Rezolucija EP o napretku Srbije

Evropski parlament je velikom većinom od 503 glasa "za" usvojio Rezoluciju o Srbiji, kojom se konstatuje napredak zemlje na putu pristupanja EU. Protiv je bilo 85, a uzdržanih 47 poslanika.

Srbija 29.11.2018 | 14:00
Rezolucija EP o napretku Srbije
Normalizacija odnosa sa Kosovom ponovo je naznačena kao ključna za dalji napredak Srbije, a rezolucijom se ukazuje na potrebu jačanja reformi posebno u oblasti vladavine prava.

Rezolucija o Srbiji u osnovi ima izveštaj izvestioca Evropskog parlamenta Dejvida Mekalistera, koji je težište stavio na pet oblasti: ekonomski rast, vladavinu prava, medijske slobode, dijalog sa Kosovom i rad Parlamenta Srbije.

Srbija je i ove godne najviše pohvala dobila na račun sprovedenih ekonomskih reformi, jačanja privrednog rasta i makroekonomske stabilnosti. Najviše pažnje i ovoga puta Evropski parlament dao je oblasti vladavine prva u Srbiji, uz konstatciju da je napredak u toj oblasti ključan za celeokuni napredak Srbije ka članstvu u EU.

Posebno se instira na nezavisnosti pravosuđa, jačoj borbi protiv korupcije i organzovanog kriminala, kao i na obezbeđivanju uslova za medijske slobode i slobodu izražavanja.

Evropski parlament pohvalio je Srbiju za konstruktivne bilateralne odnose u regionu, ali i naznačio važnost normalizacije odnosa sa Kosovom.

Srbija se poziva na primenu svih do sada postignutih sporazuma u okviru dijaloga Beograda i Prištine, pri čemu se posebno insistira na formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO).

Naglašava se važnost ubrzanja "nove faze dijaloga" koja se se odnosi na sveobuhvatnu normalizaciju odnosa Srbije i Kosova kroz "definisani pravno obavezujući sporazum", a od Evropske službe za spoljne poslove traži se ocenjivanje rada obe strane u procesu ispunjavanja obaveza.

Rezolucija o Srbiji ove godine ima istovetan deo teksta kao i Rezolucija o Kosovu u kome se naglašava ”multietnička prioroda i Kosova i Srbije”, kao i činjenica da "etnički homogene države ne bi trebalo da budu cilj u regionu".

"Podržava se dijalog kome posreduje EU kao okvir za postizanje sveobuhvatnog dogovora između Srbije i Kosova. Samatra se da svaki sporazum može biti prihvatljiv samo ako je obostrano usaglašen, uzima u obzir ukupnu stabilnost regiona i međunarodno pravo", stoji u testu obe Rezolucije.

 I ove godine Evropski parlament pozvao je Srbiju da više usklađuje svoju spoljnu i bezbednosnu politiku sa politikom EU, "uključujuči i politiku prema Rusiji".

Izvestilac Evropskog paralmenta za Srbiju Dejvid Mekalister je povodom usvajnja Rezolucije o Srbiji poručio da je zemlja napredovala na svom evropskom putu, i da postoji široka podrška među evropskim parlamentarnim grupama za put Srbije ka članstvu u Uniji.

- Srbija će se pridružiti EU kada bude spremna, nadam se pre nego kasnije. Ta spremnost zavisi od nastavka reformi i nastavka politike dobrosusedskih odnosa i pomirenja, iako razumem da nije lak trenutka u odnosima Beograda i Prištine zbog odluka donetih od strene Prištine - poručio je Mekalister.

 Učestvujući u debati koja je prethodila usvajanju Rezolucije o Srbiji, evropski komesar za pregovore o pristupanju Johane Han takođe je označio rešavanje kosovskog pitanja i vladavinu prvava kao ključne na EU putu Srbije.

- Srbija je usvojila važne mere u oblasti vladavine prva i sprovela neophodne institucionalne refome. Ipak kašnjenja se gomilaju u mnogim oblastima, a konkretne rezulatate je teško prikazati - ocenio je Johanes Han.

On je pozvao na jači napredak u oblasti reforme pravosuđa, u borbi protiv korupcije, kao i u zaštiti fundamentalnih prava, uključujući i medijske slobode. Evropski komesar je ocenio da je EU najznačajniji partner Srbije i pozvao vlasti u zemlji da građanima jasnije predstave evropske vrednosti kao i dobrobiti i obaveze koje proističu iz članstva u EU.

