeg glavnog tužioca za Južni okrug Njujorka. Đulijani je odigrao ključnu ulogu u dovođenju Buskete na klupu za svjedoke, jer bio jedina veza između moćne sicilijanske mafije i njihove braće koja su se tek organizovala u Americi. Budući da Italija nije imala program za zaštitu svjedoka, Đulijani se pobrinuo da Busketa i njegova porodica budu zaštićena u skladu sa američkim sistemom.

Film obuhvata intervjue s nekima od agenata zaduženih za zaštitu čovjeka koga su mnogi željeli da vide mrtvim. Postali su kao cimeri i, kao pravi Italijan, Busketa bi poslao telohranitelje po svježe namirnice, a zatim ih oduševio sicilijanskim receptima. Jedan od agenata se smješka i priznaje da i dalje koristi Busketin recept za “pastu putanesku”.

“Naš kum” je neka vrsta porodičnog filma, obogaćenog snimcima koje je Busketin sin Roberto napravio dok su se skrivali devedesetih godina. On je na mnogo načina glavni pripovjedač očevog neobičnog života. Ne otkriva lice pred kamerama, jer živi u strahu. 

– Mafija ne zaboravlja. Neko možda zna nekoga, ko zna nekoga i onda ćeš im dolijati – kaže on.

Iz filma se vidi da je Busketa bio snažan čovjek, koji je okrvavio ruke, ali povremeno, naročito kada ga snima sin, djeluje bezmalo mlitavo, naročito u kasnijim godinama prije nego što je 2000. umro od raka u 72. godini.

Busketin život je priča o moći, slavi i nevoljnom pokajanju. Čak i kada se okrenuo protiv mafije sredinom osamdesetih i postao najugroženiji otpadnik u istoriji mafije, djelovao je arogantno i pojavljivao se na sudu u elegantnim odjelima zračeći samoupouzdanjem.

Uprkos tome, ni Roberto, ni Lisa nisu mrzili oca zbog svega što su zbog njega pretrpili:

– Baš me briga šta drugi govore. Bio mi je otac – kaže Lisa u suzama.

Pošto je njegovo svjedočenje u Italiji i SAD strpalo u zatvor više od 400 gangstera, odmah su našli dvojicu njegovih sinova u Palermu, isjekli ih na komade i otopili u kiselini.

Busketa je bio najmlađe od 17 djece, odrastao je u poslijeratnom Palermu u vrijeme kada je mafija bila jedini način da se pobjegne od obespravljenosti. Bio je jedini u porodici koji se pridružio mafiji, ostavivši za sobom brojne žrtve. Kada je postao otpadnik, niko s prezimenom Busketa više nije bio siguran.

(thedailybeast.com, Blic)

Komentari / 0

Ostavite komentar