Kineze interesuje gradnja HE Dabar

 – Od 19 zainteresovanih svjetskih kompanija za gradnju hidroelektrane „Dabar“, nakon raspisivanja tendera, predstavnici svega tri kineske i jedne slovenačke kompanije došli su da obiđu lokacije u Hercegovini na kojima treba da se grade objekti pomenute HE, saznaje portal CAPITAL.

Republika Srpska 14.02.2019 | 13:56
Kineze interesuje gradnja HE Dabar
U igri za posao vrijedan 428 miliona maraka za sada su samo kineske kompanije „China Gezhouba Group Co. LTD“, „China International Water & Electric Corp. Serbia branch“ i „Sinohydro corporation Limited“. Posao gradnje objekata HE „Dabar“ želi i firma „Riko“ iz Slovenije.

Predstavnici ovih firmi juče su sa zaposlenima u „HE Dabar“ i „HE na Trebišnjici“ obišli teren na kojem će se graditi objekti, a održan je i zajednički sastanak na kome je prikazana prezentacija projekta.

Podsjećamo, „Hidroelektrana Dabar” raspisala je u januaru javni poziv za finansiranje i izgradnju svih objekata HE ukupne vrijednosti nešto više od 428 miliona maraka sa PDV-om.

Rok za prijem ponuda je 1. mart 2019. godine.

Kandidat kojem bude dodijeljen ugovor biće obavezan da kompletira projektnu dokumentaciju, isporuči opremu, izgradi objekte sa opremom i pusti elektranu u rad. Moraće da obezbijedi finansijska sredstva, odnosno 85 odsto ili više od cijene Ugovora za izgradnju i puštanje elektrane u rad, te da obezbijedi novac za završetak izgradnje započetih objekata i radova kroz odobravanje povoljnog novčanog kredita, uz povrat kredita u novcu ili električnoj energiji.

Kako je precizirano u javnom pozivu, “HE Dabar” će nakon preuzimanja objekata započeti otplatu kredita u periodu ne manjem od 15 godina. Period izgradnje objekata do puštanja elektrane u rad smatra se grejs periodom.

Kako je planirano, izgradnja svih objekata HE “Dabar” trebalo bi da bude završena za četiri godine.

Prošle godine je raspisan javni poziv za iskazivanje interesa za ovaj projekat i tada se javilo 19 kompanija iz Kine, Francuske, Španije, Turske, Italije, Bugarske, Češke i SAD.

Broj zainteresovanih očigledno je opao jer su, nakon raspisivanja tendera za izgradnju, u obilazak stigli predstavnici svega četiri kompanije.

Gradnja HE “Dabar” najavljuje se od 2011.

Preduzeće „HE Dabar“ u vlasništvu je „HE na Trebišnjici“. Osnovano je 2011. godine, od kada se najavljuje gradnja objekata hidroelektrane.

Kako je navođeno u medijima, pripremni radovi su završeni. Izgrađeni su pristupni putevi do budućih objekata, dalekovod za napajanje gradilišta električnom energijom i sistem za vodosnabdijevanje. Urađen je i glavni projekat za sve objekte, studija izvodljivosti i ekonomske opravdanosti.

„Integral Inženjering“ iz Laktaša je 2016. godine sa ponudom od 131 milion KM pobijedio na tenderu za izgradnju tunela za HE „Dabar“.

„HE Dabar“ platiće i firmi „AF-Consult Ltd“ iz Skoplja 2,2 miliona KM za konsultantske usluge prilikom izrade ugovora potrebnih za realizaciju pomenutog projekta.

(Capital)

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

ZNANJE

14.02.2019 13:43

Mili bože šta se sve ovo dešava. Da li danas u ovoj zemlji postoji domaća kompanija koja je sposobna izgraditi hidroelektranu. Ako su postojale pre 50 godina, zato danas ne postoje. Valjda gradnja hidroelektrana domaćom pameti bi zaustavili većim dijelom odlazak mladih stručnjaka u inostranstvo. Nekad smo znali ne samo izvršiti montažu, već i proizvesti svu opremu za hidroelektrane (generator, turbinu, cjevovode, brane, upravljačke sisteme i drugo). Izmišljena priča da su problem finansije ne drži vodu sa aspekta struke. Za svaki dobar investicioni program lako se nađu kreditna sredstva kod inveticionih banaka. Naša investiciono-razvojna banka podržava samo propale firme čiji vlasnici su u neposrednoj sprezi sa političarima. Uostalom i strani investitori se zadužuju kod banaka, a mnogi osnivaju namjenski firmu neposredno pred konkurs. Strani investitori u energetiku i druge oblast su firmr koje imaju beznačajan kapital kao i znanje za realizaciju ovakvih projekata. Zato ove stvari može riješiti jedino poštena vladajuća struktura, koja je spremna da se žrtvuje za ekonomski oporavak Republike Srpske.

ODGOVORITE
Name

re ZNANJE

14.02.2019 14:03

Da imas ynanje nebi pitao pa nema u BiH i Srbiji takve firme mozda ce kao pod izvodjaci dobit poslove ali da vode gradnju to danas najbolje rade Kinezi i tacka,

Name

Re

14.02.2019 14:09

Slažem se u potpunosti. Svaki dan nam oči otvaraju a narod kao blesav, uživa na ivici ambisa. Idioti biraju boju kože na kojoj će radosno da prde dok se vozikaju a ne zaslužuju bolje od prugaste pidžame.

Name

Janko

14.02.2019 14:10

Zašto naši inženjeri se ne angažuju na gradnji elektrana, da se Javni sektor konačno rastereti parazita. Nisu valjda inženjeri školovani za politiku.

Name

izraelac

14.02.2019 14:37

čuj ovog reZNANJE ulizice režima... hahahahha do juče smo bili sula u EU kao Juga a sad neki rePoklopci bez mozga lupetaju..

Name

re

15.02.2019 06:02

Ovaj posao treba prepustiti strucnim ljudima.Imamo i mi strucnjaka za ovo.Zdravko Krsmanovic stoji neiskoristen.Hej Zdravko,hoce da prave centralu,a da nista tebe nisu pitali!