SP: Ne pomaže ni Šterbik, Francuzi se osvetili Španiji!

"Glavna" runda rukometnog prvenstva Sveta počela derbi utakmicom Francuska - Španija, u kojoj je aktuelni šampion vodio svih 60 minuta. Nemci i Danci sigurni.  Srbija - Argentina, za 17. mesto na svetu.  "Orlovi" će poslednji meč u tzv. "Prezident kupu" odigrati u nedelju protiv rivala iz Južne Amerike.

Ostali sportovi 20.01.2019 | 12:30
Duel aktuelnog evropskog i svetskog šampiona pripao je najboljoj selekciji planete.

U reprizi prošlogodišnjeg polufinala EP, rukometaši Francuske u prvom meču "glavne" runde prvenstva Svetskog prvenstva savladali su Španiju 33:30 (17:15), te im se tako na pravi način revanširali za poraz u Hrvatskoj (23:27).

Branilac trofeja vodio je od početka meča u Kelnu, konstantno po 2-3 gola razlike, ali je perfektni Feran Sole sa devet golova iz isto toliko pokušaja (3/3 sedmerci) održavao "furiju" u igri u prvih 30 minuta. Ludovik Fabregas bio je nepogrešiv na drugoj strani (5/5).

Ipak, u 25. minutu Francuzi su serijom 4:0 prvi put stigli do prednosti od pet golova, 17:12.

Tada je pravovremeno Đordi Ribera zatražio tajm-aut, Arpad Šterbik, koji je praktično iz aviona "uskočio" u sastav Španije, nakon predaha vezao je par uspešnih intervencija i Španci su sa igračem više uzvratili i pred kraj poluvremena smanjili zaostatak na 17:15.

Nikola Karabatić upisao je 300. nastup u dresu Francuske.

Sole je u istom ritmu nastavio i u drugom poluvremenu, te Špancima doneo prvo izjednačenje u 34. minutu, 18:18.

Ipak, kratko je trajao egal.

Francuzi su novom serijom 4:0, sa dva gola iz kontranapada, opet napravili solidnu zalihu i otišli na "plus četiri", 22:18.

Bili su to prelomni trenuci susreta, nakon kojih "furija" nije uspela ponovo da se vrati.

Uspeli su Francuzi da zadrže prednost i na kraju trijumfuju 33:30.

Sole je meč završio sa 11 golova, uz samo jedan promašaj, i to sa sedam metara, pa je proglašen za najboljeg igrača susreta.

Ipak, slaba je to uteha za njegovu reprezentaciju, koja će priliku za popravni imati u ponedeljak protiv poslednjeplasiranog Brazila, dok Francuzi već u nedelju igraju protiv Islanda (20.30).

Šterbik je susret završio sa 10 odbrana, dok su u pobedničkom sastavu najefikasniji bili Fabregas i Dika Mem, koji su postigli po šest golova.

U drugom današnjem meču, u istom terminu, vicešampion Evrope Švedska protiv Tunisa bez većih problema upisala je novu pobedu i zadržala maksimalan učinak.

"Vikinzi" su već nakon prvih 30 minuta imali solidnih pet golova prednosti, pa su u nastavku dodatno podigli nivo igre i rutinski odradili posao, za ubedljiv trijumf 35:23.

Večernji dueli, u kojima su nastupili domaćini SP, doneli su očekivane trijumfe Nemačke i Danske.

Islanđani nisu uspeli da namuče "pancere", koji su pred svojim navijačima u Kelnu slavili rezultatom 24:19.

Štefen Fet je sa šest pogodaka bio najbolje raspoložen u pobedničkom taboru, a identičan broj golova u protivničkom sastavu je postigao Arnor Gunarson.

U drugom meču. u grupi II, Danska je bila bolja od Mađarske 25:22, čime je zadržala stroprocentan učinak. Mikel Hansen predvodio je Dance sa sedam golova, a Zoltan Sita se na drugoj strani pet puta upisao u strijelce.

U nedelju su na programu preostala dva meča prvog kola druge faze.

Brazil i Hrvatska odmeriće snage od 18 časova u Kelnu, dok od 20.30 u Herningu igraju Norveška i Egipat.

GRUPA I, Keln

Francuska - Španija 33:30 (17:15)
Nemačka - Island 24:19 (14:10)

Nedelja:

Brazil - Hrvatska 18.00

Tabela: Nemačka 2-1-0 (+18), Francuska 2-1-0 (+2), Hrvatska 2-0-0 (+8), Španija 1-0-2 (+3), Brazil 0-0-2 (-15), Island 0-0-3 (-16).

Parovi 2. kola: Island - Francuska (nedelja, 20.30), Španija - Brazil (ponedeljak 18.00), Hrvatska - Nemačka (ponedeljak 20.30)

GRUPA II, Herning

Tunis - Švedska 23:35 (14:19)
Danska - Mađarska 25:22 (15:10)

Nedelja:

Norveška - Egipat 20.30

TABELA: Danska 3-0-0 (+21), Švedska 3-0-0 (+18), Norveška 1-0-1 (+6), Egipat 0-1-1 (-3), Mađarska 0-1-2 (-6), Tunis 0-0-3 (-36).

Srbija - Argentina, za 17. mesto na svetu. "Orlovi" će poslednji meč u tzv. "Prezident kupu" odigrati u nedelju protiv rivala iz Južne Amerike.

Rukometaši Srbije u nedelju će završiti nastup na Svetskom prvenstvu, koje ove godine zajedno organizuju Nemačka i Danska.

Nakon pobede nad Bahreinom (32:27) na startu razigravanja, "orlovi" će imati priliku da to ipak učine na pozitivnoj noti.

Nije tim Nenada Peruničića uspeo da se plasira među 12 selekcija koje nastavljaju da se bore za medalje, pa je realnost ostala borba u tzv. "Prezident kupu", gde se preostalih 12 reprezentacija bori za što bolju konačnu poziciju.

Srbija je preskočila prvu prepreku, a u nedelju od 20.30 će za 17. mesto igrati protiv reprezentacije Argentine, koja je nakon ispadanja bila uspešnija od Austrije - 24:22 (12:12).

Federiko Fernandez predvodio je "gaučose" u tom meču sa šest golova.

Takođe u nedelju, u borbi za 13. mesto sastaće se Rusija i Katar, dok će Makedonci u dvoboju sa Čileom pokušati da se domognu 15. pozicije na kraju 26. šampionata planete.

Prezident kup, plasman 17-20. mesto

Srbija - Bahrein 32:27 (15:17)

Austrija - Argentina 22:24

Izvor: mondo.ba/mondo.rs