SP: Srbi jedva! Francuzi slomili Špance!

Srbija slomila otpor Bahreina u poslednjim minutima! Muška rukometna reprezentacija Srbije pobedila je Bahrein sa 32:27, u meču za plasman od 17. do 20. mesta na Svetskom prvenstvu u Danskoj i Nemačkoj.  Nije bilo lako, ali pobeda: Srbija ostala u igri.  Izabranici Nenada Peruničića zadržali koncentraciju da se dostojno oproste od Svetskog prvenstva.  Ne pomaže ni Šterbik, Francuska osveta Špancima.  "Glavna" runda rukometnog prvenstva svijeta počela derbi utakmicom Francuska - Španija, u kojoj je aktuelni svjetski šampion vodio od početka do kraja, te zasluženo slavio 33:30 (17:15). Šveđani ubjedljivi protiv Tunisa.

Ostali sportovi 19.01.2019 | 20:20
Izabranici Nenada Peruničića nisu uspeli da se plasiraju u drugu fazu šampionata pošto su grupnu završili na tek petom mestu.

Zbog toga "Orlovi" igraju takozvani "Presidents cup", odnosno mini turnir za plasman od 17. do 20. mesta.

Postoje tri mini turnira, a igraju ga najbolje četvrtoplasirane (od 13. do 16), petoplasirane (od 17. do 20) i poslednjeplasirani ekipe grupne faze (od 21. do 24).

Srbija je u prvom meču uspela da savlada Bahrein rezultatom i time se plasira u mini-finale gde će igrati protiv Austrije ili Argentine. "Orlovi" nisu briljirali na ovom meču, mučili su se od starta, ali su na kraju uspeli da pobede.

Bahrein je iznenadio naše rukometaše, igrali su bez respekta i na kraju zamalo da i dođu do trijumfa. Srbija je pobedu obezbedila tek u poslednjim minutima, a do tada je bio egal.

Vicešampion Azije namučio je naše rukometaše, ali nije uspeo da ih sputa u nameri da se ponosno oproste od Svetskog prvenstva u Nemačkoj i Danskoj.

U meču za razigravanje od 17. do 20. mesta: Srbija - Bahrein 32:27 (15:17).

To znači da će naši rukometaši u nedelju od 20.30 igrati protiv boljeg iz duela Austrija - Argentina.

Bez obzira šta urade u toj utakmici, biće ovo najlošiji plasman naših rukometaša na Mundijalima od raspada Jugoslavije, međutim, ovom mladom timu tek predstoje izazovi i ovogodišnji turnir trebalo bi da im posluži na sticanju iskustva. Zato je i bilo bitno da se ove subote ostvari pobeda.

Do nje nisu došli lako, protivnik je imao dva gola prednosti na poluvremenu, uprkos vođstvu "orlova" 9:6, ali se po povratku sa odmora situacija popravila, izabranici Nenada Peruničića zaigrali su čvršću odbranu i uspeli da stignu do pobede.

Najefikasniji bio je Vanja Ilić sa čak devet golova. Stefan Vujić je dao pet, Vukašin Vorkapić i Bogdan Radivojević po četiri, Zoran Nikolić tri, Lazar Kukić i Mijajlo Marsenić po dva, a Draško Nenadić, Ivan Mošić i Nemanja Obradović po jedan.

Ne pomaže ni Šterbik, Francuska osveta Špancima. "Glavna" runda rukometnog prvenstva Svijeta počela derbi utakmicom Francuska - Španija, u kojoj je aktuelni svjetski šampion vodio od početka do kraja, te zasluženo slavio 33:30 (17:15). Šveđani ubjedljivi protiv Tunisa.

Duel aktuelnog evropskog i svjetskog šampiona pripao je najboljoj selekciji Svijeta.

U reprizi prošlogodišnjeg polufinala EP, rukometaši Francuske u prvom meču "glavne" runde prvenstva Svjetskog prvenstva savladali su Španiju 33:30 (17:15), te im se tako na pravi način revanširali za poraz u Hrvatskoj (23:27).

Branilac trofeja vodio je od početka meča u Kelnu, konstantno po 2-3 gola razlike, ali je perfektni Feran Sole sa devet golova iz isto toliko pokušaja (3/3 sedmerci) održavao "furiju" u igri u prvih 30 minuta. Ludovik Fabregas bio je nepogrešiv na drugoj strani (5/5).

Ipak, u 25. minutu Francuzi su serijom 4:0 prvi put stigli do prednosti od pet golova, 17:12.

Tada je pravovremeno Đordi Ribera zatražio tajm-aut, Arpad Šterbik, koji je praktično iz aviona "uskočio" u sastav Španije, nakon predaha vezao je par uspješnih intervencija i Španci su sa igračem više uzvratili i pred kraj poluvremena smanjili zaostatak na 17:15.

Nikola Karabatić upisao je 300. nastup u dresu Francuske.

Sole je u istom ritmu nastavio i u drugom poluvremenu, te Špancima donio prvo izjednačenje u 34. minutu, 18:18.

Ipak, kratko je trajao egal.

Francuzi su novom serijom 4:0, sa dva gola iz kontranapada, opet napravili solidnu zalihu i otišli na "plus četiri", 22:18.

Bili su to prelomni trenuci susreta, nakon kojih "furija" nije uspjela ponovo da se vrati.

Uspjeli su Francuzi zadržati prednost i na kraju trijumfovati 33:30.

Sole je meč završio sa 11 golova, uz samo jedan promašaj, i to sa sedam metara, te je proglašen za najboljeg igrača susreta.

Ipak, slaba je to utjeha za njegovu reprezentaciju, koja će priliku za popravni imati u ponedjeljak protiv posljednjeplasiranog Brazila, dok Francuzi već sutra igraju protiv Islanda (20.30).

Šterbik je susret završio sa 10 odbrana, dok su u pobjedničkom sastavu najefikasniji bili Fabregas.i Dika Mem, koji su postigli po šest golova.

U drugom današnjem meču, u istom terminu, vicešampion Evrope Švedska protiv Tunisa bez većih problema upisala je novu pobjedu i zadržala maksimalan učinak.

"Vikinzi" su već nakon prvih 30 minuta imali solidnih pet golova prednosti, pa su u nastavku dodatno podigli nivo igre i rutinski odradili posao, za ubjedljiv trijumf 35:23.

Rusija i Katar igraju za 13. mesto na Svetskom prvenstvu. Muške rukometne reprezentacije Rusije i Katara igraće meč za 13. mesto na Svetskom prvenstvu u Danskoj i Nemačkoj.

Format takmičenje je takav da ekipe koje u grupnoj fazi nisu obezbedile plasman u drugu rundu igraju takozvani Prezident kup.

Najbolje četvrtoplasirane ekipe igraju za plasman od 13. do 16. mesta, petoplasirane 17-20, odnosno poslednjeplasirane od 21. do 24. pozicije.

Rusija i Katar su završili na četvrtom mestu i igrale su protiv Makedonije, odnosno Čilea, koji su takođe zauzeli pomenutu poziciju u svojim grupama.

"Zbornaja komanda" savladala je Makedoniju sa 30:28, dok je Katar bio bolji od Čilea sa 37:27.

Kada je reč o timovima koji se bore za poslednja mesta, Koreja je pobedila Japan sa 27:25, dok je Saudijska Arabija savladala Angolu 34:29.