Rezolucije Evropskog parlamenta nemaju obavezujući karakter, ali služe kao važne političke smernice zemljama koje se nalaze na putu evrointegracija kao i zemljama članicama EU.

(Tanjug)
 

 

 

 

Komentari / 20

Ostavite komentar
Name

Istina

29.11.2018 13:20

O srebrenici u rezoluciji da niko nije pisnuo

ODGOVORITE
Name

Istina

29.11.2018 14:26

Svidja mi se i ovako :)

Name

НАТО + ЕУ = 4. рајх

29.11.2018 19:48

Слажем се да је то најбитнија порука која се овдје прећуткује. Треба свим Србима стално понављати шта eU тражи од њих. Јер ће тако и посљедњи од нас да буде против уласка у то зло!

Name

za НАТО + ЕУ = 4. рајх

29.11.2018 21:49

U međuvremenu, svi pametniji Srbi ti odoše trajno u taj tvoj Rajh.

Name

Vuk

30.11.2018 05:44

Koja cenzura, pa kada su oni na ceremobiji u Parizu ubacivali zaledjeni kadar Vucica da sjedi medju velikanima, sta drugo reci, Srebrenica se ne smije pomenuti.Znaju li mladi Gebelsovi djaci da je ivo era informatike,skobodne rjeci i da se sve brzo otkrije

Name

Cenzor

29.11.2018 13:35

A zaboravili ste i ovaj detaljcic... The European Parliament has just passed its 2018 Report on #Serbia. Among other concerns, it underlines that “the recognition of the #Srebrenica genocide” is a “fundamental step” if Belgrade wants #EU accession. It looks like today is a beautiful day for Ana Brnabić to resign.

ODGOVORITE
Name

re CENZOR.

29.11.2018 18:06

BAS TAKO

Name

BL

29.11.2018 13:52

Sto nepisete da je EP takodje rekao da Srbija nemoze uci u EU dok ne prizna genocid u Srebrenici.Zasto to krijete kad se moze procitati na drugim portalima,nemoj da izgubite povjerenje u istinutost vasih vijesti.

ODGOVORITE
Name

Kiki

29.11.2018 19:40

Mi idemo svojom logikom...ako mi nismo napisali u nasim sredstvima informsanja znaci da se to ne spominje nigdje i nikad...Borislav Jovic.

Name

HalkicAle

29.11.2018 14:06

A Genozid nista mamu vam to ce vas proganjat

ODGOVORITE
Name

Bosnia_80

29.11.2018 14:41

Pozdrav za Dominatora ;)

Name

O Ale

29.11.2018 17:53

O Ale mogli su pomenuti i ubijanje Srba po Sarajevu i skrivanje izvještaja o ubijanju Srba uz Drinu.A što i to ne pomenuse.

Name

re o ale

29.11.2018 18:48

zato sto to nisu bili sistematski zlocini. Ubijanja je bilo svugdje, u ratu se to ne moze ni izbjeci. Ali sistematski zlocini je pocinila ne samo srpska nego i hrvatska politika u Bosni te shodno tome i postoji presuda za genocid i udruzeni zlocinacki poduhvat. Nadam se da znas razliku izmedju "obicnih" i sistematskih zlocina..!!!

Name

Zambak

29.11.2018 14:07

Pominje li se negdje genocid u Srebrenici u ovoj rezoluciji? Trebali bi je detaljno pročitati jer bez priznanja genocida ništa od EU!

ODGOVORITE
Name

STRAŠNO

29.11.2018 14:11

Niste ni slova napisali o suocavanju i priznavanju zlocina nazvanim pravim imenom genocid u Srebrenici. Gubite na kvalitetu informisanja.

ODGOVORITE
Name

Srbin Muhamedanac

29.11.2018 14:44

a genocid nad Srbima.šta s tim!!!

ODGOVORITE
Name

Zvornik

29.11.2018 16:30

Dje kad?

Name

brmbo

29.11.2018 16:43

Ako se dokaže, do tad shut up!

Name

X

29.11.2018 16:53

Gebels je mala maca za ove.

Name

Posmatrač

29.11.2018 21:24

Može,priznaćemo genocid u Srebrenici, ali kad mi ispitamo,detaljno provjerimo sve žrtve u Srebrenici. Kad se utvrdi ko je i na koji način umro ili ubijen i tamo sahranjen. Koliko je od tih žrtava bilo vojnika,koliko je umrlih prirodnom smrću itd. Ne možemo priznati genocid zato što to traži o EP neki trgovac ljudskim organima ili švercer droge koji plaća "evropljane" da izdejstvuju o proguraju takvu LAŽ.

ODGOVORITE