Svinjari prijete gašenjem farmi

Zbog drastičnog pada cijena tovnih svinja farmeri u Lijevče polju najavljuju prekid ove proizvodnje i gašenje farmi, te druge radikalne mjere.

Republika Srpska 14.08.2018 | 15:53
Svinjari prijete gašenjem farmi
Sadašnje cijene tovljenika su 2,5 KM, a bez minimalno 2,7 KM po kilogramu ova proizvodnja je neisplativa, tvrde u Udruženju uzgajivača svinja RS. Mišo Maljčić, predsjednik ove asocijacije rekao je za Srpskainfo da su otkupne cijene najniže u posljednjih 10 godina.

– Proizvodnja nije rentabilna. Nelogično je da u sezoni najveće potražnje svinjskog mesa domaći farmeri ne mogu prodati svinje. Osnovni problem je uvoz obrađenog svinjskog mesa, takozvane svinjske konfekcije iz Evropske unije. To je preplavilo naše tržište, a cijene uvoznog mesa su ispod svake računice za domaće proizvođače, čak dva evra po kilogramu. Veoma smo ugroženi – naglašava Maljčić.

Tovljači svinja su nezadovoljni i oni najavljuju prekid proizvodnje, ukoliko se situacija uskoro ne promijeni u njihovu korist, ističe on, koji takođe u vlastitim oborima ima nekoliko stotina tovljenika koje bezuspješno pokušava prodati, dijeleći time sudbinu ostalih farmera, članova udruženja.

– Gubici se svakodnevno uvećavaju zato što je neophodna nabavka hrane, a rastu i drugi troškovi. Kompletan ciklus je usporen jer nema mogućnosti nabavke prasadi, nema mjesta ni prostora za obnjavljanje tova – saglasno je više farmera u okolini Nove Topole.

Oni kažu da su prinuđeni na prodaju i po cijenama manjim od 2,5 KM po kilogramu, samo da bi ispraznili objekte i prekinuli daljnju agoniju. Ranko Sarajlić, najveći proizvođač svinjskog mesa u Lamincima, ima 400 tovljenika za prodaju.

– Odavno plasman u julu i augustu nije bio lošiji. Neophodne su hitne sezonske mjere za zaštitu domaće proizvodnje ili dodatno opterećenje uvoznika, sa kojima se mi ne možemo boriti u sadašnjim uslovima i okolnostima. Dovoljno je vidjeti kolone hladnjača na granicama, na ulazu u BiH ili ispred carinskih terminala pa da nam sve bude jasno – upozorava Sarajlić.

Domaći svinjari naglašavaju da je iz pojedinih zemalja, u kojima su registrovani slučajevi afričke svinjske kuge, svinjetina preusmjeravana u BiH. Svinjetina je na naše tržište uglavnom stiže iz Njemačke, Holandije, Austrije, Hrvatske i Mađarske.

– Uvjerio sam se, posjedujem račune i druge dokaze iz kojih je jasno vidljivo da su cijene uvozne svinjske plećke ili buta od 1,75 do dva evra po kilogramu. Ne znamo na koji način je moguće formirati takvu, nevjerovatno nisku cijenu koju mi, čak i kada dajemo tovljenika po bagatelnim cijenama, ne možemo podnijeti, ne možemo biti konkurentni. Da li je u pitanju kvalitet uvoznog mesa, dugo stajanje u hladnjačama, stimulacije u EU ili nešto drugo, to nama nije jasno – kategoričan je Sarajlić.

Smatra da Savjet ministara BiH, na osnovu međunarodnih sporazuma, ima mogućnost da interveniše i zaštiti domaće proizvođače svinjskog mesa.

– Ukoliko u roku od jedne sedmice ne uslijede zaštitne mjere, gasimo proizvodnju. Ovako više ne možemo izdržati i nećemo dozvoliti da dalje strmoglavo propadamo – ističu u Udruženju proizvođača svinjskog mesa RS.

Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, smatra da je ovo pitanje prvenstveno u nadležnosti Vlade RS. On kaže da uzgajivači svinja treba da započnu što prije pregovore sa resornim ministarstvom kako bi zaštitili vlastito tržište.

– Ovo pitanje zahtjeva i mjere Savjeta ministara BiH. Iz medija sam informisan da se farmeri žale na cijene svinja i potrebu zaštite domaćeg tržišta. Nama još nije stigao nikakav prijedlog u vezi eventualnog uvođenja zaštitnih mjera predviđenih Centralno-evropskim ugovorom o slobodnoj trgovini i SSP-om – pojasnio je Šarović za Srpskainfo.

Za proces dokazivanja da je došlo do prekomjernog uvoza, kaže, mora biti uključena najmanje polovina proizvođača svinjskog mesa iz cijele BiH.

Porazna statistika

Za pet mjeseci ove godine, u poređenju sa istim periodom lani, u klaonicama u Srpskoj zaklano je 10.700 svinja, a proizvedeno čak 655 tona svinjskog mesa manje. U RS se godišnje utovi oko 100.000 svinja, iako su kapaciteti tri puta veći, pokazuje analiza Udruženja uzgajivača svinja RS.

Podaci Spoljnotrgovinske komore BiH ukazuju da je u 2017. uvoz svinjskog mesa povećan za 4,7 miliona KM i dostigao 62,8 miliona KM. Iz Srpske je lane izvezeno svinjskog mesa u vrijednosti 22.000 KM, a vrijednost uvoza iznosila skoro 34 miliona KM.

(Buka)

Komentari / 12

Ostavite komentar
Name

Haha

14.08.2018 14:13

Gasite ja preso na janjetinu cijena svinja skuplja nego zlato.

ODGOVORITE
Name

Marakuja

14.08.2018 16:08

Zna se adresa, ko je odgovoran za uvoz, čika Šarović, dika i ponos SzP.

Name

bjelobrk

14.08.2018 14:16

Ljudi moraju padati cijene kad se broj kizmića u jednom okotu krmača u prosjeku povećao sa 8 na 11 i to isključivo zahvaljujući nesebičnom pregalaštvu i radu aktivista vlasti na čelu sa velikim Bajom.

ODGOVORITE
Name

gost_rtvbn

14.08.2018 14:22

Jedimo zdravije Npr.jagnjetina ispod saca I sve ce biti OK.

ODGOVORITE
Name

Šumar

14.08.2018 14:47

Pa ugasite. Ako neko ima računicu da u Holandiji uzgoji prase i onda ga prodaje po 1,5 evra po kg računajući tu i troškove transporta do RS, a vi bez troškova transporta prodajete po 2,7 evra da bi bili na nuli onda ugasite. Niste kobkurentni jer ne znate raditi.

ODGOVORITE
Name

Rale

14.08.2018 15:04

Slobodno zatvorite. Ako neko u Holandiji uzgoji prase i uz troškove transporta proda meso po 3 KM po kg u RS, a vama treba 5 KM da bi bili na nuli ugasite proizvodnju. Niste konkurentni, jer ne znate raditi. Uvijek ista priča naše je prvoklasno, a uvozimo smeće. Prije par godina na kratko je zabranjen uvoz i digli ste cijene na 6-7 KM žive vage po kg. Čim slave i Božić cijena ode na 5,5 - 6 KM. Postoji nešto što se zove ponuda i tražnja. Raste tražnja, padaju cijene. Pada tražnja, rastu cijene. Kod vas sve naopako. Raste tražnja, raste cijena i obrnuto. Kada na zapadu očekuju periode bolje prodaje (božić, shopping day, shopping night, 8. mart i sl.) oni snižavaju cijene da bi se riješili zaliha. Vi dignete cijene u želji da preko noći zaradite za godinu dana. I sada vas polako stižu posljedice globalizacije. Da ste za Božić i slave držali prasiće po 4 KM prodali bi mnogo više, riješili se zaliha, ali bi i sada mogli prodavati po toj cijeni, jer bi do sada stigli novi prasići. Ne bi bacali novac na ishranu prasadi koju niste mogli prodati zbog nerealnih cijena i time bi smanjili troškove proizvodnje. I da ako će neko prodati prase od 80 kg za 200 KM neka se javi, trebaće mi za kobasice u decembru.

ODGOVORITE
Name

Vuk

14.08.2018 15:51

Bravo,takoje sve si dobro napisao.

Name

re rale

14.08.2018 16:12

Prase od 80 kg bravo to jos ne cuh.

Name

!

14.08.2018 15:17

Sve gasite i pakujte se NA PUT BEZ POVRATKA! Ovde života ni budućnosti nema!

ODGOVORITE
Name

Dijagnoza

14.08.2018 15:51

Bacajte meso samo papci imaju najbolju cijenu na planeti.

ODGOVORITE
Name

Mitar

14.08.2018 18:21

Da prodajete prase kao sto je dr Stevandic dobro bi zaradili. On je meni isti kao gicko , malo deblji. ona njegova glava i vratina . :)

ODGOVORITE
Name

mimi 53

14.08.2018 19:57

U godini izbora papci imaju naj bolju cijenu. S papcima do pobjede i bolje buducnosti.

ODGOVORITE